| ramona30 a întrebat:

Daca credinciosul Raul9004 ne-a prezentat o serie de motive pentru care crede el in divinitate si a cerut sa nu-i raspundem la intrebare, voi face si eu o expunere similara a motivelor pentru care refuz sa rapund solicitarilor frecvente ale crestinilor de a le imbratisa idolul. Singura diferenta este ca aveti voie sa raspundeti la acest post si sa il comentati cum doriti.
Draga credinciosule,

Imi ceri sa accept Crestinismul in viata mea. Am facut deja acest lucru. Il consider fals, repugnant si daunator.

Imi ceri sa cred ca Isus s-a nascut dintr-o femeie virgina insarcinata de o stafie? Tu crezi toate povestile nebunesti din religiile antice? Se spune ca Iulius Cezar s-a nascut dintr-o virgina; istoricul roman Suetoniu a spus ca corpul lui Augustus s-a inaltat la cer atunci cand a murit; iar despre Buddha se spune ca s-a nascut vorbind. Nu crezi toate astea, nu? De ce vrei ca eu sa inghit fabulele Crestinismului?

Mi se pare incredibil ca-mi ceri sa cred ca lumea a fost creata in sase zile; ca femeile provin dintr-o coasta a barbatului; ca un sarpe, un magar si un tufis in flacari vorbeau limbajul uman; ca toata planeta inclusiv muntii au fost inundati pentru a ineca raul; ca milioane de specii animale au supravietuit pe o barca; ca limbile vorbite provin din turnul lui Babel; ca Nilul s-a transformat in sange; un bat s-a transformat in sarpe; ca vrajitorele si vrajitorii exista; ca a plouat cu mancare din cer timp de 40 de ani; ca soarele a stat pe loc ca sa-l ajute pe Ioshua si a mers inapoi pentru regele Hezekiah; ca o mana separata de corp a plutit in aer si a scris pe un zid; ca oamenii au fost orientati de o stea catre o anumita casa; ca Isus a mers pe apa; ca pestii si painea s-au inmultit miraculos pentru a-i hrani pe infometati; ca apa s-a transformat instantaneu in vin; ca bolile mintale sunt cauzate de demoni; ca exista un diavol cu aripi care produce raul; ca Isus a disparut si apoi s-a materializat din aer; ca oameni au fost vindecati de umbra lui Petru; ca pe necredinciosi ii asteapta un loc al torturii eterne…in timp ce viata dupa moarte ii asteapta numai pentru Crestini.

Daca crezi toate aceste povesti, atunci tu esti cel care are probleme, nu eu. Toate aceste mituri incalca legile naturii, contrazic stiinta, si nu corespund realitatii sau logicii. Daca nu realizezi asta, atunci nu poti separa fantezia de realitate. Nu conteaza numarul celor care accepta sa fie amagiti de catre oamenii "sfinti"; o minciuna acceptata de multi este tot o minciuna. Daca esti asa usor de pacalit, atunci esti ca si copiii mici care cred atunci cand fratele mai mare le spune ca-i un monstru in camera de alaturi. Nu-i nimic care sa te sperie: du-te, aprinde lumina si convinge-te singur.

Daca Crestinismul ar fi numai fals, nu m-ar preocupa. Nici Mos Craciun nu exista dar este un mit inofensiv pe care oamenii il depasesc. Dar Crestinismul, pe langa ca este fals, este si dezgustator. Ma mira ca poti sa-l iubesti pe Dumnezeul din biblie, o fiinta plina de ura, aroganta, sexista si cruda care nu tolereaza nici o critica. Eu n-as vrea sa fiu vecin cu o asemenea fiinta!

Dumnezeul biblic este un razboinic sexist. Desi a spus "Sa nu omori", a comandat moartea tuturor celor care-i sunt impotriva, inecari si exterminari in masa; pedepseste urmasii pana la a patra generatie (Exod 20:5); ordona spintecarea femeilor insarcinate si a copiilor; cere animale si sange uman pentru a-si calma mania si vanitatea; este partinitor fata de un singur grup uman; considera femeile inferioare barbatului; e un sadic care a creat iadul pentru a tortura necredinciosii; discrimineaza handicapatii (Leviticul 21:18-23); a ordonat ca virginele sa fie luate ca prada de razboi (Num. 31:15-18, Deut. 21:11-14); a trimis ursi sa devoreze 42 de copii pentru ca au batjocorit un profet; pedepseste oamenii cu serpi, caini, dragoni, sabii, sageti, topoare, foc, foamete si infanticid; si spune ca tatii trebuie sa-si manance fii (Iezechiel 5:10). Ti se pare bine? Ai trai langa o asemenea persoana?

