| SERIALS a întrebat:

Cum poti analiza o fotografie din perspectiva antropologica, vizuala? De ce elemente trebuie sa tinem cont?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

O fotografie poate fi, daca e artistic facuta, ca si un tablou! Sa-ti exprime nu numai in moment infinitezimal, ci o ISTORIE!
Elementele (ca sa raspund ca la gradinita) ar fi LUMINOZITATEA, CONTRASTUL, CULOAREA,, as mai adauga ca o cerinta 'antropologica(adica a transmiterii de informatii complexvizuale comune si obisnuite omului'), adica Spatialitatea, acel 3d cuplat cu Temporabilitatea ar da 4D.
Adica 4 dimensiuni, asa cum pictorii Renasterii stiau sa-si conceapa picturile sau asa cum Dali se folosea de fotgrafii si colaje!
Personal, asa analizez o fotografie!
Cu tehnologia actuala si mai ales inspiratia unui Fotograf de exceptie, se pot face (si am vazut) adevarate MINUNI!