| anuscha997 a întrebat:

De ce e cerul albastru??

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Această întrebare, nu este deloc banală, fizicienii au reuşit să dea un răspuns satisfăcător până la sfârşitul secolului trecut, şi o explicaţie a fost că a servit pentru a confirma ipotezele cu privire la natura luminii şi structura atomică a materiei, care a variat
Leonardo da Vinci a fost, probabil, primul a încercat să explice cu spiritul său de acut observator şi investigator.
Dar Isaac Newton a demonstrat tinind prisma in razele soarelui ca ea se descompune in culori si ca fiecare culoare are o lungime de unda specifica. Albastrul are o lungime de unda mica si de aceea lumina albastra calatoreste repede. Cand lumina soarelui intalneste atmosfera noastra bogata in oxigen, moleculele de oxigen imprastie undele cu lungime scurta mai repede decat pe celelalte, cu lungime mai mare. Putem spune ca oxigenul si culoarea albastra sunt facuti unul pentru altul. Astfel ca, in zilele insorite in care cerul este albastru, acest lucru este posibil pentru ca particulele din aer imprastie lumina albastra de la soare mai bine decat imprastie celelalte culori

108 răspunsuri:
| flaviak a răspuns:

Lumina care vine de la soare este formata din multe culori si fiecare are o anumita lungime de unda corespunzatoare, informeaza Live Science.

Atmosfera isi aduce aportul in determinarea culorii prin faptul ca lumina intalneste in drumul sau, molecule, picaturi mici de apa sau firicele de praf.

Lumina albastra are o lungime de unda scurta iar particulele din aer o imprastie facand cerul sa apara albastru. Lumina rosie are o lungime de unda lunga care trebuie sa actioneze mult mai puternic si nu este imprastiata la fel de usor.

Apusurile sunt rosii deoarece seara, lumina are mai multa atmosfera de strabatut pentru a ajunge la ochi si numai lumina rosie este suficient de puternica pentru a patrunde happy

| TuningPhotoshopX a răspuns:

Fiindca stratul de ozon care ne inconjoara planeta este albastru. Ochiul vede cele trei culori de baza: rosu, verde si albastru. Mai multe aici daca va dati destepti: http://www.scientia.ro/......tru-.html.

| CAsToReL a răspuns:

S-a tras la sorti si asta este culoarea care a iesit...

| madalykuka a răspuns:

Doamne ce raspuns : pentru ca ia culoarea apei,,, pentru toti,,, apa nu are culoare ia culoarea cerului l-)

| rael a răspuns:

Inainte sa ajunga la ochii tai, lumina pe care Pamantul o primeste de la Soare este formata din mai multe culori: rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, indigo si violet. Cand lumina intra insa in atmosfera Pamantului, se loveste de particulele de gaze din care aceasta este formata. Aceste particule imprastie mai mult culoarea albastra a luminii decat celelalte culori.

| anuscha997 explică:

Eu credeam ca intrebarea e extrem de banala... am pus`o doar pentru a am amuzarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu fie verde! Asta e raspunsul -->corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul trebuia sa il vedem de fapt violet...asta e culoarea cu lungimea de unda cea mai scurta... iar culorile cu lungime de unda scurta sunt mai repede dispersate decat cele cu lungime de unda mare...ca atare, vedem cerul albastru si nu violet datorita unei sensibilitati preferentiale a ochiului pentru albastru si nu pentru violet! Asa a fost ochiul "proiectat" sa vada mai degraba albastru si nu violet... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să-săl poţi vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa fie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce te intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca tuesti concinai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza gazului numit OZON
nu mai pune intrebari idioate cauta intai pe google!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e culoarea infinitului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penru ca ea culoarea apei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece asa la facut mama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca dumnezeu la facuti albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deatita c asa la dat dumnezeu cine numai stie intrebarea aceasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa la dat Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca asa l-a lasat dumnezeu ca sa ne uitam noi mereu la el dar nu e numai albastru mai spre SEARA SE FACE ROZ CU rOsU si portocaliu iAr noapte se spune ca e negru dar nu e norii sunt negri si se intuneca afara pentru ca e noapte si soarele se misca si nu mai avem lumina dar asa se vede dar el este mereu albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul e albastru pentru ca asa o fost dat de Dumnezeu...happy...Era asa de greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca eu stiu nu-ti raspund pentru ca nu stiu invata si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza undelor si radiatiilor solare...acestea transmit in spatiu un anume efect biotransparent d culori>. din acest efect rezulta aceasta frumoasa culoare reflectata si astazilaughinghee heehee hee?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerul e aldastru deoarece ochii prietenii mele sunt albashtri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se pare destul de banala...de ce e cerul albastru? da iarba de ce e verde?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca culoarea albastra mai usor lumineaza Pamintul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Findca tabelul nostru are culoarea albastra, rosie si galbena...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca ar fi negru nu ai avea lumina! OK, dulceata.:d:-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cerul albastru apartine fetelor