| Kosuchin a întrebat:

Daca evreii au fost sub stapanirea egiptenilor, putem spune ca acestia au imprumutat obiceiuri, traditii, mestesuguri...de la egipteni?

4 răspunsuri:
| MeScorpion a răspuns:

DA!
Hai sa-i intrebam pe evrei cum au construit egiptenii piramidele.
Ar trebui sa stie nu?

| dexro a răspuns:

Evident ca se imprumata lucruri de la un popor la altul.
De exemplu tiganii ce locuiesc in Romania imprumuta de la romani diferite cuvinte, organizarea propriei lor justitii (acum au tribunalul lor desi el este traditional tiganesc acesta are o organizare romaneasca) si noi ca romani imprumutam chestii de la ei, muzica, limbaj, etc.
Cel mai bine se observa imprumutul evreilor de la alte popoare in biblie: cele 10 porunti - de la egipteni, noe si geneza - de la babilonieni si lista poate continua...

| dafna a răspuns:

Pai nu prea au fost sub stapanire ca ei nu erau in tara lor si egiptenii i-au cucerit, ci erau robi in Egipt cu statutul dat de rob. In plus conform iudaismului in desert au primit Tora -cea scrisa si ce orala, normele si legile iudaice, diferite de ce a fost inainte(erau in desert dupa ce Moshe i-a eliberat). Si apoi nu degeaba au umblat de nebuni prin desert 40 de ani pana au intrat in Israel ca popor liber (niciunul din cei intrati in Israel nu a fost sclav in Egipt, s-au nascut in desert liberi si nu au cunoscut niciodata gustul robiei si al capului plecat. In plus majoritatea sarbatorilor, traditiilor isi au radacina in religie, in Halaha, dar daca vrei le poti gasi similitudini cu diferite obiceiuri agrare, obiceiuri ce tine de pamant, cultivarea si ingrijirea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot spune este ca de atunci cred ca le-au dat naibii la spate de mestesuguri si de munca fizic si au trecut pe specula.