| DasKönigreichPreußen a întrebat:

Daca un om de neantherthal sau alta specie de om disparuta precum Homo heidelbergensis (care aveau o inltime de 7' sau 2.13 erau puternici si adesea canibali), Paranthropus boisei (un umanoid cu un maxilar puternic si dinti enormi, avand un cap care semana cu cel al unei gorile).
Intrebarea mea este daca astzi sa zicem ca un neantherthal (sau un alt exemplu de umanoid disparut) ar fi contininuat sa existe si astazi sau ar considerat o persoana?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Prima insiruire de cuvinte e lipsita de predicat, iar a doua intrebare lipsita de sens.

| RAY a răspuns:

Neantherthal nu a facut niciodata parte din specia noastra

| DasKönigreichPreußen explică (pentru RAY):

Si totusi nu erau asa de prosti, comparativ cu oamenii de la aceea vreme, precum ii cred majoritatea.

| RAY a răspuns (pentru DasKönigreichPreußen):

Ja du hast recht

| RAY a răspuns (pentru DasKönigreichPreußen):

Du bist deutscher oder?

| DasKönigreichPreußen explică (pentru RAY):

Noh stramosii mei erau mai betivani decat nemtalaii

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu nu stiu, o sa fac o sedinta cu ei cand ii intalnesc. Ma uimeste cata incredere ai in mincinosii astia de " oameni de stiinta " care sunt niste canibali intre ei si merg pe corect politic in ziua de azi si se contrazic pe ei insisi de la o zi la alta pentru $. Eu n-as fi asa sigur, si atunci dispar astfel de framantari.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Care este originea omului? Am fost creați de o rasa superioara, extraterestră?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Sunt si asemenea teorii ca atatea altele, putem fi niste hibrizi alieni. Adica noi suntem extraterestri. La ora actuala inca nu exista nimic sigur la care comunitatea stiintifica sa se fi pus cu totul de acord in multe domenii. Ca sa nu suferi un soc la aflarea adevarului e intelept sa admiti orice posibilitate. Lumea nu va afla adevarurile decat cand va fi pregatita. Eu personal cred ca nestiinta si minciunile le vom putea elimina complet numai cand vom avea control asupra timpului. Daca omenirea nu se va autodistruge evident.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sunt de acord, dar ar trebui să vă puteți susține teoria cu argumente, înainte de a o denigra pe alta, mult mai palpabila.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ce am denigrat? Unde sunt teoriile acoperite cu probe concrete recunoscute si asupra carora nu planeaza intrebari? Ce argumente aduc eu? Nu am nici un argument in favoarea nici unei parti, nu am pregatire de varf, nu am facut cercetari. Doar un inconstient poate spune ca are argumente de unul singur, este o activitate care trebuie sa fie pluridisciplinara iar asupra eventualelor dovezi trebuie sa se puna toti de acord ceea ce inca nu s-a realizat. Nici nu cred ca exista interes maxim pentru elucidarea multor lucruri si se bate pasul pe loc.

| drutzix a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Doar idiotii o cred pe aia cu hibrizi de extraterestrii. Si nici un om de stiinta care se respecta nu o sa spuna ca aia e o teorie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru drutzix):

Stii care sunt idiotii? Aia care n-au mintea deschisa. Istoria demonstreaza ca in repetate randuri idiotii si nebunii ai avut dreptate. Acum li se spune - Oameni nascuti inaintea timpului lor. Deci tot pe ei se da vina indirect nu pe idiotii care nu intelegeau despre ce era vorba, daca ma intelegi. Asadar, acum te recunosc - In urma cu 100 de ani Nikola Tesla la un mare targ international de stiinta a pus pe apa prima barca model radiotelecomandata din istoria cunoscuta a omenirii. Oamenii au vazut, si-au scuipat in san si au fugit spunand ba ca nebunul e nebun, ba ca nebunul umbla cu magie neagra, cu spirite malefice, etc. Acum toata lumea foloseste tehnologia wireless inclusiv tu. Dar atunci, tu erai primul care dadeai cu pietre. Am vazut ca multi nu stiu cine a fost Tesla. Este tatal tehnologiilor electrice moderne, a schimbat lumea din radacini, a fost altruistul lumii, fara el am fi inca pe magar. A fost sabotat si marginalizat de majoritatea oamenilor vremii, a murit sarac si uitat intr-un hotel ieftin la New York. La moartea lui in ' 43 serviciile americane au dat navala si au furat toata documentatia, unele tehnologii Tesla abia acum pot fi intelese si sunt puse in practica. Ca sa stii cum sa privesti inainte trebuie sa te fi uitat macar un pic in urma. -Nu merita sa faci de 2 ori aceeasi greseala, sunt atatea altele noi pe care le poti face - Bertrand Russel.

