| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi va rog mai multe detalii, cine stie despre, acea revolutie din Cuba.cine este cu barbatul acela cu basca aia cu stea pe ea?

Răspuns Câştigător
| claw_4117 a răspuns:

Dr. Ernesto Rafael Guevara de la Serna (n. 14 iunie 1928 – d. 9 octombrie 1967) mai cunoscut sub porecla sa de Che Guevara sau el Che a fost un revoluţionar de stânga, lider al regimului comunist cubanez şi insurgent sud-american.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Che_Guevara

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Urmareste pe Descopera.ro serialul Teoria conspiratiei.Penultimul episod l-a avut ca protagonist pe che Guevara. Mira

| gabrielutzu a răspuns:

Doar un nemernic comunist si anti-crestin care a nenorocit Cuba.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Che Guevara! Uita-l!, e mort! A fost mana dreapta a lui Fidel Castro! Daca tii neaparat sa stii mai multe, am vazut in librarii carti si cd-uri despre el...

| Zoombe3 a răspuns:

El Comandante Che Guevara, scrii Che Guevara in google si gasesti link-uri care contin date despre el. Incearca pe wikipedia.

| cisse a răspuns:

Dr. Ernesto Rafael Guevara de la Serna...sau Che Guevara

Pentru meritele sale, Castro îi dă lui Guevara gradul de el Comandante, cel mai înalt din cadrul gherilei, şi îi conferă, la 29 de ani, Steaua José Martí, pe care Guevara o va pune pe bereta sa neagră. Această imagine a revoluţionarului cu beretă şi stea va deveni celebră în lumea întreagă, datorită fotografului cubanez Alberto Korda, autorul acesteia.

După cucerirea puterii, la 9 ianuarie 1959, primeşte cetăţenia cubaneză, printr-o lege specială.

Che Guevara devine în 1959 comandatul închisorii Cabana. Timp de şase luni, între 2 ianuarie şi 12 iunie 1959, au fost executaţi acolo cel puţin 156 de prizonieri, în majoritate politici. Documentele vremii, inclusiv declaraţii confidenţiale făcute de Guevara, sugerează chiar câteva mii de victime.

La 26 noiembrie 1959 e numit director al Băncii Centrale a Cubei, iar mai târziu devine ministrul industriilor. A fost activ în reorientarea economiei cubaneze pe modelul centralizat sovietic. Se împrieteneşte cu Jean-Paul Sartre şi cu Simone de Beauvoir, participă în primăvara lui 1960 la un miting de protest împotriva aruncării în aer a unei nave franceze care transporta arme.