| tzugui_3815 a întrebat:

De ce credinciosii pun intrebari la care ar trebui sa stie raspunsul(gen de ce e 666 numarul satanei) si ateii raspund corect?

Răspuns Câştigător
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ateii se bazează pe ştiinţă şi logică, pe lucruri care pot fi verificate experimental, pe când credinioşii iau de bun cele spuse de alţi credincioşi (aşa-numitele ''dogme'') fără a trece prin filtrul criticii.

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca ateii mai citesc si altceva in afara de Biblie si de Cartea de Telefon.

| Bacemi a răspuns:

Nu ma pot considera un credincios dar nici un ateu. De obicei exista 3 categorii de oameni. Ateii, indoctrinatii si ceilalti ( sa le spunem oameni liberi ). Eu ma consider un om liber. Asta pentru ca nicio directie nu ma cucereste incat sa ma orbeasca. Nu spun ca a fi ateu sau credincios pana la sfintenie e gresit. Dar multi au tendinta de a respinge lucruri din motive superficiale. Au tendinta de a fi unidirectionali si nu e bine pentru ca fiind ateu de obicei tinzi sa fii o non - persoana. Fiind crestin indoctrinat risti sa nu existi deloc si sa traiesti odata cu realitatea ta in locuri pe care altii nu le vad. Problema credinciosilor nu sta in lipsa lor de contact cu realitatea. Credinciosii exprima realitatea dorita de ei cu mult patos. Chiar daca stiu ca nu e asa, ei prezinta o realitate fortata cu gandul de a insusi parte din idealurile ei si de a convinge si pe altii sa o faca. Nu se pune problema ca ei nu percep realitatea, dar prefera sa o puna intr-un con de umbra.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma intreb de ce esti asa sigur in afirmatiile tale(vezi si intrebarea cu premiul Nobel), eu nu cred ca este adevarat ceea ce afirmi.
Daca te referi la faptul ca exista multe carti pentru credinciosi, mai ales pentru cei de varsta mai frageda, in care preceptele credintei, cuvintele Bibliei ori aspecte din societate sunt sub forma de intrebari si raspunsuri, sa stii ca aceste carti sunt scrise de teologi si nu de atei.
Nimeni nu se naste invatat si modul de invatare si din ce invata il priveste pe fiecare.
Sigur ca fiecare raspunde la intrebari privind credinta in felul lui, tocmai fiindca se afla pe pozitii diferite, de cele mai multe ori opuse, au pareri diferite si inca nu putem sti care sunt cele adevarate la modul absolut, de altfel nici nu exista adevar absolut, doar se tinde spre acesta.
In rest, numai bine!

| thealchemist a răspuns:

Tu stii de ce 666 e numarul satanei? poti sa-mi spui si mie? eu sunt credincios si nu stiu, deci, pretty please? nu poti sa lasi un credincios in intuneric, nu-i asa?
p. s.: eu chiar credeam ca nimeni nu a reusit sa rezolve enigma asta, de 2000 ani, dar se pare din intrebarea ta ca ateii au reusit.

| Duhovnicul a răspuns:

De unde stii ca raspundem corect? Poate ne inselam si noi laughing Motivul pentru care pun astfel de intrebari este acela ca au si ei indoieli cu privire la credinta lor, indoieli pe care le-am avut si eu inainte de a deveni ateu.

| Marcian a răspuns:

Pentru ca unii oameni sunt prosti(cei care intreaba) iar ateii sunt atat de obsedati de religie incat stiu mai multe decat preotii.

| moodyblues a răspuns:

Trebuie sa stii religia contra careia esti ca sa invingi intelectual un crestin.asta ii ajuta pe atei sa descopere minusurile unei credinte.astfel, ei citesc biblia descoperind ca 666 este,, numarul fiarei'' sau varianta mai corect interpretata, numarul reprezentat de numele imparatului nero.

| Alien a răspuns:

Credinciosii, ei doar cred si nu cerceteaza de aceea nu stie mai nimic legat de D-zeu sau diavol!

Răspuns utilizator avertizat
| RikarDo a răspuns:

666 nu e numarul satanei, asa a zis profu' de religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau bateriile alea 777. ba da erau al dr...aq de rele, sa fie si asta nr satanei? si daca cumva cand s-a tradus biblia a copiat omu in graba cu cartea la lumanare invers si e de fapt 999?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiii, eu nu sunt ateu dar nici cine stie ce credincios de vreme ce sunt in clica asta pe aici, dar macar stiu raspunsul.in schimb nu vad decat imbarligaturi de cuvinte savante, venind de la asa zisii atei, fara nimic concret si coerent sa poata pricepe si credinciosii ceva.ca de.nu toata lumea e disteapta. unii chiar e prosti.mauit; la raspunsuri siii...nu ma trimiteti la oglinda.ca a mea nu e ca a voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

666 nu e nr satanei, 999 e nr satanei