| drutzix a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

O sa incerc sa nu te jignesc chiar daca tu m-ai jignit pe mine.
Ce dracu' legatura are o idee functionala (barca radiotelecomandata) cu o ipoteza fara pic de dovezi care este raspandita pentru a imbogatii niste scriitori de fantezie?
De unde stii tu ca as fi fost primul care da cu pietre? Imi poti deduce intreaga personalitate dintr-un raspuns? Inseamna ca esti cel mai mare geniu din univers.

Il mai ridici multi in slavi pe Tesla? Majoritatea chestiilor spuse despre el sunt mituri. A spus si multe tampenii la viata lui.
Radarul nu a fost inventat de Tesla ci a fost un efort din partea mai multor oameni de stiinta.
Da-mi te rog un exemplu de proiect de-al lui Tesla care nu poate fi inteles in ziua de azi.
Era destept dar nu a fost cel mai mare geniu al planetei.
Si oricum nu stiu de ce ai mutat argumentul de la abominatiunea de ipoteza cu hibrizii de alieni la Tesla era destept si neinteles.

Ce dovezi au sustinatorii teoriei? Piramidele si Stonehenge laughing.
Ai avea mai multe sanse sa te imperechezi cu o petunie decat cu niste extraterestrii, macar tu si petunia ati evoluat pe aceeasi planeta.
Iar daca niste extraterestrii ar fi vizitat planeta de ce ar fi consumat extrem de multe resurse ca sa faca omul (inca ma face sa rad ideea) doar ca sa plece si sa lasa totul intact?

Cand anume s-a intamplat aceasta hibridizare?
Inainte de apartitia genului Homo? Dupa? La aparitia speciei Sapiens?
Cum se face ca ne putem compara ADN-ul cu toate speciile de pe pamant si reiese nimic suspect?
Cum au reusit sa faca asta fara sa lase nici cea mai mica dovada a interventiei lor?

Una e sa ai mintea deschisa si alta e sa crezi toate porcariile mascate ca stiinta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru drutzix):

Cuvantul " idiotii " a fost introdus in discutie de tine amice. Apreciez ca esti sincer si spui ca nu intelegi paraele care le trasez. Vina imi aprtine ca m-am bagat intr-o discutie cu cineva care se intreaba "- Daca prindem un Bigfoot putem sa-i facem buletin, cu CNP? " Ma retrag cu respect.

| drutzix a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu nu te-am numit pe tine idiot, daca te-ai simtit cand am spus ca doar idiotii cred prostia aia atunci e vina ta.
E o paralela proasta facuta de o minte neinspirata.
Ai mintea asa de deschisa ca a cazut pe jos
Retrage-te in lumea ta unde te poti hibridiza cu petuniile.

| DasKönigreichPreußen explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Hibrizi? nu te mai uita la ancient aliens ca spun numai tampeni, numai piramide, cateva intrepreteri ale unor relatari (cateva intamplari din Biblie spre exemplu : Personajul care este inghitit de balena zic ei ca a fost inghitit de un submarin extraterestru si alte nonsensuri combinate cu mituri)

| DasKönigreichPreußen explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu prea poti compara un Bigfoot cu o specie de om care are legatura cu noi, ca sa nu zic direct ca e o comparatie absurda.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de capacitatile mentale. Daca ar fi cat de cat moral si ar putea sa comunice, da, ar fi considarat o persoana. Daca nu, ar fi doar o alta specie de maimuta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca tu esti considerat o persoana, cu siguranta va fi considerat persoana si Homo heidelbergensis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema tuturor hominizilor din specia erectus este ca fac abuz de cuvinte sofisticate, iar pe cele simple le combina intr.un mod ciudat.
A propos, in Registrul National de Evidenta Persoanelor sunt inregistrati si cei ce scot racnete ca animalele sau comunica cu ajutorul fumului.

| ExprimareLibera a răspuns:

Rescrie întrebarea, cu mai multă atenție la exprimare, dacă vrei să te ajutam.