| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu zic ca pe Cioran l-am inteles atunci cand a spustongueROSTIA ESTE O SUFERINTA NEDUREROASA A INTELIGENTEI, spusele lui Seneca precum ca :ORICE PROSTIE ESTE DESGUSTATA DE SINE,imi este foarte greu sa le pot intelege,intrucat,dupa cate stiu eu,prostia este orgolioasa prin ea insasi. Poate,zic poate,doar intr-un singura situatie se produce dezgustul: atunci cand prostul ar ajunge sa fie CONSTIENT de prostia lui. Experienta de pe TPU, ma face sa cred isa ca aceasta stuatie este o himera.
Voi ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Daca eu zic ca pe Cioran l-am inteles atunci cand a spustongueROSTIA ESTE O SUFERINTA NEDUREROASA A INTELIGENTEI"
Cateodata un citat ne descrie atat de bine incat ii putem intelege profunzimea imediat, numai gandindu-ne la noi insine.
Asa se explica daptul ca l-ai inteles pe Cioran fara a intelege intreaga sa filosofie.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

De la Inferno Citire:
"Inferno a răspuns (26.03.2015 ora 21:23)

Daca i-as raspunde utilizatorului metania ar insemna ca imi incalc promisiunea data :
http://www.tpu.ro/......jutat-dar/
In mod intentionat am plasat intrebarea ca sa-ti demonstrez cata dreptate am avut ca tu nu ai raspuns intrucat NU TE PICEPI.Singurul mod de a-mi demonstra ca m-am inselat este sa raspunzi la intrebare(vezi ca ce spun mai citesc si altii, care te vor judeca, ca atare)
Refritor la Cioran ai dreptate cand spui:"Cateodata un citat ne descrie atat de bine incat ii putem intelege profunzimea imediat, numai gandindu-ne la noi insine.
Asa se explica daptul ca l-am inteles pe Cioran fara a intelege intreaga sa filosofie."

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai metania, tu esti om serios?
Acum oricine va accesa linkul respectiv isi va schimba impresia... despre TINE. Este evident din acele discutii cine are dreptate si cine nu.
Amuzant este ca nici nu iti dai seama. Se pare ca interventiile mele sunt complet inutile, caci la cat de bine reusesti sa te faci singur de ras ma simt in plus aici.

Mie putin imi pasa ce crezi tu sau ce cred altii. Eu am fost primul ce te-a intrebat ceva si inca astept raspunsul.
DUpa ce TU ai sa-mi raspunzi am sa-ti raspund si eu. Asa se face intr-o discutie civilizata, raspunsurile se dau in ordine cronologica. Eu am intrebat primul, eu trebuie sa primesc un raspuns primul.

Iar intrebarea mea era:
Cum iti sustii urmatoarele afirmatii despre mine?
1-"Iar te repezi fara sa analizezi corect."
2-"Clar ca nu cunosti ce presupune efectul PLACEBO."

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Vrei sa-ti redau intrebarile la care TU nu ai catadixit sa raspunzi in decursul ultimilor luni? Si erau probleme de cunostinte nu prostii. Uite: Eu iti voi respunde la cle 2 intrebari, daca tu imi raspunzi la intrebarile la care nu mi-ai raspuns in acest an.Sunt convis ca nu vei fi in stare!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarile la care nu ti-am raspuns? WTF? Tu ai impresia ca eu stau sa iti citesc tie toate postarile?

Eu vorbeam di niste intrebari ce au aparut in decursul discutiei noastre. Ca asa eu am mii de intrebari la care nu mi-ai raspuns in acest an.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

E o mare diferenta intre a nu raspunde la o intrebare si a nu motiva o afirmatie jignitoare.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Nu dragule,erau problem adresate tie, ca raspuns la niste afirmatii anterioare, nu puse in general. Inferno, inca odata, nu ai retinut ca la mine nu tin vrajelile?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Intrucat "trag obloanele pe ziua de azi", dialogul avut azi cu tine ma face sa -l inteleg pe A.de Saint-Exupery, cand a spus:"Am invatat sa nu mai ascult, ca sa pot auzi" Sper ca macar acum sa am dreptate. Seara placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, sigur nu 'desgustata'.
In al doilea rand, cum si tu ai scris, se refera la prostie, nu la prosti, iar tu ai interpretat ca si cum in loc de 'orice prostie' ar fi zis, orice prost'.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate exista prostia fara prosti?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Normal ca nu si nici n-am zis asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Andrei,sa stii ca si pe mine m-a intrigat cuvantul " desgustat", insa gasindu-l in expunerea unui prof.dr. in psihologie (Tiberiu Rudica), m-am gandit ca eu sun cel nestiutor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci,putem spune: orice prost in loc de orice prostie, Seneca absolutizand.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Andrei,sa stii ca si pe mine m-a intrigat cuvantul " desgustat", insa gasindu-l in expunerea unui prof.dr. in psihologie (Tiberiu Rudica), m-am gandit ca eu sun cel nestiutor."

Daca toti oamenii ar fi atat de "inteligenti" ca tine incat sa considere corecta o eroare de tipar pe motiv ca scrierea apartine unui mare erudit ne-am duce naibii de rapa cu toata limba romana.

Si chiar daca nu este vorba de o eroare de tipar,iar Tiberiu Ruca a scris in adevar cuvantul "desgustat" tot e o eroare de logica (apelul la autoritate) sa ii dam mai multa dreptate lui decat Academiei Romane, caci el e doar profesor de psihologie, iar lucrarea sa, cel mai probabil, nu era despre ortografia limbii romane.

Citez: "Prima formă de apel la autoritate este aceea în care atunci când o persoană prezintă o poziție menționeză o autoritatea care susține aceeași poziție, dar care nu este de fapt o autoritate în acel domeniu."

| DisturbeDd a răspuns:

Fiecare are prorpriul mod de a interpreta in functie de experienta de viata, de maturitate, de cunostinte, eu in inteligenta-mi limitata m-as gandi la cat de "rea" poate fi prostia indiferent daca cel care este pus in situatia respectiva constientizeaza sau nu, astfel chiar si un aspect fara constiinta al vietii constientizeaza dezgustul fata de prostie laughing)) sincer nu stiu daca are vreo logica ce am spus, nu ma lua in seama, eu am vrut doar sa fac pe filosoful.
Succes la a interpreta corect! happy