Iar Isus nu-i nici el mai de soi. A spus: "eu si tatal meu suntem unul", si a sprijinit fiecare "iota" din legea vechiului testament. A predicat aceeasi forma de judecata: razbunare si moarte, manie si suparare, infern si tortura pentru toti nonconformistii. Credea in demoni, ingeri si spirite. Nu a denuntat niciodata subjugarea sclavilor si a femeilor. Femeile erau excluse ca discipoli si ca oaspeti la masa sa cereasca. In afara de iad nu a adus nimic nou in etica sau filozofie. N-a tinut cont de mama si fratii sai, a spus ca trebuie sa ne uram parintii si sa ne parasim familiile. A criticat mania dar el insusi a fost manios de nenumarate ori. A spus: "Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie." A cerut arderea necredinciosilor. A furat un cal. Le-a spus oamenilor sa taie maini, picioare, ochi si organe sexuale. Imi ceri sa-l accept pe Isus, multumesc nu, prefer propriul meu prieten…

Deasemeni Crestinismul mi se pare repugnant din punct de vedere moral. Conceptul pacatului original, al depravarii, intolerantei, pedepsei eterne si a cultului umilintei, sunt toate mai prejos de demnitatea omului inteligent si incalca valorile bunatatii si ratiunii. Toate acestea sunt idei barbare ale unei culturi primitive ingenunchiata de frica si ignoranta.

In cele din urma, Crestinismul este daunator. Mult mai multi au fost ucisi in numele unui zeu decat din orice alt motiv. Biserica are o istorie rusinoasa si sangeroasa de Cruciade, Inchizitii, arderi pe rug, judecata a ereticilor, intoleranta coloniala, lipsa de respect fata de traditiile indigene, sprijinirea sclaviei, si asuprirea femeilor. "Fructele" moderne ale religiei includ masacrul din Jonestown, frauda "vindecatorilor prin credinta", razboaiele recente si masacrul etnic, deteriorarea respectului propriu, a responsabilitatii personale si a limpezimii in gadire.

Intelegi de ce nu respect mesajul biblic? Este un sac de prostii insultatoare. Ai tot dreptul sa te torturezi cu asemena nebunie - dar nu ma baga si pe mine. Am altele mai bune de facut in viata.

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Cine crede în poveştile biblice, poate crede şi în Prâslea Cel Voinic şi Merele de Aur. Dar ce importanţă are cine în ce crede? Hai să fim serioşi, păcatele creştinismului sunt nenumărate, le-ai expus şi tu (eu aş mai adăuga faptul că a oprimat gândirea liberă, ştiinţifică, care asigură progresul, şi deşi n-a reuşit s-o facă în totalitate, posibil să fi încetinit cursul dezvoltării umane cu un secol-două; pe de altă parte, i-a transformat şi ţinut în mână pe cei sălbatici, aici lucrurile sunt discutabile), însă în zilele noastre nu te obligă (legal) nimeni să îmbrăţişezi vreo religie aparte. Da, şi eu sunt supărat pentru faptul că preoţimea e cerşetoare, că se vinde Puterii pentru fondurile pe care le primeşte de la Buget, că-şi bagă nasul în chestiuni strict legislative (vezi opoziţia faţă de legalizarea prostituţiei, şicanarea juridică a minorităţilor sexuale sau de cult), dar trebuie să înţelegem că Biserica nu este o instituţie non-profit, ci una care se foloseşte din plin de influenţa sa socială pentru a-şi mări averea, atât ea ca şi corporaţie, cât şi diverse persoane ajunse pe paliere mai joase sau mai înalte de conducere. Din păcate, acest caracter speculativ (coroborat cu cel intern ierarhic) face din Biserică o entitate asemănătoare Mafiei, dar desigur, păstrând diferenţele evidente.
În consecinţă, dragă Ramona, important e să ai gândirea limpede şi să-ţi alegi singură fantasmele în care să crezi, sau, au contraire, realităţile pe care să le venerezi. Totuşi, calea cea mai bună este aceea de a te gândi mereu că, dacă există un Creator şi un Plan pentru Umanitate, atunci aceste lucruri sunt peste puterea noastră de înţelegere şi presupunere. A te gândi că acel Dumnezeu a creat atâtea lucruri extraordinare în Univers, dar se preocupă de moralitatea şi viaţa fiecărui grăunte de om, este puţin cam mult, denotă mult tupeu şi egoism.

28 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Astea nu sunt motive, asta e ura, invidie, rautate, motive rautacioase daca se pot numi motive. E atac la adresa crestinismului, a credintei.Raul a dat niste exemple frumoase dar tu nu.Nu le accept si nu sunt de acord cu tine fiindca Hristos este Calea, Adevarul si Viata.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ramona eu chiar spuneam adevarul.Pentru unii, adevarul doare.Stiu.Poti sa-mi dai si sa-mi dati cati stupizi vreti dar nu ma veti convinge si nu ne veti convinge ca motivele astea sunt inteligente, frumoase si de bun gust.

| Razvan a răspuns:

Nu e adevărat.Creştinismul nu e ceva rău, dăunator.Pentru majoritatea credinţa este o salvare şi nu trebuie condamnaţi sau judecaţi. Unii oameni au fost educaţi sau printr-o întâmplare l-au simţit pe Dumnezeu.Cinste lor
Unii pur şi simplu nu cred pană nu văd.Asta îi face neaparat oameni răi? Deloc. Dacă te bazezi pe tine, nu înseamnă ca eşti un super-om. Dacă pui întrebari nu înseamnă ca ai diavolul în tine
Dar hei, trăim în Romania o fostă tară comunista, ce poţi cere mai mult

| ramona30 explică:

