| Flav a întrebat:

Dacă până acum "românul s-a născut poet", de acum încolo: românul s-a născut american. Right?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Right. Si nu doar romanii. Civilizatia Hollywood - McDonalds e aspectul neoficial al fenomenului de globalizare americana. Cand am fost in Germania, am observat ca adolescentii de acolo se comporta la fel ca si adolescentii din Romania: aceleasi americanisme din limbaj, aceleasi filme, aceeasi moda. Scrisesem candva, tot pe TPU, ca "America's everywhere". In ziua de astazi, din ce in ce mai multi indivizi se nasc in zodia Americii.
PS: cei mai multi romani stiu cum il cheama pe presedintele SUA, dar oare cati stiu cum o cheama pe regina Angliei?

21 răspunsuri:
| Flav explică:

Ma tem ca n-a inteles nimeni pana acum sensul afirmatiei. Nu e de frumusetea tarii, e pentru ca-i copiem in orice! Inca astept pareri pro sau contra happy

| psiholoaga a răspuns:

Right. Cel mai nou exemplu e ca azi am vazut prin parc vreo 20 de catei din rasa cainilor de apa portughezi, cum are familia obama. laughing Dar de ce "de acum incolo"? Mie mi se pare ca de la o vreme copiem destul si cultura orientala. Gratie fenomenului manga.

nony
| nony a răspuns:

America este o iluzie de : cultura, civilizatie si exemplu de urmat.Tot ce este cladit acolo a fost facut de alte popoare (romani, chinezi, germani.etc).Gandeste-te,cele mai mari companii au directori romani, in Microsoft a doua limba vorbita din companie este romana.etc etc.
Da in unele exemple ai dreptate.Pana si Puya a ajuns sa copieze rapul american. Dar afirmatia nu este in totalitate adevarata.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Am importat o gramada de chestiuni de la americani, dar nu suntem singurii. Uite ca de la "cool" sau "kewl" am ajuns la "super" sau "foarte tare, frate". Nu ne mai ducem in Italia, ci "la" Italia. Avem accent de italieni majoritatea care am trecut pe acolo.Nu mai cumparam blugi Levi's, ci tricouri D&G sau Versace. Citim despre feng-shui si zen si ne amenajam asa si casa. Ne cumparam arome orientale si ne facem vacantele si tarile de prin apropiere. America nu mai este un vis. Acum romanul doar se naste intr-o mare de posibilitati. Isi alege cum vrea sa fie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Romanul e roman in orice situatie,'' s-a nascut poet '' si tot asa o sa moara, indiferent in ce tara v-a merge, cat de bine ii va fi acolo inima lui v-a bate intotdeauna pentru tara in care s-a nascut.

| alma a răspuns:

Poate vrei sa spui "de acum incolo se va naste american". Cred ca romanul intodeauna a stiut sa aleaga ce este mai frumos de la alte tari dar niciodata nu a uitat tara de unde a plecat. Daca locuesc intr-o tara straina trebuie sa ma comport ca acei oameni, sa accept traditiile lor dar asta nu inseamna ca nu mai respect si ceea ce am invatat acasa.Eu raman la varianta ca tot poet ne nastem. O zi buna

| CrucifiedCountess a răspuns:

De ce american si nu spaniol sau italian, ca acolo se duc multi romani... confused

leonardk
| leonardk a răspuns:

Am vazut putin din America. Prefer sa raman roman - inca mai avem daruri din nastere pe care americanii nu le vor avea niciodata.

| adyth a răspuns:

Visul american... e intocmai visul americanilor pe care nici ei nu-l traiesc.
Mai degraba romanul s-a nascut sa fie actor.in filmele americane laughing) pentru ca asta reprezinta pentru noi "America"...

| yadora a răspuns:

Daca pana acum "romanul s-a nascut poet", de acum in colo "romanul s-a nascut american"...in viitorul apropiat"romanul se va naste spatial".

| zeeeeeex a răspuns:

Chestia cu americanul nu am inteles-o sincer... Dar romanul s-a nascut sa fie roman!

| machupicchu a răspuns:

Sa cunosti America si in partile ei mai putin bune...renunti... si la astfel de afirmatii...
Este o mare greseala... cel care s-a nascut roman... s-a simtit, se simte si se va simti intotdeauna roman.

| cîrne a răspuns:

Ai dreptate, insa, dupa parerea mea, e explicabil. dupa 40 de ani de comunism, e normal sa incercam sa cunoastem si noi visul american.

| JackieSue a răspuns:

Trec intrebarea pe raspuns de LooooL!laughing

Da copiem destule de la americani, dar ce tara n-o face?

by Zzu

| JackieSue a răspuns:

pe chestie nu raspuns scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce american?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
S-a născut sărac...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca limba engleza e tot mai populara si mai vorbita de romanii de rand si nu numai, prin simplu fapt ca vrem sa cunoastem o limba care este cunoscuta pe plan mondial sau doar vrem sa fim trendy. Eu unul vreau sa invat limba engleza cat mai bine pentru a fi pregatit de orice eventualitate de a pleca din tara si a cunoaste si alte culturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.romanul tot poetsi romancele poiate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este adevarat! In plus nu inteleg de ce s-au dat asa de multe raspunsuri pe dinafara subiectului, cat timp intrebarea era foarte clara!? Renuntam la sensibilitate si naturalete in favoarea superficialitatii si a "formei", a aparentelor! Nu esti "trendy" daca nu folosesti limbaj "condimentat" cu anglicisme, nu porti o haina de..."rasă" si daca nu ai o atitudine care sa exprime lehamitea, plictisul...
Explicatia e posibil sa-si traga baza din inchistareadin perioada de dinainte de '90, apropierea extrem de mare de "civilizatia" estica(desi rusii nu se vor muta niciodata de la hotare!)...asta banuiesc!
Dar, in ceea ce priveste intrebarea, right, e o SPOIALA, iar noi niste HIBRIZI in incercarea de a deveni CEVA...nici noi, vad bine, nu stim ce!

| sorinadiet a răspuns:

...bine, cum vrei tu, american, sau cum vor si ailalti, italieni, spanioli, etc,... DAR... TOT POET! laughing