| Archangells a întrebat:

Daca realitatea este recreata de fapt in interiorul creierului si fiecare om are propriul lui model de realitate bazat pe sisteme de valori, credinte, dependente, placeri, scopuri etc....de ce nu sunt educati oamenii sa aiba un model interior de realitate frumoasa, evoluata si sensibila...ca sa creeze in exterior acelasi tip de realitate. interiorul creeaza exteriorul si invers. si societatea incurajeaza modele exterioare negative de realitate..care produc si in interior acelasi model negativ. un om agresiv, mandru, plin de ura nu o sa poata niciodata sa creeze o lume mai buna si mai frumoasa

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"de ce nu sunt educati oamenii sa aiba un model interior de realitate frumoasa" -
De cine să fie educați? Aici e problema. Că cei care educă sunt tot oameni, oameni care deja au fost educați rău de înaintași. Nu poți aștepta de la ei să creeze conștiințe mai bune decât aceea pe care ei inșiși o au. E un cerc vicios și nu știu cine și cum va putea rupe acest cerc.

| WR104 a răspuns:

Ai inceput cu "daca", sa fi sanatos

| T0T a răspuns:

Suntem diferiți, luăm ce modele sunt compatibile cu noi. În ziua de azi avem acces la foarte multe lucruri deci avem și o libertate destul de mare de a ne alege modelele zic eu.

| OldSoul a răspuns:

Ti-ai raspuns chiar sigur, toti percepem diferit viata, de aceea nu putem trai in egalitate, toti avem diferite principi, diferite scopuri in viata, iar daca toti am trai in egalitate, nu ne-am putea apropia de aceste principi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e infinit mai usor de spus decat de facut. Ca sa oferi o astfel de educatie tutor oamenilor ar trebui mai intai sa creezi o societate utopica. Ar trebui sa gasesti o cale de a stopa natura umana si sa-i convingi pe confratii tai sa puna binele omenirii mai presusus de binele personal. Dupa care ar trebui sa dezvolti treaba asta la nivel planetar iar asta ar inseamna sa schimbi totul. Corporatiile si statele mari nu vor accepta niciodata ca in tarile din lumea a treia sa existe o astfel de economie. Trebuie sa intelegi ca in tarile dezvoltate oamenii au venituri atat de mari si mult mai multe drepturi, nu pentru ca ar mumci mai mult. ci pentru ca exista oamenii, in alte locuri pe planeta, care fac aceleasi lucruri pe bani foarte putini. Economia globala este intr-un continuu balans, pentru ca o tara sa-si creasca veniturile o alta tara trebuie sa renunte la anumite venituri. Si nu stiu cand ai deschis tu ultima data ochii si ai aruncat o privire pe planeta noastra dar cand m-am uitat eu ultima data femei si copii erau inca decapitati prin mexic, in tarile africane sclavia si violurile sunt la ordinea zilei si Putin se gandea sa bombardeze Europa cu rachete nucleare. Asa ca asta, ce vrei tu cu educatia bazata pe empatie, o sa trebuiasca sa mai astepte macar pana in momentul in care rasa umana va reusi sa se autoextermine.

| Archangells explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca solutia la toate e iubirea adevarata si neconditionata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Archangells):

Si cum ai de gand sa realizezi asta, in lumea noastra? Si eu cred ca Dumnezeu ar trebui sa ne faca mai buni, atunci. Dar eu vorbeam despre lucruri care au macar o sansa la un milion sa se intample. Asta cu iubirea neconditionata e mai putin probabila decat existenta fiului lui Dumnezeu printre noi.

| Archangells explică (pentru anonim_4396):

Krakilla...hai sa fim primii fotoni ce starnesc furtuna asta de lumina de care avem atata nevoie. Hai sa fim LASERE daca intelegi unde bat. daca nu. uita-te la filmulet si dedu parabola
https://www.youtube.com/watch?v=y3SBSbsdiYg