Ce-ar mai fi de zis...
Raul9004 esti un dragut si un tip cerebral... si eu iti multumesc pentru inspiratie si diplomatie.
Larix imi zice ca "Poate intr-o viata anterioara ai fost arsa pe rug de inchizitie si de acolo ti se trage ostilitatea aceasta", eu sunt convinsa ca, daca s-ar mai putea, oameni ca el ne-ar omori cu pietre sau biciui. Imi confirma credinta mea ca religia este daunatoare.
Dar de departe cel mai ilogic mesaj este al lui AlanTigergerid "Raul a dat niste exemple frumoase dar tu nu.Nu le accept si nu sunt de acord cu tine fiindca Hristos este Calea, Adevarul si Viata." Ati inteles? nu e asa cum ai incercat tu sa dovedesti cu citate exemple, logica si ratiune, fiindca asa vreau eu.
Alan si logica...

| ramona30 explică:

Exact cum spuneam AlanTigergerid si logica. Daca dai la profilul meu o sa vezi ca nu am dat pana acum decat 3 de stupid, si in niciun caz tie. Eu respect comentariul cuiva indiferent daca imi convine sau nu.

| ramona30 explică:

Crinu, oamenii cu adevarat puternici nu se mint ca mai traiesc 7 vieti dupa ce au murit. Chiar daca ar mai exista o posibila, utopica viata dupa moarte, ei isi traiesc viata maturi, constienti, puternici si fericiti. Se pare ca tu ti-ai batut joc de viata actuala si astepti o alta viata in care sa fii si tu mai mult decat un gandac.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu vreau să contrazic cele ce ai spus aici. Deşi nu sunt de acord, le ţin pentru mine căci şi eu condamn încercările de a forţa pe cineva să îşi schimbe credinţa. Fiecare are dreptul să creadă în ce vrea, e o treabă strict personală. Voiam doar să îţi mulţumesc pentru faptul că mi-ai respectat cererea happy

| Angel0 a răspuns:

Ramona macar ai incercat.Esti total pe langa.Raul9004 nici macar nu a specificat daca este sau nu crestin. Expunerea lui se potriveste oricarei religii, pe cand a ta este doar un mesaj de ura la adresa crestinismului. Poate intr-o viata anterioara ai fost arsa pe rug de inchizitie si de acolo ti se trage ostilitatea aceasta. Apoi ca la majoritatea ateilor de seria C faci confuzie intre religie biserica si Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

@ramona
Confunzi biserica cu credinta.Superficialitate sau incultura?
@AndrogynBeauty Fara sa vrei ti-a iesit un porumbel din gura.Prâslea Cel Voinic şi Merele de Aur chiar are un inteles initiatic ascuns.

| siwel a răspuns:

Draga IceShadow.
Sper sa iti raspunda ania, dar ma intrebam si eu:
1. Cine vrea cu mai multa intensitate cel ce crede sa existe ceva sau cel ce nu crede sa nu existe?
a. Cel ce nu crede nu are dovezi. Pentru ca nu poti dovedi nimicul. Sau oricum ai nevoie de toata cunoasterea disponibila sa faci o afirmatie universala. Banuiesc ca nu o ai. Cel ce crede spune ca are dovezi experientiale... iar cel ce nu crede poate cel mult sa il faca mincinos pe cel ce afirma ca are aceste dovezi, dar nu poate sa conteste rational ceea ce spune cel ce crede.
2. Daca universul a inceput prin big bang, timpul nu a existat si nici universul inaintea acestei singularitati. Deocamdata big bang-ul e singura teorie care are radacini serioase in dovezi stiintifice, celelalte teorii: cu universuri alternative, ondulatorii si ciclice sunt doar timide speculatii. Deci probabilistic fizicienii iti vor spune ca universul nu a fost dintotdeauna totul si ca timpul a inceput odata cu el. Ce a fost inainte de timp? Probabil ceva atemporar. Asa cum e Dumnezeu.
a. Oricum afirmatia ta ca universul e totul e o afirmatie universala absoluta si asta inseamna ca deti toata cunoasterea din univers pentru a o putea face. Da-mi voie sa ma idoiesc ca o deti, tu sau altcineva.
3. La comentariul de la punctul asta pana la afirmatiile de la 4, 5 si 6, nu am ce sa spun: sunt doar niste afirmatii. Fara dovezi, fara un rationament care sa le sustina. Dar e dreptul tau sa afirmi. Asta insa nu face afirmatiile adevarate.
Sper sa ajute. Daca nu, macar sa nu incurce.

| Necrophagist a răspuns:

