| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ii catalogati pe acei oameni, ce parere aveti despre acei oameni, le dati dreptate, ii aprobati? Daca ne uitam putin in jur, vedem atatia oameni, in special tineri, care pur si simplu se cred mai superiori, mai speciali mai"smecheri" si nu respecta pe orice om, fie ca este cetateanul de langa el care merge pe strada, fie ca este un adult care ii preda, il invata si incearca sa ii faca un bine, fie ca isi fac datoria aplicand regulamentul si modalitatile specifice fiecarei slujbe(postas, controlor, politist, jandarm). Un astfel de personaj nu respecta multe dintre principiile vietii, multe dintre principiile morale ale fiecarui om, un astfel de personaj profita de puterea fizica, de aspectul fizica reusind si incercand sa impuna respectul persoanelor mai in varsta, persoanelor cu capul pe umeri care isi vad de viitorul si soarta lor grea. Ei cred ca bataia rezolva tot.Nu se cred egali cu acel batranel de pe strada sau nu se cred egali cu un politist sau pur si simplu cetatean binevoitor.Sa filosofam putin, au oamenii acestia un viitor? Intalniti des acesti oameni? Ii suportati?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intotdeauna au fost indivizi de felul asta si majoritatea o sfarsesc rau. Dar exista o vorba, fiecare naş are naşul lui si cine seamana vant culege furtuna.

| AvalohAlyn explică:

GenOm eu nu dau stupizi din rautate ca altii.Am explicat de ce dau stupizi si care-i parerea mea despre acest lucru la topicul lui Teddy. Te invit sa citesti.Se pare ca nu intelegi ce am scris eu putin mai sus.

| Razvan a răspuns:

Da. Tipicul smecherului, rebelului fara cauza. Ii gasesti peste tot in ultima vreme.Nu stiu sa respecte dar vor sa fie respectati.Nu stiu sa vorbesca dar vor sa fie maguliti de altii. Daca nu sunt in centrul atentiei, nu se simt bine. Daca nu injura si scuipa pe jos iar nu se simt bine.Degeaba ai un suflet de aur, daca esti un needucatraised eyebrows

| Bacemi a răspuns:

Intalnesc acesti oameni. Nu pot spune ca imi face placere. De multe ori se intampla sa fiu dispretuit pentru munca pe care o prestez. Ma intreb de fiecare data de ce oare sunt dispretuit pentru ca muncesc si de ce altii care se '' descurca '' sunt apreciati si laudati de multe ori. De multe ori sunt considerat prost de bun in conditiile in care sunt bun pentru ca asta vreau eu, nu pentru ca imi este impus. Suferi cand vezi pe cineva care te priveste sfidator, de pe aceea pozitie a rebelului pe care nu o poti atinge. Suferi cand vezi ca daca esti diferit esti un paria. Daca au un viitor? De cele mai multe ori viitorul lor consta in suferinta noastra, a celorlalti. Au un viitor. Insa in acest viitor al lor vor fi momente in care vor invata sa aprecieze cu adevarat viata si adevaratele valori. Daca vor avea regrete? Probabil. Ce simt fata de ei? Frustrare pentru ca imi place sa vad o urma de bine in oricine si sufar cand nu reusesc. Mila atunci cand imi dau seama ca au prietenii doar din interese. Ce sunt ei pe drumul meu? Nihil. Nu ii vreau in viata mea. Din pacate ei ma vor pe mine in viata lor pentru a -si reconfirma suprematia pumnului asupra celei a mintii. Va spun tuturor ca a fi puternic inseamna sa poti sa realizezi ca nu orice putere trebuie exercitata. Sa fii puternic inseamna ca banul sa fie sclavul tau si nu sa fii tu sclavul lui.

| Duhovnicul a răspuns:

Aceia sunt prosti care se cred superiori si da tinerii din ziua de azi sunt prinsi in efectul de turma, imita ca maimutele tot ce vad la tv; de exemplu am observat ca si fetele de 16-17 ani habar nu au tabla inmultirii in schimb stiu sa fredoneze " ga-ga ugh la la " si sa isi dea pe botic cu cat mai mult ruj si sa se creada adevarate dive umbland cu buzele tuguiate si comportandu-se ca traseistele. baietii iar au alti idoli ca 50 cent si nicolae guta, nu mai viseaza sa ajunga doctori sau avocati sau sa faca ceva in viata ci mai de graba sa ajunga cocalari; cand vezi gesturi de genul soferului care l-a batut pe batranelul acela si a murit pe loc sad, si eu cand va spun de evolutie si ca suntem inruditi cu cimpanzeii nu ma credeti laughing cred ca saracele primate s-ar sinucide daca ar vedea cu ce specie retardata si primitiva isi impart adn-ul

| laura64 a răspuns:

Aici se vede acea vorba : fara frica de parinti si de Dumnezeu esti un nimeni. Fiecare isi alege drumul si tare sunt curioasa cam cum vor arata peste vreo zece ani sa zicem acesti smecherasi pe care o societate sanatoasa ii va izola intr-un fel sau altul daca nu se vor integra. Nu cred ca vor mai fi la fel de " jmecheri " cu sotie si cativa copii dupa ei, eventual avand deja o trecere cel putin pe la "facultate ".

| Silvia a răspuns:

Ii intalnim mereu, sunt peste tot.Sunt acei oameni care se cred cei mai buni, buricul pamantului, foarte importanti, superiori si au prea multa incredere in propria persoana desi nu e cazul.
Nu stiu daca au un viitor sau nu, multi ajung undeva sus cu spaga si au o viata fara griji.Insa roata se intoarce si odata si odata vor plati pentru ignoranta de care au dat dovada candva.
Eu personal nu ii suport si evit persoanele acestea.happy

| liongirl a răspuns:

Buna!`De prosti si de golani o sa ne lovim toata viata, dar nu uita:prostia o am si eu si tu si toata lumea, numai ca prostia da pe afara de multe ori in momente neprotrivite.Consider ca indiferent cat de manierat, cizelat sau educat esti, tot dai in cineva la un moment dat, dar este bine sa nu faci un obicei din asta.
Exista si baieti buni si rai, si fete bune si rele, si adulti buni si rai, dar sa nu uitam de cei mai mari tupeisti din ziua de astazi:batraneii aceia dupa strada inocenti si gata sa-ti dea cu ciumagu` in cap daca ai facut ceva ce nu le-a convenit.

