| Frank51 a întrebat:

"Dacă călătoria în timp a fost inventată undeva în viitorul omenirii, de ce nu observăm urmele acestei invenții? De ce un călător nu încearcă să salveze Titanicul de la scufundare? Poate că un călător a încercat să avertizeze căpitanul Titanicului, dar a fost ignorat. Sau poate tocmai călătorul în trecut este cauza scufundării Titanicului." - Pe baza acestei afirmatii, teoretic calatoria in timp va fi imposibila. Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal mi se pare imposibil de gandit o asemenea fantezie sasi spun de ce, daca timpul a inceput dupa big bang de atunci sunt 13, 7 mld de ani da deci viitorul nu poate exista pentru ca nu a trecut mai mult de atat,intelegeti? e imposibil stiintific, apoi daca viitorul exista inseamna ca teoria evolutiei cade,teoria big bang cade,cade toata stiinta pai stiintific totul a fost la intamplare da? deci daca exista si acel viitor a fost predestinare nu stiinta,inseamna ca eu deja ti-am scris raspunsul asta nu?
personal mi se pare ridicol sa crezi ca exista viitor,care viitor frate,viitorul e acuma hai sal traim la maxim, noi contrium viitorul, universul e in expansiune continua nu poti merge acolo unde el nu sa extins incalci legile fizici, omul meeu a visat la fantezi, mersul in trecut este real se poate doar trebuie sa mergi cu viteza mai mare ca lumini

| suffarstar a răspuns:

Viitorul nu exista,la fel trecutul. Daca calatoria in timp ar fi posibila,asta ar insemna o infinitate de realitati paralele si alternative, ceea ce e o absurditate. Asta din punctul de vedere al logicii mele primitive, poate ca totul e relativ, chiar si timpul, cu totii sa traim in realitati ce se ciocnesc din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt unele imagini sau filmari vechi, in care uni oameni poarte tricouri de la firme noi din prezent, un om misterios ce a comis serii e jafuri acum vreo 80 de ani, si a scris intr-un ziar american ca acelasi hot din poza care a disparut si era de negasit a mai comis niste infractiuni cam acum 15 ani, si arata la fel ca in tinerete, o bucata de aluminiu (aliaj nedescoperit pe atunci) a fost gasit intr-un sit arheologic.Deci s-ar putea sa existe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Sincer, am vazut LIVE la stiri in Germania, ca in Elvetia a fost gasit un "tunel"de oameni se construieste de 50 de ani,iar oamenii il construiau in liniste, a fost secret acest lucru. Oamenii au spus ca e posibil ca acel "tunel/portal" sa faca rau lumii sau sa il continuie si sa mearga spre viitor. Se mai spune ca acel tunel se construieste pentru calatorii, ca si trenul/avionul. Prin acel tunel va fi o capsula, prin care vei trece in toata lumea, si care va merge cu o viteza neimaginata. De exemplu din Bucuresti pana in China vei ajunge in 30 de minute, dar si banii o sa coste. Mie mi-e cam frica, deoarece acest tunel se afla cam la 250-300 KM din localitatea unde stau eu cu parintii m3i.
2. Schimba-ti naibii poza aia de la profil ca arati ca bunica'mea cand e bolnava.

| Frank51 explică (pentru anonim_4396):

laughing poate ti se pare doar laughing LEL, you made my day rolling on the floor

| Deliiiia a răspuns:

Daca un calator s-ar intoarce in timp si ar face ca parintii lui sa nu se mai intalneasca, asta ar insemna ca el nu ar exista, deci nu ar trai ca sa se intoarca in timp, deci nu ar trai ca sa faca ca parintii lui sa nu se mai intalneasca... si aici e un ciclu continuu ce se contrazice singur. Deci calatoria in timp este imposibila.

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Ce spui tu e unul din paradoxurile călătoriei în timp. Acest paradox şi altele au fost explicate oarecum prin anumite teorii, dar încă nu e nimic 100%.
De exemplu e o teorie ce exemplifică timpul ca fiind un râu. Atunci când tu te întorci în timp, urci amonte pe râu şi în momentul în care tu schimbi ceva, râul se despică în două realităţi, două universuri paralele. Primul îşi continuă cursul normal, cel în care tu nu ai intervenit, iar celălalt e rezultat schimbării ce ai făcuto tu, în acel univers apărând consecinţele schimbării tale, cum ar fi de exemplu salvarea Titanicului.
Mai este o teorie cum că dintre toate trilioane de universuri acesta este cel mai bun univers, adică cu scenariile cele mai fericite.
Tu de exemplu poţi salva titanicul, dar poate unii oameni de pe vas ar fi ucis alţi oameni care la rândul lor ar fi dat naştere la nişte savanţi fără de care nu s-ar fi inventat anumite invenţii, deci nu ai de ce să modifici trecutul, e posibil chiar dacă l-ai ucide pe Hitler să apară un scenariu, un rezultat şi mai terifiant, cum ar fi să moară mai mulţi oameni.
Nu avem de unde şti.