Motive pentru care nu cred in contraargumentarea Ramonei(care nu ii apartine desigur)
A lupta cu toata forta asupra a ceva ce nu exista este prostie, este inutilitatea efortului in plina absurditate si desigur blameaza si mintea ce gandeste asa ceva, aici gresesc ateii.
Trecand la discursul tau, Ramona, observ ca se axeaza pe lucrarea lui Berker, un impostor intelectual care foloseste argument de ultraj si atac ad hominem insa voi incerca sa il contrazic.
,, Cand auzi ca Dumnezeu a nascut, sa nu cazi in ganduri trupesti, nici sa presupui o nastere stricacioasa.,, Duh este Dumnezeu''(Ioan 4, 24)Nasterea Fiului din Tatal se explica prin Cum nasterea gandului din minte e duhovniceasca asa si nasterea Fiului din Tatal e tot duhovniceasca, si precum odata ce exista mintea exista si gandul iar minte fara gand nu exista, tot asa de cand exista Tatal exista si Fiul si Tatal fara Fiul nu exista. Spun asta deoarece am citit cartea din care citezi si stiu ca pagini bune se sintetizeaza prin problema asta.
Berker ar fi bulversat deoarece eu cred ca Dumnezeu este just si echitabil, el crede ca nu. Intrebarea,, de ce gandesti analitic cand atatia oameni sunt omorati''sau invocarea cruciadelor nu este decat alt ultraj caci Berker doar se joaca cu morala ca argument al inexistentei lui Dumnezeu ceea ce e absurd.Moral sau imoral, ceea ce zice el nu indreptateste un coeficient clar de existenta. Daca citesti studiile sale observi ca a facut Azusa Pacific College dar Berker nu a urmat studii specializate in istorie.Argumentele lui istorice nu au decat vreo 3 surse pline de termeni ne-filozofici, ne-stiintifci, ne-nimic.Ca sa iti dau un exemplu, el citeaza,, invierea a mii de cadavre in Vinerea Mare'' cand Matei nu dadea niciun numar, folosind doar,, multi''. Dar desigur ca Berker s-ar scuza spunand ca i-au sarit ochii pe numarul paginii si nu a vazut bine citatul. Un capitol intreg se imagineaza Dumnezeu, spunand ca sta in Rai sa fie slavit si sa se amuze.Nu exista o necesitate de a gasi scopul unei fiinte eterne ce nu tine cont de timp si durata. Daca Dumnezeu isi aplica planurile drept sau nu, nu o stim nici noi si cu siguranta nici Berker nu o stie.Sa luam o analogie:daca Dumnezeu iti ordona sa iti omori fiul nu poti sti planul divin, daca acel copil urma sa fie lider nazist, daca urma sa omoare milioane de oameni? Nu se merita moartea unui viitor criminal in schimbul vietii atator oameni neajutorati? Dar desigur, tu nu vei fi de acord caci am uitat sa privim moartea in adevarata sa semnificatie.
Baterea copiilor era ceva normal caci in conditiile in care nu stii, aceste porunci au fost scrise unei societati in pragul anarhiei, gandeste-te la educatia in Istraelul Antic!
Acum in legatura cu femeile poti folosi citatele,, Fiti supuse barbatilor vostri ca Domnului'' sau,, sa fie supuse bărbaţilor lor în toate lucrurile, dupa cum Biserica este supusa lui Hristos ''sau,, sa se teama de barbat'' insa nu ai luat seama si la,, Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea; Tot asa trebuie sa-si iubeasca si barbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine isi iubeste nevasta, se iubeste pe sine insusi.'', ceea ce denota ca perceptia selectiva este prezenta si in randul ateilor, nu numai in al crestinilor.
Cu siguranta ai fost in stare sa vezi,, n-am venit, a zis Domnul, sa arunc pace pre pamant, adica a parintilor catre fii si catre frati, care binevoiesc sa-mi slujeasca Mie, ci lupta si sabie(Mt 10:34)dar nu ai vrut sa iti dai seama de sensul in care El a vrut sa desparteasca cei ce Il iubesc pe Dumnezeu de iubitorii de lume, pe cei ce tin la material, pe iubitorii de slava, de cei smeriti cugetatori caci Dumnezeu se bucura de neunirea si de despartirea ceea ce pentru dragostea cea catre El se face.
,, Iar cand a venit plinirea vremii, a trimis Dumnezeu pe Fiul Sau Cel nascut din femeie, nascut sub lege, ca pe cei de sub lege sa-i rascumpere, ca sa dobandim infierea(Gal 4, 4-5)''Acum vezi adevaratul scop?
Ceea ce nu crezi tu in religia asta sunt tocmai semne pe care omul le cunoaste prin simturi! Ce e mai profund, mai simplu si mai curat decat chestia asta?

| ania a răspuns:

