| Raul89chess a întrebat:

De ce -2^2 l-am scris pe google şi îmi dă rezultatul -4 şi în excel -2^2 îmi dă 4 la fel -2 cu orice putere pară, pe google dă rezultat negativ şi în excel dă rezultat pozitiv. Nu văd care ar putea fi explicaţia pentru că doar un singur răspuns poate fi corect, eu ştiam din liceu că un număr negativ ridicat la o putere pară întotdeauna ne va da un număr pozitiv şi un număr negativ ridicat la o putere impară întotdeauna ne va da un număr negativ. Această întrebare a pornit de la o problemă de matematică de pe un site în care am dat o rezolvare şi cineva a spus că am greşit când am scris că 2^m= -2^m în care m aparţine numerelor naturale. Am dat exemplu pentru m=4 unde 2^4= -2^4 în care -2^4 este -2*(-2)*(-2)*(-2)=16 dar aceea persoană a scris că -2^4 este -(2^4)= -16 acuma care este răspunsul corect 16 sau -16 pentru că am scris pe google -2^4 şi dă -16 iar în excel -2^4 dă 16.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

-2^2 este într-adevăr = -4 {e considerat - pe bună dreptate! drept -(2^2), scris fără paranteza redundantă}.
Învață-te să folosești paranteze, dacă vrei să obții rezultatele corecte.
Excel greșește (consideră probabil că vrei să faci calculul (-2)^2, dar sincer, nu știu ce îl determină să „gândească" astfel.

| under89 a răspuns:

Orice număr negativ ridicat la putere pară, care NU este între paranteze, este mereu negativ.
-2^2 = -4
(-2)^2 = 4