| Geanin a întrebat:

Cum se face ca din toate radiatiile electomagnetice, ochiul uman s-a adaptat sa perceapa doar radiatiile luminoase si nu altele?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca orice dat evolutionar, este un rezultat al arborelui vietii (speciile din care se trage specia noastra) plus conditiile istorice (de mediu). Asa ca nu e scris in stele ca oamenii trebuiau sa vada doar atat sau nu mai putin decat atat.

| minrest a răspuns:

Fiindca arata suprafetele obiectelor, iar suprafetele la randul lor releva cele mai utile informatii despre un obiect pe care ai vrea sa il mananci, sa nu te manance, sa te ascunzi cu ajutorul lui. S-a mers si pe alte radiatii, multi serpi vaneaza folosind caldura emisa de prada. Dar ce a fost cel mai util a ajuns dominant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pentru ca altele sunt irelevante... Natura evolueaza in functie de conditiile de viata ale unuei anumite specii, asa ca prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este ce rost ar avea perceperea altor tipuri de radiatii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai dat prilejul sa-ti demonstrez cum te-am perceput anteror, ca mod de gandire:
_ adica era "IRELEVANT" daca vedeam in infrarosii sau ultraviolet?
Ce demonstreaza modul tau de gandire? (hai da-mi "ignor" ca lasii care vor sa scape de mine!)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica, daca un om face de 99 de ori o chestie si odata alta chestie, ii poti face un profil psihologic general bazandu-te pe exceptia de la regula si anume pe singura data cand a actionat diferit. Daca un om face 99 de alegeri inteligente si una gresita tu poti determina ca e prost, ca doar ti-a oferit prilejul sa-i demonstrezi tu cum l-ai perceput anterior. Ma, tu trebuia sa te faci psiholog, ai o inclinatie pentru genul asta de chestii.

Discutia e mult prea complicata si oricum nu avem destule date despre "adevaratele intentii" ale evolutiei. Dar ce am spus ramane valabil, noi ne-am dezvoltat vazul asa pentru ca aceasta trasatura ne-a fost cel mai de folos. Daca am fi trait in intuneric, de exemplu, fie vazul nostru s-ar fi dezvoltat altfel, fie ne-am fi dezvoltat alte simturi sau am fi capatat unul nou.

Nu te mai victimiza atat cu ignor-ul, ca nu esti vreun mot. Oricum, ma distrez prea mult pe seama ta ca sa te introduc, lent si adanc, in lista de ignore. Cel putin pentru moment. Iar pe "lasii care vor sa scape de tine" probabil i-ai stresat cu enunturi lipsite de logica, cum tocmai mi-ai facut si mie, asa ca au ales sa nu se mai deranjeze. Asta nu inseamna ca unii useri nu dau ignore doar pentru ca sunt cretini, dar asta este o poveste pentru alta data.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrbarea era foarte simpla (tu te complici din faptul ca ti-ai dat seama ca nu poti raspunde logic) Eram "handicapat" daca vedeam in infrarorii sau ultraviolet? Raspunsul era simplu:da sau nu.
In rest, te rog sa revezi intrebarea mea din 29 aprilie 2015 si raspunsul tau.
Nu eu ma victimizez ci caut sa te fac pe tine si pe cei ca tine, sa judecati "real"(daca ma poti intelege). Daca nu, sa fii fericit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, eu am crezut ca intrebarea era: "Cum se face ca din toate radiatiile electomagnetice, ochiul uman s-a adaptat sa perceapa doar radiatiile luminoase si nu altele?". Nu aveam de unde sa stiu ca intrebarea se referea, in realitate, la faptul ca am fi fost handicapati in cazul in care am fi vazut in infrarosii sau ultraviolet. Acum ca mi-ai spus tu la ce s-a referit in realitate autorul, in pofida faptului ca el a folosit un cu totul alt enunt, incep sa am procese de constiinta.

Iar daca tu crezi ca ma voi deranja sa-ti citesc tie nu stiu ce intrebare, din nu stiu ce data, inseamna ca ai o dieta bazata pe prea multe ciuperci. Incearca sa fii mai realist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrucat o faci pe "nestiutorul"o sa-ti redau pe scurt logica intrebarii si dialogurilor:
-Intrebarea:Cum se face ca din toate radiatiile electomagnetice, ochiul uman s-a adaptat sa perceapa doar radiatiile luminoase si nu altele" Cu alte cuvinte se intreba de ce nu si altele;
-aspunsul tau: "Poate pentru ca altele sunt irelevante...";
-interventia mea:"_ adica era "IRELEVANT" daca vedeam in infrarosii sau ultraviolet?"
Nu am chef sa mai fac alte comentarii la utimul tau raspuns, care se vrea inteligent. Daca ma intelegi ce vreau sa spun prin "a fi fericit" bine, daca nu, e treaba ta. Eu insa te voi mai combate de cate ori voi considera necesar.Deci,nu conta ca imi vei putea ïnchide gura"fara niste argumente pertinente. Tine cont macar de acest lucru.
-