Draga momentan necredincioasa

Am citit de multe ori pe TPU argumentele de genul celor pe care le enumeri.Cred ca fiecare ii analizeaza pe ceilalti din prisma propriei experiente. Eu vorbeam cam pe tonul tau de inversunare impotriva lui Dumnzeu intr-o perioada in care mi-am pierdut credinta in urma unei dezamagiri relationale si incercam s-i conving si pe cei din jurul meu ce stupida e credinta.Multi incearca sa-si justifice intelectual ateismul pentru ca nu le convin standardele de moralitate in special sexuala scrise in Biblie si atuci trebuie sa te convingi ca cel care le cere nu are dreptul sa le ceara sau nu exista.Altii au relatii personale, familiale frustrante cu persoane ce pretind de exemplu ca isi bazaza viata pe Biblie si atunci se poate naste o astfel de aversiune.Sau poate fi o persoana pe care o idolatrizezi si atunci ii preiei convingerile.Multe fete devin atee pentru ca au un prieten ateu, caruia ii convine sa fie ateu pentru a nu fi bruiat sufleteste de vreo responsabilitate morala fata de vreo fata.Citind ce ai scris ma intrebam oare tu ce motiv personal ai sa lupti cu atat zel?
Legat de continutul expunerii tale, dupa parerea mea ateismul lasa mai multe intrebari fara raspuns decat crestinismul.
De ce exista ceva mai degraba decat nimic? De ce a inceput sa existe universul? Ce sens au notiunile de bine si de rau daca nu exista un stndard impartial la care sa le raportezi? De unde provine natura universal morala ( legea morala care ii producea uimire si lui Kant) a omului? De unde vin bunatatea, dezinteresarea, sacrificiul? De ce e lumea inteligibila? Cum a ajuns materia (in forma omului) sa reflecteze asupra ei insasi? De ce e ADN -ul un cod scris, inteligent? Ce face meteria nevie sa urmeze legi?
Daca cineva a hotarat legile universului fara sa ma consulte si eu sunt intr-un fel produsul lor, ce-i da mie dreptul sa ma pronunt cand e oportun si cand nu sa intervina in privinta lor cel ce le-a stabilit ( sub forma de sa zicem minuni)?
Cu ce drept pot eu stabili cand creatorul vietii e indreptatit si cand nu sa o ia inapoi?
Inclin sa cred ca putina credinta ai si tu, pentru ca ai scris la intrebarea lui Raul ca nu crezi ca Dumnezeu are atata vanitate sa se supere pe cineva doar pentru ca s-a indoit de existenta Lui.
Eu cred ca pentru cei ce se vor convinge de existenta Lui abia dupa moarte, pedeapsa cea mai mare va fi durerea morala ca ar fi putut petrece o eternitate intreaga in prezenta lui iubitoare, fascinanta si ca nu vor avea parte de ea. Ce te impiedica sa-L provoci daca exista cumva sa te convinga El? Vanitatea de a fi ateu? Daca ai facut-o deja, asteptata-te la lucruri mari!

| Pomar a răspuns:

@Ramona ce ai spus tu este adevarat dar este o diferenta cum a mai spus cineva intre Biblie si credinta. Biblia este doar o carte in care sunt scrise povesti de acum 2000 de ani cand tot ce ai scris tu era considerat normal (ma refer la sadism si restul nu la minuni). Totusi adevarata credinta in Dumnezeu nu se rezuma la povestile aberante ale Bibliei ci este un lucru mult mai complex sau cel putin asa sustin cei care cred in Dumnezeu.
Eu, ca ateu, respect oamenii care cred cu adevarat in Dumnezeu, este decizia lor, nu este treaba mea desi mi se pare cam dubios dar ma enerveaza crestinii fanatici care cred fiecare cuvintel din Biblie si il mai si pun in practica...

| Pomar a răspuns:

@ania
1.De ce crei ca exista ceva mai degraba de cat nimic?
2. Universul nu a inceput sa existe pentru ca el, fiind totul, depaseste dimensiunea timpului(nu are inceput)
3.Nu cred in bine si rau, doar in interese; educatia si moralitatea si sentimentele noastre ne fac sa spunem ca u lucru este bun sau rau.
4. Bunatatea, dezinteresarea, sacrificiul provin dintr-o combinatie intre educatie, obisnuinta si sentimente.
5.Nimeni nu a hotarat legie universului.
6.Nu exista un creator al vietii, viata a aparut dintr-un ansamblu de imprejurari, dupa aprerea mea fiecare are dreptul safaca orice cu viata lui, inclusiv sa se omoare.

La intrebarile la care nu am raspuns ori nu am stiut raspunsul ori mi-a fost lene.

| Pomar a răspuns:

@siwel bineinteles ca cel mai greu de demonstrat este nimicul, dar nu poti folosi teoria asta in demonstrarea faptului ca exista Dumnezeu.Eu pot de exemplu sa spun ca, cred in Zana Maseluta, este mai sor de demosntrat ca exista zna maseluta de cat ca nu exista dar asat nu inseamna ca ea chiar exista...
Inainte de big Bang a fost tot universul... cercetatorii sustin ca Big Bnagul a reprezentat o strangere a amteriei intr-un singur punct pana in momentul in care aceasta a explodat, dar si matieria a venit de undeva nu?
Afirmatia mea ca Universul este totul este definitia Univresului. Oamenii au numit "totul" Univers, ii spun unei carti "carte" chiar daca nu am cunostiintele totale despre cum se fabrica ea nu?
Nu am dovezi la firmatiile 4, 5, 6, in finr ls 4 daca te intereseaza poti citii studii stiintifice despre cum actioneaza hormonii si alte substante asupra noastra, la fel si educatia; iar la 5 si 6 daca as avea dovezi concrete probabil as fi un geniu, religiile s-ar desfiintaiar eu as devenii miliardar, so...

