| apkion a întrebat:

De cate ori se va modifica forta electromagnetica ce actioneaza asupra unui conductor parcurs de curentul electric, afla in cimpul magnetic, daca inductia magnetica se va mari de 4 ori, iar intensitatea curentului din conductor se va micsora de 2 ori?

FundaAA celui care va rezolva aceasta problema(sa fie scrise si etapele, nu numai raspunsul)

1 răspuns:
| petrica012 a răspuns:

Capau macnetic este inmultit cu 4 care rezulta 16 iar scazut de 2 ori rezulta 12