| lplostonyou a întrebat:

Daca as putea calatori in timp m-as intoarce inapoi la momentul cand parintii mei sau cunoscut si i-as impiedica sa se mai cunoasca, eu acum in momentul acesta as mai exista? sau as exista dar intr-un alt corp fizic si cu alta identitate? Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

:))
Ce ai pus tu in intrebare se cheama "Paradoxul bunicului" si este o chestiune ipotetica. (vezi wiki: "Paradoxul bunicului")
S-au propus fel de fel de "rezolvari" fanteziste ale acestuia, ex. "timp paralel", "univers paralel", etc, dar TOATE cad din cauza imposibilitatii calatoriei "in trecut" si al improbabilitatii existentei "universurilor paralele".

Am explicat aici de ce este posibila numai "calatoria in viitor", NU si cea "in trecut".
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13214810/

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Da,dar nu poti calatorii in trecut, el nu mai exista.Totusi,sa zicem...
Raspunsul este destul de simplu.Ai fi exact acelasi, si daca ai exista in acel timp ai exista indiferent daca parintii tai se cunosc sau ii opreste sa faca asta deoarece ai ajuns acolo prin magie, esti independent de ce se intampla acolo. Daca n-ai fi si ai disparea dupa ce nu se mai cunosc atunci n-ai putea sa existi acolo oricum ca ei s-au cunoscut da' pe tine nu te-au facut inca.

Singura metoda logica da' imposibila sa dai timpul inapoi si sa se intample ceva asa cum ai spus tu este sa dai absolut totul inapoi pe Pamantul asta.Tot.Si daca faci asta te-ai da si tu inapoi, asa cum vezi prin filme cu mersul in sens opus.Adica sa ai control asupra si celei mai mici chestii care exista in jurul tau, iar asta este imposibil.
Poti de exemplu sa iei o sticla si sa o muti mai in stanga daca ai una pe masa.Acum incearca sa o muti la loc. Poti sa faca asta exact pe acelasi traseu? Fara nici cea mai mica abatere? Si daca ai avut praf pe masa, poti sa il faci sa se mute la loc cand misto sticla exact unde era? Nu.

| CrissuCristina a răspuns:

Probabil ca nu ai fi existat, sau, prin absurd, putem spune ca ai fi trait in alt corp, sub un alt nume, o alta identate.

| T0T a răspuns:

Nu ai mai exista, dar este un paradox, ii impiedici si ei nu se cunosc atunci imposibilitatea existentei tale nu poate sa ii impiedice. Un motiv pentru care calatoriile in timp nu vor fii posibile niciodata ci vor fii doar ceva de domeniul stiintifico-fantasticului, a filmului in care o situatie ca a ta va fi coneputa foarte prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai fi existat, tu de acum nu esti "trimis" de cineva, tu personalitatea ta e formata de-a lungul anilor, nu ai fost trimis de undeva asa cum esti acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ce raspunsuri mai sus, mai depres e faptul ca aici nu e T/A.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca ar face un copil. ar fi alt corp fizic pentru ca se schimba materialul genetic si ar fi alta personalitate deoarece se schimba anturajul etc. deci nu ai mai fi tu.

| raresandrey a răspuns:

Tatăl tău este acelasi, chiar dacă aveai altă mamă erai tot tu, doar că arătai altfel si poate aveai alt nume.