| MindFreak a răspuns:

Pari cam nesatisfacuta...

| costis a răspuns:

Ramonica tata, chiar daca nu esti departe de varsta la care ai lasat rolele, ai reusit sa scrii ceva foarte urat. In primul rand nu stii ce inseamna respectul pentru poporul din care ai iesit si tu, in al doilea pentru valorile celui de langa tine. Mai era si respectul pentru Cel care te-a creeat. Pana acum poporul roman nu a dat nici un Nietzsche. A dat filozofi mari, dar nici Noica, nici Blaga, nici Tutea nu au fost dusmani ai lui Dumnezeu, nici nu si-au dispretuit poporul sau aproapele. La noi asta e caracteristica oamenilor mici.

| deeeeeebora a răspuns:

Nu e asa DELOC... in povestirea ta, ai spus doar lucruri negative, exagerate nevazand numai o parte[partea ta].
si totusi Dumnezeul cel rau te iubeste si acum la fel ca Isus chiar daca a spus ca pentru ORICARE cuvant vom da socoteala.nu spun ca vei ajunge in iad pentru ca esti in viata si ai timp sa-ti regreti pacatele.
nu crezi ca poti sa faci asta?:)) numa sa-L provoci prea tare si are sa-ti demonstreze ca Dumnezeul(despre care tu ai doar pareri eronate, negre)te va salva din multe situatii in viata
uite nici eu n-am crezut in unele chestii, dar am cercetat.nu am fost redusa mintala si am zis din start nu exista.pentru ca cum spune Biblia, lucrurile care se va vor pieri cele care nu se vad vor ramane.crezi in curentul electric? l-ai vazut? nu. dar totusi vezi lucrurile pe care le face.ai vazut bitii de la calculator? toate instrumentele de la masina?
din pacate nimeni nu reuseste sa bage pe gat Credinta altuia, Singurul este EL.recunosc ca nu este logica (dupa logica noastra, caci suntem limitati sau vrei sa spui ca suntem in stare de nu stiu ce mare minunatie, nu vezi ca nu suntem in stare de nimic pe patul de moarte?)dar totusi in aceasta credinta ilogi cred milioane de oameni...nu ti-ai pus intrebarea oare de ce? sau raspunsul tau ca-s prosti, eu sunt destept
http://www.youtube.com/watch?v=Hhh6XhkkAL8

| deeeeeebora a răspuns:

Ramona mi se pare mie sau esti frustrata? n-ai de ce fi. daca zici ca ai dreptate

| igonnalove22 a răspuns:

Am citit tot ce ai spus. si la un moment dat m-a luat scarba sa mai citesc dar am continuat. happy
E adevarat ca nu toate miturile sunt reale. dar viata nu este cea ce pare? Crezi ca numai oameni exista? ca nimeni na mers pe apa? chiar crezi ca este posibil doar sa manaci respiri. si sa traiesti? Doar sa supravetuiesti? cred ca sti si tu vorba "Daca nu exista D-zeu nu are nimic daca crezi il el. dar daca El exista ai pierdut totul"Si nu el a provocat toate rautatile.happy. exista Binele si Raul si desi el spunea sa nu omoram sa nu facem oameni sa sufere. crezi ca le-a zis fara motiv? sa-ti dau o explicatie prin care poate vei intelege ca e vina OAMENILOR! Cand gandesti negativ se formeaza o unda de energie caci creierul e capabil sao creeze si ea se transimte in jur. si se duce in matrite. si daca este o dorinta arzatoare se indeplineste. Oamenii ca tine isi irosesc energie pe lucruri neinsemntate. dar te-ai gandit si daca exista si la dovezile. happy? iale pe aman2 la mana si vezi si tu la care crezi ca este mai mare dreptate poti face orice ce vrei. poti sa zbori poti sa mergi pe apa. orice iti vine in cap. Dar nu e vina mea. a altuia daca nu reusesti. trebuie sa meriti cea ce primesti.Viata ta e e ca o mama ce iti da ce meriti si ce nu. D-zeu exista. si nu are asa numite sentimente e o energie a binelui. in spatele oricui e acel Cineva care i ajuta.