Răspuns utilizator avertizat
| anss23 a răspuns:

Da, ma intalnesc des cu acesti oameni.Si tocmai pentru ca nu ii suport ii evit, incerc sa nu am de-a face cu ei. Dar de fapt mi-e chiar mila de ei.Nu stiu ce fel de viitor vor avea.Si apropo.de foarte mult timp nu am mai vazut un "cetatean binevoitor". Peste tot, la scoala, la serviciu, chiar si la un supermarket toata lumea e nervoasa, toti se imbrancesc,"colegii" ar face orice ca sa-ti puna piedici in tot ce faci(la figurat), toti se sicaneaza unii pe altii.De exemplu, daca ai de facut un act la notariat, daca ai avut un accident si te duci la asigurari etc. acest lucru iti va fura cel putin 2 saptamani in care nu vei face nimic altceva decat sa te plimbi de colo colo de la un birou la altul si in fiecare zi vei afla de la vreo operatoare ca-ti lipseste inca un act, apoi te urci la volan si iti consumi toti nervii, aglomeratie, claxoane, injuraturi, toata lumea e nervoasa.Cand un om este supus la un regim de viata ca acesta in fiecare zi, nu-i de mirare ca vor exista in fiecare zi din ce in ce mai multi oameni ca acestia.

| Anecherry a răspuns:

Am numai compasiune pentru eihappy. ii intalnesc destul de des, si imi e greu sa ii suport, dar ii evit pe cat posibilhappy.

Răspuns utilizator avertizat
| dynasmile21 a răspuns:

Ii intalnesc, ii vad, vrand nevrand ma inconjoara si imi trezesc mila.
Stii totul porneste de acasa, iar daca acasa nu te-ai putut afirma, nu ai simtit ca ai o valoare, incerci pe unde poti, cu cine poti si cu orice pret. Chiar daca asta inseamna sa il umilesti pe acel batranel care sta degeaba de la 4 dimineata la rand pentru o bucata de paine sau pe acel dascal, care atunci cand se intoarce in cancelarie simte ca pivirea colegiilor il ard din cauza acestor imbecili.
De viitor nu stiu ce sa zic. Toti ne putem schimba in rau sau in bine. Sa punem problema astfel. Doamne fereste se imbolnaveste de o boala, care ii poate fi fatala. Ce crezi nu se va svhimba? Nu va medita asupra rolului sau minuscul in spatiul asta infinit, care ne inghite? Nu va incerca sa comunice cu aceea putere de sus? Nu va implora pentru iertare? Ba da! Insa nu stiu daca va face ceva pertru a fi iertat. Si aici nu ma refer sa fie iertat de Dumnezeu, Buddha sau de aceea putere cosmica, atat de misterioasa pentru noi. Ma refer daca va avea ocazia sa isi ceara scuze de la acel batranel sau profesor! Depinde de taria pe care o are fiecare dintre noi.
Eu incerc sa ii ajut pe acei oameni, care au nevoie de mine, cum ar fi dascalul, omul care sta langa mine in fiecare dimineata pe autobus sau poate chiar aceste tanar care acum isi regreta faptele.
Totul ar trebui sa porneasca de la noi! Sa dam un exemplu demn de urmat, sa simta si ei ca au pentru ce sa se schimbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi, acei oameni sunt de apreciat. Isi traiesc viata, chiar daca o fac intr-un mod mai ciudat. Le apreciez taria de care dau dovada ignorand rautatile altora, respectul. Incalca principile morale? Da, sunt de acord. Dar cine-a zis ca viata este facuta pentru a merge dupa regulile altora? S-au format 2 tipuri de oameni: cei care isi traiesc viata invatand permanent si cei care muncesc. Printre acestia, se numara si cateva exceptii: cei care cad in vicii, punand distractia pe primul loc. Imi este greu sa ma pronunt, sa dau dreptate unei categorii deoarece viata este foarte inselatoare. Iesi dintr-o capcana, cazi in alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai tu vorbesti de respectarea principiilor vietii, care esti una dintre cele mai intolerante persoane de pe saitul asta? Nu exista ''mai'' superior, e superior si-atat. Vorbesti de cei care in viata reala rezolva totul cu pumnii, tu aici rezolvi totul cu stupizii, pe care-i imparti fara noima tuturor celor celor care nu-ti impartasesc credinta. Esti convins ca adevarul e de partea ta si consideri absolut futila aducerea de argumente. Esti obtuz in gandire. Nu mai judeca pe altii, amice, uita-te la tine. Fii intelept, asa cum te dai pe aici, cu filosofiile tale de mana a 7-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alan
Nu, tu nu dai din rautate. Dai din dragoste, nu? Din dragoste pentru ''oile ratacite''. Si da, mesajul tau e peste capacitatea mea de intelegere. M-a bulversat. Te simti mai bine acum? Nu sunt in stare sa-ti percep filosofia. Esti ''mai'' superior decat mine, folosindu-ti exprimarea. Acum o sa ma intorc in coltul ignorantei si-al nepasarii, unde imi petrec majoritatea timpului. Pa.