| T0T a întrebat:

De ce considerați că este important să știți cum a apărut universul? Cu ce vă ajută?

Răspuns Câştigător
| MrChange a răspuns:

Depinde de modul in care traiesti, intrebarea presupune alte zeci de intrebari la randul ei, explicatia ar trebui sa acopere explicatia mai multor intrebari. E corect ca viata ta nu va depinde neaparat de asta, dar modul de a percepe viata depinde de nivelul intelegerilor. Doar in perspectiva mea, nu are nici o importanta modul in care a aparut universul, mai degraba modul in care a evoluat. Ar fi irational sa spunem ca a aparut din big bang, la fel cum ar fi irational sa spunem ca Dumnezeu a creeat totul. Din moment ce nu putem verifica, ne creem doar iluzia ca ceea ce credem e adevarat. Nu stiu cati au obsevat ca cei ce cred ca Dumnezeu ii va ajuta reusesc oarecum, iar cei ce nu cred in absolut nimic, nici macar in ei insisi sunt foarte predispusi dezamagirii. Nu in ceea ce credem conteaza, am observat ca ceea ce credem e mai important decat credinta in sine. Ai crezut ca Dumnezeu te va ajuta. Poate te-a ajutat El, sau poate din cauza ca ai crezut ca se va termina bine, s-a terminat. Ce importanta ar avea sa curiozitatea noastra pentru aflarea originilor? poate doar dupa moarte putea afla adevarul, in timpul vietii pare imposibil de verificat. Am precizat la inceput ca depinde de modul in care taresti. De ce e importanta intelegerea vietii? pentru ca asta iti va afecta modul in care traiesti. Si ideea de baza e simpla. Poate sa nu iti pese de viata si sa te axezi doar pe indeplinirea scopului ce ti l-ai propus. Si asta explica intr-o oarecare masura faptul ca desi nu ti-ai pus niciodata intrebarile astea ai succes. Pana la urma de ce sa te incarci cu informatii nefolositoare in loc sa evoluezi in ceea ce ti-ai propus? Poate incercand sa intelegi viata, iti creezi o perceptie diferita, observi doar lucrurile negative ce se petrec in lume si nu poti vedea mai mult de planul material. Sau poate o intelegi in modul in care iti dai seama ca e o sansa, si actiunile tale vor influenta atat viata ta cat si viata altora, ceea ce gandesti te defineste, ceea ce semeni, aduni. Daca ai incredere in ideea asta probabil asta se va intampla pentru ca tu crezi ca e posibil. Sigur toti tind sa puna intrebari de genul: Daca te-ai nascut schiop? Daca responsabilitatiile greseli altora cade pe tine? sau mii de astfel de scenarii. Din cauza complexitatii vietii si diversitatii fiecarui individ, e normal ca raspunsurile acestor intrebari sa fie complexe si sa difere de la cauza la cauza. Insa asta e diferenta si greseala societatii. Da. Viata intr-adevar e nedreapta cu unii dintre noi. Si am sa explic de ce, nu pe cazuri particulare, pentru ca m-am gandit mult timp la asta si am realizat ca trebuie sa tratam cauzele nu efectele. Nu noi suntem de vina pentru ceea ce ni se intampla. Societatea e de vina, si cei ce o compun la randul lor. De ce societatea marginalizeaza oamenii cu handicap? cum a reusit Hawking cu un handicap major sa fie printre cei mai destepti oameni? De ce toate actiunile noastre sunt egoise? Totul se rezuma la cursa pentru suprematie in lumea asta, si e normal sa fie dezechilibru, e normal ca in timp ce noi exploatam resursele pamantului si avem din belsug in europa si america, cei din africa mor de foame. E normal ca din moment ce ai fost la un orfelinat, din cauza oamenilor ce nu s-au ocupat corespunzator de educatia ta ajungi un nimeni, e normal sa ramai cu datorii de mii de euro la fisc dupa ce tatal tau decedeaza, tu fiind singurul succesor. E normal totul, si noi facem acest lucru sa fie normal. Deoarece nu poate fi echilibru, e foarte greu sa intelegi viata, chiar si lucrurile ei de baza. Sa o intelegi in totalitate ar trebui sa fi Dumnezeu, sau o fiinta care e capabila de orice. Cateodata trebuie sa te doara ca sa cunosti, sa cazi ca sa te ridici si sa pierzi ca sa acumulezi, viata e probabil cea mai mare lectie invatata prin durere. Asta e ceea ce toti gandim ca trebuie sa facem probabil in viata pe care noi ne-am creat-o. Gandeste-te la asta ca pe o parere personala nu ca pe un adevar. Pana la urma adevarul e relativ, perceptiile noastre separa adevaral de minciuna. Fie ca intelegi sau nu viata, scopul vietii, creatia sau orice alte lucruri de genul, fie ca vrei sau nu sa te documentezi despre asta, fie ca sti sau nu adevarul, indiferent de orice lucru, atata timp cat traiesti, si esti unul dintre cei cu posibilitati, ai putea incerca sa iti atingi scopul propus. Vorbesc la modul genereal. Daca nu vezi nimic interesant in a trai, renunta la viata. E simplu. Viata o poti intelege si trai in armonie, o poti intelege si trai in depresie si frica sau nu o poti intelege si vei trai ghidat de propriile scopuri pentru atingerea fericirii.