Poti sa nu crezi il el.happy nu spun ca nu ai deloc dreptate din ceea ce spui tu 30% e adevarat sunt unele mituri ce nu sunt reale dar unele sau intamplat! Gandeste o clipa ca si exista. si o clipa ca nu exista si singura vei realiza adevarul.

| h3llG1rl1995 a răspuns:

Si eu am citit de pe un site tot ce ai scris aici, si m-a impresionat si povestea celor 40 de copii devorati de 3 ursi, orisicum.nu sh ce a fost in capul meu. dar de mic copil n-am crezut in d-zeu! si poate ca nu pot sa cred in nimic pana nu vad, orisicum, cat despre religie, fortele ONU se lupta pentru NOUL ORDIN MONDIAL! care va cuprinde un singur parlament si o singura religie (sper sa fie cea a ateiilorbig grin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Weleleu, te-as lua la rost pas cu pas, dar..., ma doare capul ce-ai insiruit acolo... te asigur ca faci erori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ma puiule; sacul cu prostii insultatoare tocmai l-ai postat.asta e ceia ce a iestit din tine, deci e ceia ce-ti oglindeste caracterul. ce ai de facut tu in viata, cam stim noi, dar nu ne priveste. dar dupa viata asta scurta, in vesnicie? ce vei face? infidrent unde vei fi? in cer pe pamant, vie, moarta, descompusa? te vei supune unor reguli pe care tu nu le poti controla.stiinta le spune legi fizice, Dumnezeu le spune porunci.aici esti desteapta fos vreo 60-70 de ani cat iti tragi parturile, pe fata pamantului. dar in vesnicie? ca acolo esti acasa, aici esti doar un vis. un fir de praf.ca sa nu mai spun ca nu intelegi nimic din cele ce ai postat aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramona, esti o improscatoare cu dejectii.nu ma cunosti si totusi arunci in continuare, cu mizerii.esti libera sa o faci.si sa faci ce-ti place in viata aceasta. a mea ma priveste direct si personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu ai crezut in El, atunci ai pierdut totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt stiinta afirma ca Dumnezeu exista!

Profesorul unei universităţi importante şi-a provocat studenţii să răspundă la următoarea întrebare: "Dumnezeu a creat tot ce există?" Un student a răspuns ferm: "Da!" Profesorul a pus o nouă întrebare: "Dacă Dumnezeu a creat totul înseamnă că El l-a creat şi pe Diavol. Şi, de vreme ce acesta există (aşa după cum putem observa în propriile noastre acţiuni), înseamnă că Dumnezeu e cel rău?
Studentul nu a putut răspunde la acestă supoziţie, lăsând profesorul să concluzioneze că el a "demonstrat" că "credinţa în Dumnezeu" este o poveste pentru copii, deci prea puţin credibilă.
Un alt student a ridicat mâna şi a cerut să pună o altă întrebare. Studentul s-a ridicat în picioare şi a întrebat: "Domnule Profesor, starea de frig există?" "Bineînţeles!", i-a răspuns profesorul. "Ce fel de întrebare este aceasta?", a continuat el. "Cu siguranţă că există; nu ţi-a fost frig, n-ai tremurat niciodată?" Proaspătul student răspunse:
"De fapt, starea de rece nu există. Conform legilor fizicii, ceea ce noi considerăm rece, reprezintă, de fapt, absenţa căldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atâta vreme cât transmite energie (caldură). Zero absolut reprezintă absenţa totală a căldurii, dar starea de rece nu există. Ce am făcut noi este doar să creăm un termen care să descrie ce simţim când nu primim căldura în organism. Şi - continuă studentul - întunericul există?" "Bineînţeles!" răspunse profesorul. De această dată, studentul zise: "Vă înşelaţi din nou, domnule profesor. Nici întunericul nu există. Ceea ce există, de fapt, este doar absenţa luminii. Lumina poate fi studiată, întunericul - nu. Nici nu poate fi fracţionat întunericul, lumina da. O simplă rază de lumină alungă întunericul pe suprafaţa pe care ajunge raza de lumină. Întunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se întâmplă când nu avem lumină.
În sfârşit, studentul îl întrebă pe profesor: "Domnule Profesor, există răul absolut?" Profesorul îi răspunde: "Bineînţeles că există, după cum am menţionat la începutul discuţiei; vedem violuri, crime, violenţă peste tot în lume, toate acestea sunt întruchiparea răului."
Studentul răspunse: "Domnule profesor, răul absolut nu există. La fel cum am demonstrat în celelalte două cazuri, răul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absenţei lui Dumnezeu în inima omului. După toate acestea, profesorul îşi dădu jos pălăria şi nu mai spuse nimic.
Numele acestui tânăr student este ALBERT EINSTEIN.

De fapt stiinta afirma ca Dumnezeu exista!

