| aabaaab3278 a întrebat:

Cum funcţionează memoria?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A-ti aminti este de fapt un proces activ de a crea din nou o amintire pe baza indiciilor stocate in memorie. De ex. nu-ti amintesti precis un chip, ci iti amintesti avea mustata lunga sau scurta, cu colturile in sus sau in jos, cu sprancenele intr-un anumit fel, etc.

Acest fapt poate fi verificat prin construirea de amintiri false, de ex. psihologii au luat interviuri unor oameni pe baza unor fotografii din trecut, printre care si o calatorie cu balonul a carei fotografie nu exista in arhiva lor, ci era trucata, iar oamenii si-au amintit "amanunte" din timpul calatoriei fictive cu balonul.

| SasNetRomania a răspuns:

Frumoase copy-pasteuri baieti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu creierul. Daca ai creier si stii cum sa-l folosesti iti funcioneaza memoria. Daca nu, inseamna ca dormi prea mult si visezi.

| Adminul000 a răspuns:

A-ti aminti este de fapt un proces activ de a crea din nou o amintire pe baza indiciilor stocate in memorie. De ex. nu-ti amintesti precis un chip, ci iti amintesti avea mustata lunga sau scurta, cu colturile in sus sau in jos, cu sprancenele intr-un anumit fel, etc.