| enverhoxha a întrebat:

Dacă românii sunt atât de credincioşi, de ce fură?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Fura de,, credinciosi,, ce sunt...asta i lege la romani, o au in sange

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da-mi exemplu de o natie care nu fura.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca credinta nu tine de foame...
*de fapt romanu ii credincios doar cu numele ...ca la fapte lasa de dorit *

| MMihai a răspuns:

Dacă românii sunt atât de credincioşi, =
românii nu sunt atât de credincioși
Majoritatea românilor născuți în intervalul 1950--1990, sunt sau au fost astei!
de ce fură?:
1... Că sunt hoți!
2... Că unii nu au alte surse de supraviețuire!

| MMihai a răspuns:

După 1990 milioane de atei cetățeni români, s-au pretins creștini iar majoritatea creștini ortodoxi.
Chiar dacă merg pe la biserici tot atei sunt!

| bluebios a răspuns:

Pentru ca cei credinciosi au un Dumenzeu care le iarta toate pacatele.

| 4b a răspuns:

I-a toate poruncile la rand, si intreaba-ne DE CE? cu totii suntem pacatosi, insa cand vine vorba de schimbare, o lasam baltasad

| Încrucişătorul a răspuns:

Lumea si asa s-a indepartat de adevaratul Creator. As putea spune mai multe dar nu stiu cati viermi se afla aici si trag concluzii pe baza stereotipiilor sau prejudecatilor.

Iti dau doua sfaturi:

1) Nu conteaza in cine sau ce; doar cum. Toate religiile pun accentul pe 'cine' sau 'ce' in mod special.

2) Porneste de la premisa: 'Nu stiu ce este D-zeu dar stiu ce nu e...'

| CrysisMD a răspuns:

Pot sa spun ca ROMÂNII nu sunt singurul popor credincios si care fura. Toți în zilele noastre fura și aceasta o fost și în trecut, Pot sa accentuez ca hotia, lacomia, rautatea etc. ne demonstrază înca o data ca noi suntem niște animale incă.

| andrasstefan a răspuns:

Romanii nu sunt credinciosi din cateva motive extrem de bune
1:anturajul
2:ideea conform caruia Dumnezeu nu exista si ca El nu ai poate ajuta.
3:Comunismul care a fost unul dintre cei mai mari distrugatori ai cunoasterii de Dumnezeu sustinand ca El nu exista. Faptul ca mergi la o biserica ortodoxa este egal cu 0 daca nu citesti Biblia
4:Cultivarea ideii conform caruia nimeni nu iti da ci tu trebuie sa iti ei prin ori ce metoda necontand ca se face rau celor din jur.
5:Mas media datorita reprtajeor si stirilor care ne inunda viata cu toate mizeriile facute de semenii nostri si astfel credem ca traim intr-o jungla, ceea ce nu este adevarat.
6big grinorinta de afirmare.
7:Saracia( excludem clasa politica) si afiliatii lor.
8:Avarismul
9tongueroblemele familiale imping copii spre medii proaste unde astfel e practici precum furatul sunt la ele acasa.
10:Copii ajung sa fure de frica ca sa nu tipe parintii la ei(sau din cauza anturajului care exercita o presiune puternica asupra individului)
Necunoasterea lui Dumnezeu prin indoctrinarea ideei ca Biblia este doar o poveste.
Am omis ceva? id mess.numaisuntsingur

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Romanii nu sunt foarte credinciosi.Site-ul asta de exemplu e plin de satanisti si atei.Si cine a spus ca, credinciosii fura?
Romanii fura din cauza saraciei sau din cauza ca le e lene sa munceasca pentru o paine pe zi.
Bye!

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Cine a zis ca romanii sunt credinciosi? Poate doar cu numele

| crysstyann a răspuns:

Sti cum se spune nu este padure fara uscaturi

| Teresa a răspuns:

Ehh iata cateva motive/scuze ale hotului:
"lasa, Dumnezeu iarta"
"ar fi pacat sa ratez o astfel de sansa"
"daca nu mi-a dat Dumnezeu inseamna ca a vrut sa-mi iau eu singur"
"nu pacatuiesc iau de la un bogat si dam la un sarac(mie) pot sa spun chiar ca fac ceva caritabil"
"doar o data oaicum nu e mare lucru"
"rezolv asta si pe urma ma duc la biserica sa ma ierte Dumnezeu"
"nu ar trebui dar... offff nu e bineee da...o ocazie ca asta nu mai prind"
etc...

| A3tius a răspuns:

UNII sunt credinciosi, din pacate prea putini...

| holeron a răspuns:

Intreabăte pe tine însuți, pana unde ești dispus sa mergi pentru a supraviețui, uni de nevoie, alți din obișnuinta, uni chiar din plăcere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii,pentru ca asta au in singe,altii din obisnuinta; unii de nevoie, altii de plictiseala, mereu au un motiv.Pacat ca uita de credinta.Numai bine.