Profesorul unei universităţi importante şi-a provocat studenţii să răspundă la următoarea întrebare: "Dumnezeu a creat tot ce există?" Un student a răspuns ferm: "Da!" Profesorul a pus o nouă întrebare: "Dacă Dumnezeu a creat totul înseamnă că El l-a creat şi pe Diavol. Şi, de vreme ce acesta există (aşa după cum putem observa în propriile noastre acţiuni), înseamnă că Dumnezeu e cel rău?
Studentul nu a putut răspunde la acestă supoziţie, lăsând profesorul să concluzioneze că el a "demonstrat" că "credinţa în Dumnezeu" este o poveste pentru copii, deci prea puţin credibilă.
Un alt student a ridicat mâna şi a cerut să pună o altă întrebare. Studentul s-a ridicat în picioare şi a întrebat: "Domnule Profesor, starea de frig există?" "Bineînţeles!", i-a răspuns profesorul. "Ce fel de întrebare este aceasta?", a continuat el. "Cu siguranţă că există; nu ţi-a fost frig, n-ai tremurat niciodată?" Proaspătul student răspunse:
"De fapt, starea de rece nu există. Conform legilor fizicii, ceea ce noi considerăm rece, reprezintă, de fapt, absenţa căldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atâta vreme cât transmite energie (caldură). Zero absolut reprezintă absenţa totală a căldurii, dar starea de rece nu există. Ce am făcut noi este doar să creăm un termen care să descrie ce simţim când nu primim căldura în organism. Şi - continuă studentul - întunericul există?" "Bineînţeles!" răspunse profesorul. De această dată, studentul zise: "Vă înşelaţi din nou, domnule profesor. Nici întunericul nu există. Ceea ce există, de fapt, este doar absenţa luminii. Lumina poate fi studiată, întunericul - nu. Nici nu poate fi fracţionat întunericul, lumina da. O simplă rază de lumină alungă întunericul pe suprafaţa pe care ajunge raza de lumină. Întunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se întâmplă când nu avem lumină.
În sfârşit, studentul îl întrebă pe profesor: "Domnule Profesor, există răul absolut?" Profesorul îi răspunde: "Bineînţeles că există, după cum am menţionat la începutul discuţiei; vedem violuri, crime, violenţă peste tot în lume, toate acestea sunt întruchiparea răului."
Studentul răspunse: "Domnule profesor, răul absolut nu există. La fel cum am demonstrat în celelalte două cazuri, răul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absenţei lui Dumnezeu în inima omului. După toate acestea, profesorul îşi dădu jos pălăria şi nu mai spuse nimic.
Numele acestui tânăr student este ALBERT EINSTEIN.

Noi traim intr-o lume materiala si ne ghidam dupa cele cinci simturi cu care am fost inzestrati de catre Dumnezeu; vaz, auz, cust, miros si pipait, in concluzie, nici nu putem sa-L vedem, pe Dumnezeu pentru ca El este spirit, traieste in alta dimensiune diferita de a noastra, dar i-i putem simtii prezenta atunci cand i-L acceptam in viata noastra.

Se zice ca pe timpul lui Ceausescu undeva in Ardeal, se iscase o cearta intre crestinii comunitatii respective si reprezentantii partidului comunist( PCR), cum bine stiti, comunistii faceau propaganda impotriva Lui Dumnezeu ca nu exista, iar crestinii sustinea existenta divinitatii, asta era marul discordiei.
PCR-ul nu dorea destabilizare in zona si ca sa stinga conflictul a trimis un reprezentant ( scolit ) de la Bucuresti.
Fiecare comunitate avea un loc unde se putea aduna pentru a discuta problemele lor, camin cultural se numea.Sa adunat tot satul sa auda ce are de spus tovarasul de la Bucuresti cu privire la problema lor.
Tovarasul de la PCR a iesit in fata multimii si i-a intrebat simplu,
Voi credeti in Dumnezeu? la care toata multimea a raspuns in cor; DA credem.
Apoi a continuat, si l-a vazut careva pe Dumnezeu? atunci toti au inceput sa dea din umeri si sa se intrebe unul pe altul daca l-a vazut, in final au raspuns ca nu.
Atunci tovarasul a exclamat,
inseamna ca nu exista, in sala sa facut liniste, ne-existand replica, dar in toata linistea care era, s-a ridicat un batranel (bade), la randul lui sa adresat si el multimii cu o intrebare.
Tovarasul de la PCR este destept, are minte, nu? toata sala a raspuns, da este destept, are minte, badia a intrebat atunci, si ia vazut cineva mintea? toti se uitau nedumeriti de intrebare si au raspuns in cor, nu, nu i-am vazut mintea, atunci badia in timp ce se aseza pe scaun a rostit,
inseamna ca nu are.
Noi pretindem ca avem ganduri, dar nu le putem vedea, asta nu inseamna ca ele nu exista.
Marii oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista, tot universul asta de milioane si milioane de ani functioneaza dupa niste legi foarte bine definite, mai exact si de cat un ceas Elvetian, uitate atent in jurul tau, este doar o intamplare?

| PsychoDLight a răspuns:

Ai dreptate Ramona.dar lumea de la noi icna e indoctrinata si nu prea intelege ce vrei sa spui http://urbanlegendbest.wordpress.com/2011/04/26/bizarerii-din-biblie/

| Veronika2011 a răspuns:

Dupa parerea mea, eu cred ca tu ramona nu stii care este diferenta dintre oameni si Dumnezeu. Dumnezeu nu este om, nici omul care foloseste doar 7 % din 100% din mintea sa, nu poate sa perceapa tot ce face Dumnezeu. Dumnezeu este Dragostea, dar tot-odata este si Drept si pedepseste pacatul, si iadul nu este facut pentru oameni si pentru diavol si ingerii lui, dar deoarece in lume a intrat pacatul, Dumnezeu din pricina Sfinteniei Sale si a Dreptatii nu poate sa nu pedepseasca pacatul. El iubeste omul, dar uraste pacatul care, este in om.