18 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pt ca oamenii sint curiosi de aia,sau poate unia dintre ei,cei care duc mai departe umanitatea, cei care cara in spate si pe religiosi, scuze pe cei necuriosi voiam sa spun. Orice om curios vrea sa stie multe chestii, dar mai ales chestia asta de unde vine, cine este cum aparu si bla bla.Pt ei este foarte important, e ceva care il scurma, ceva ce nu-i da pace.Si uite ca datorita astora curiosi noi acum stam si discutam pe aici folosind calculatoare etc.De asta este foarte important, sa mentinem aceasta curiozitate ca altfel am dispare, ori am fi ramas la stadiul in care am aparut.

| sublime89 a răspuns:

Specia umana e curioasa din nastere. A intelege misterele din jurul nostru a fost ceva obligatoriu pentru oamenii primitivi. Putea insemna diferenta dintre supravietuire si extinctie. Explorarea unor teritorii noi aducea avantaje, facandu-ne viata mai usoara. Astfel am ramas cu aceasta dorinta de a explora cat de departe se poate, si de a ne explica tot ceea ce vedem, inclusiv originea tuturor lucrurilor. E ciudat sa atribuim aceste caracteristici speciei umane, cand e clar ca majoritatea oamenilor care traiesc azi, nu sunt interesati de lucruri precum originea universului. Poate ca cei minoritari au fost tot timpul aceia care au deschis drumul spre noi frontiere, si e la fel si acum. Placerea de a cunoaste, de a dezlega un mister, e ca un drog. Ne induce o stare de euforie. Suntem programati genetic sa ne placa sa aflam lucruri noi. Trebuie sa stim sa facem diferenta intre lucrurile care ne ajuta practic, si cele care ne ajuta "spiritual", sa zicem, desi nu sunt de acord cu termenul. Aflarea originii Universului ne-ar oferi un astfel de ajutor spiritual. Am simti ca am realizat ceva maret ca specie, iar importanta noastra ar creste oarecum. Si cine stie, mai devreme sau mai tarziu, pot aparea si avantaje practice din astfel de descoperiri. S-a mai intamplat si-n trecut, si se va mai intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești fericit să trăiești încercând să găsești adevărul nedescoperit, prea bine.Eu una las asta pe mâna cercetătorilor fără să-mi bat capul.Pentru mine e mai important să mă bucur de viață având în vedere că nu se știe dacă mai urmează ceva după asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa dovedesti ca animalul "OM" este mai curios decat alte animale.Nu crezi ca daca nu eram curiosi nu am fi evoluat?

| ThePathWalker a răspuns:

De ce ai nevoie sa stii din ce e formata materia etcetc., dar fara cunostere acum am vana capriore cu pietre si bete.
Asta e un argument materialist, dar se potriveste cu intrebarea. sper ca te multumeste.

| Dendoris a răspuns:

