| iancuflorin a întrebat:

Cum stiti ca trebuie sa se poarte perusii pregatiti de,, ouare"

3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Li se vor umfla c. oaiele atat de tare incat vor merge cu ele.
du-te frate la un veterinar si lasa-ne, tu ti-ai luat papagali fara sa fii informat despre ei?
de ce ne intrebi pe noi, crezi ca am crescut in jungla ca sa avem habar de asa ceva?
stai asa sa-l sun pe Tarzan sa-l intreb.

| ChioruL14 a răspuns:

Li se scoala maciuca, uite aici.
http://i.imgur.com/CiwHG.jpg

| BiancaAlecsandra a răspuns:

Cateva semne care ne indica faptul ca momentul depunerii oualor se apropie:

- femela isi va petrece din ce in ce mai mult timp in cuib si se va hrani mult din osul de sepie si blocul de minerale (nutrienti de care are nevoie pentru formarea cojii oului);

- femela va aranja si rearanja de nenumarate ori substratul din cuib;

- cu 12-24 de ore inainte de depunerea oului cloaca femelei va fi vizibil umflata.