| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Dacă într-o zi un om moare într-un accident de mașină, pe data x și un cunoscut de-al lui dorește să-l salveze pe acesta printr-o călătorie în timp, peste 60 de ani, atunci când cunoscutul victimei se întoarce în data x și-l salvează; axa timpului se ramifică, se schimbă, creându-se un univers paralel cu cel în care timpul decurgea normal. Conform teoriei universurilor paralele și nu a paradoxurilor, când salvatorul se întoarce în timpul lui după ce a salvat victima, acesta nu va da de un alt eu al lui?
Pentru că în universul derivat din cel original, victima nu mai e ucisă de mașină și cel ce ar fi trebuit să se întoarcă nu o va mai face, deoarece nu va mai avea motiv, astfel că în același univers vor exista 2 persoane identice.
Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine în problema mea și să argumentați răspunsul.
Nu știu exact dacă faci călătoria și te întorci în timpul tău, dar după ce ai schimbat istoria, nu dai de un alt eu al tău?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite, vezi? De-aia, cand bea omul un pahar in plus, se duce frumusel si se culca. Nu-i bate la cap pe ceilalti cu aberatiile lui bahice (Google it!).

| ombladon a răspuns:

Sa-ti pui intrebarea asta cand o sa te poti intoarce in timp.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Si mie mi-a placut X Man!

| OOOLEOOO a răspuns:

Salvatorul nu va putea salva victima, deoarece daca victima este in viata el nu se va intoarce niciodata in timp.

De cate ori va salva victima aceasta va muri inevitabil intr-un alt accident ca sa poata exista intoarcerea in timp din prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca trebuie sa moara in ziua aia, o va face. Exista niste personaje care se ocupa ca totul sa mearga conform planului.
I se poate intampla un accident salvatorului ca sa intarzie atat cat este necesar.

| bogboy101 a răspuns:

Aberezi frate.

| DevidALex a răspuns:

Intr-un caz ipotetic si anume ca calatoria in timp este posibila,Nu cred ca al tau eu va ma exista,In primul rand,calatoria in timp schimba si viitorul tau,iar in felul asta poti provoca schimbari si evenimente majore,Spre exemplu eviti posibilul accident al prietenului Z,insa tot sunt sanse ca accidentul sa se intample,insa altcuiva,Deoarece tu ti ai convins prietenul sa nu plece cu masina,insa in locul victimei poate sa moara altcineva intr-un accident provocat de aceiasi persoana ca ar fi putut cauza moartea prietenului tau ( victima ). Conform teoriei haosului,un lucru minor poate cauza schimbari majore,Oricum,te poti intalni cu eu-ul tau din trecut? Nu stiu,putem discuta in caz ipotetic si sa ne dam cu parerea.
Insa nu putem sti absolut nimic.
Si dupa parerea mea, daca te ai intoarce in timp si ai da peste eu-ul tau, cred ca s-ar declansa un conflict spatiu-timp, interesanta intrebare si abstracta in acelasi timp.
Nu cred ca va fi posibila calatoria in timp vreodata, pana acum ne am apropiat cel mai mult de calatoria in timp cu astronauti si navele spatiale.

| noisolpXekuNemertXe explică:

Aceasta era doar o întrebare de logică.
Voiam să văd dacă judec corect că m-am gândit la o persoana care chiar a pățit asta și eu cred că în viitor oamenii vor putea străbate dimensiunile timpului.

| BluishAngel a răspuns (pentru noisolpXekuNemertXe):

Nu suntem masinarii ca sa fim atat de inteligenti sa cream asa ceva,nici macar in viitor. Noi nici macar nu putem intelege Universul,daramite sa ii depasim limitele.
Cat despre problema ta,eu nu cred ca vor fi doua persoane identice,adica aceeasi persoana sa fie duplicata. E adevarat ca axa timpului se ramifica si se creeaza un fel de univers secundar,decurs din cel normal,intrucat,in viitor, universul normal va fi afectat de cel secundar (moartea nu va mai avea loc). Pana atunci totul decurge normal in primul univers, dar in momentul accidentului, universul secundar va interactiona cu primul astfel incat cunoscutul sa salveze victima. Apoi, cele 2 universuri se vor contopi intrucat nu vor mai fi interconditionate,sau interdependente. Cel putin asa cred eu.
Eventual,pana in momentul accidentului,se va forma un univers paralel, in care vor exista aceleasi persoane, deci doar inainte de accident vor fi doua "eu-ri" ale fiecarei persoane. Apoi, cele doua universuri se vor intersecta dupa ce accidentul va fi depasit si gata. Oricum, ciudata problematica happy

| Alextpuro a răspuns:

Noi am putea sa-ti dam orice raspuns, fara sa stim de fapt daca e adevarat sau nu...

| Cretan_Sebastian_1987 a răspuns:

Urmareste seria de documentare moderata de Morgan Freeman! O sa te lamuresti! Si apropo nu exista o alternativa a teoriei paradoxului!