Pe mine ca o persoana individuala ma ajuta sa imi stiu oarecum originea de unde provin. Da, ma intereseaza asta si ma fascineaza.
Pe filosofi si oamenii de stiinda ii intereseaza pentru ca este un domeniu nestapanit de om. Suntem fiinte curioase, e normal sa vrem sa aflam raspunsuri si pe baza lor sa ne dezvoltam mai mult.

| LeZizu a răspuns:

Fiecare descoperire poate sa duca catre lucuri care s-ar putea sa ne ajute. Sincer, momentan pe mine nu o sa ma ajute si nu cred ca o sa mai fiu in viata sau foarte batran ca sa ma mai ajute lucurile pe care le desopera in urma acestui lucur.

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns:

Sunt o multime de intrebari legate despre cum a aparut universul. Daca urmezi partea crestina o sa ti se spuna ca e important sa stii cum a aparut universul ca sa stii cine este creatorul tau. Daca urmezi partea stiintifica, o sa ti se spuna ca e important sa stii cum a aparut universul, pentru a putea intelege viata, cum totul ia nastere din nimic.

| T0T explică (pentru Ciobanu_Andrei_1998):

Și ce e așa important în a înțelege viața?

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns (pentru T0T):

Esti cumva un pui de sinucigas care s-a plictisit de viata? laughingLasand gluma la o parte, multa lume se plange ca nu poate intelege viata si apar mereu intrebari de genul: De ce mi se intampla mie asta, ce am facut sa merit asta, de ce nu e viata dreapta, etc.Si este important sa stii cum functioneaza lucrurile acestea, pentru a nu te plange ca viata e nedreapta cu tine.Asta este parerea mea legata de acest subiect big grin

| T0T explică (pentru Ciobanu_Andrei_1998):

Tragi niște concluzii foarte proaste, prietene. Cunosc oameni care habar nu au pe ce lume sunt dar o duc foarte bine. Deci răspunsul tău nu are relevanță. Tocmai ignoranța de cele mai multe ori te face capabil să îți trăiești viața, nu să o înțelegi. Ori ești ignorant că ești un om inteligent și judeci faptul că sunt lucruri care nu te ajută cu nimic și dacă nu te pasionează, cu atât mai mult, ori că nu ești capabil să le înțelegi.

| T0T explică (pentru Ciobanu_Andrei_1998):

Și tu ai spus de faptul de a înțelege viața. Tu o înțelegi? Crezi că este cineva care o înțelege pe deplin? Dacă da, înseamnă că poate am călătorit acum în timp fără să îmi dau seama și a apărut unu' de 20 de ori mai tare ca Nostradamus.

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns (pentru T0T):

Aduni ceea ce semeni.

| T0T explică (pentru Ciobanu_Andrei_1998):

Și ai mereu posibilitatea să semeni ceea ce îți dorești? Și dacă nu ai posibilitatea asta ce vină ai tu? Sunt probleme foarte complicate, care chiar dacă au un răspuns probabil la prima vedere, acel răspuns cu atât mai mult poate fi departe de cum stau lucrurile. Oricum deviem un pic de la subiect, dar dacă am început, să îl și terminăm.

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns (pentru T0T):

Aduni ceea ce semeni=Primesti ceea ce oferi

| T0T explică (pentru Ciobanu_Andrei_1998):

Și dacă nu ai ce oferii? De exemplu ești un cerșetor care a trăit o copilărie întreagă la casa de copii. Ce poți face ca să aduni ceva bun? Sau dacă ești un ciung sau șchiop care toată viața este pe spinarea altora și el nu poate face nimic în sensul ăsta? Ți-am dat doar niște exemple. Acest lucru este valabil, într-adevăr, dar depinde de posibilitățile tale ca om care depind de felul în care ești ca persoană și de mediul în care te afli.

| Hokostbaby a răspuns:

E important pentru multi sa stie daca au un scop si o viata vesnica dupa aceasta sau nu. Da e foarte important, pentru unii.

| dragos120 a răspuns:

Are dreptate Greyn, ce importanta are sa stiu cati ochi am in cap?

Semintele tot 1, 10 lei sunt.