| anonim_4396 a întrebat:

De ce in romania secolului 21 ti jena sa te declari ateu? ca toata lumea te vede ca un pagan numai vb de pocaiti aia tear ucide daca leai spune de ateism / nu-mi place minciuna dar de ce sa ma declar crestin find ateu?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Oamenii au nevoie de un punct de sprijin, de o stabilitate, cand e vorba de incert, se sperie si unii devin violenti, in fond e un instinct al speciei. Nu te jena ca esti ateu si in fond ce trebuie sa bati tam-tam pe asta, lasa-l pe fiecare cu credinta sa. Iti dau un sfat: nu intra in discutii pro si contra si nu incerca sa convingi pe nimeni ca e bine ce ai ales. Adesea multi (nu ma refer la tine) confunda ateismul cu non conformismul. Eu prefer sa nu fac rau naturii, sa respect omul ca individ. Sunt "crestini" care distrug mediul si semenii si tin posturi si se duc la biserica si prefer sa nu stau langa ei in aceiasi biserica, daca te iei dupa asta nu sunt crestin, daca te iei dupa ce muzica ascult vei spune ca sunt satanist, daca te iei dupa prezenta mea la biserica vei spune ca sunt ateu. Asa ca nu-ti fie rusine cu religia ta, pastreaza directia pentru ca e vorba de destinul tau. Nu incerca sa convingi masele de oameni, te legi la cap fara sa te doara.

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ce crezi că pentru toți e atât de importantă religia?
Din partea mea poți să fii credincios, ateu sau agnostic. Îmi este absolut indiferent.

Judec oamenii după calitățile lor individuale, care în cazul tău cam lasă de dorit: ești slab, ușor influențabil, fără coloană vertebrală, iar exprimarea ta în scris nu e nici ea punctul tău forte.

Și chiar, de ce să te declari creștin, fiind ateu? Te obligă cineva?
Tu alegi dacă vrei să fii laș sau nu sau dacă să-ți faci preferințele religioase publice sau să le păstrezi pentru tine.

| Flav a răspuns:

Ce ***. Ba, ai subtitrarea?

| anonim_4396 explică (pentru Flav):

surprise ai vorbit urat cumva sau mi se pare mie? Bun model de urmat imi esti, pai ce sa invat eu de la tine?

| Flav a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce puloverul meu vrei? Model de urmat? Tu nu prea ai ce sa urmezi, trebuie sa fii si-n stare de asa ceva. Crezi ca ma intereseaza sa fiu model pentru fetite care-si pocnesc bunicile si vorbesc urat de la 14 ani (bine, cum era si normal, ti-ai ascuns urmele cu replica aia)?
p.s. - imi pare bine ca m-ai semnalizat, incepusem sa nu-ti mai acord prioritate.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Pentru majoritatea ateu=satanist, necredincios "mancatias gura ta"
Da' ce treaba ai tu cu ei? Doar no sa iesi pe strada si o sa stri "SUNT ATEU".
Sau ma rog, incearca sa nu-ti faci un cerc de persoane asa proastw

| shadovv a răspuns:

Eu vad totul invers. Daca esti ateu esti considerat un om cu inclinatii stiintifice! Unul care descopera si nu crede orb! Esti un revolutionar care vine sa scoata omenirea din umbra dogmei! Un erou...

De fapt esti nimic. Esti prost. Dar toti suntem prosti.

| Anonymus314 a răspuns:

Pentru ca a fi crestin e normal, iar a fi ateu, e anormal, oamenii te privesc ca pe un ciudat pentru ca esti anormal, esti altfel decat ei.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Tu ai putea sa ai un amic ateu?

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar am pretentia sa nu discut cu el despre religie.

| Nolkyz a răspuns (pentru Anonymus314):

De ce a fi crestin este normal, iar a fi ateu este anormal? De cand asta?

| anonim_4396 explică (pentru Nolkyz):

Sa stii ca multa lume are gandirea asa, daca spui ca esti ateu te considera satanist

| Nolkyz a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu stiu despre ce e vorba. Asta e. Lasa-i in legea lor. S-or lumina candva. Sau nu. Dar nu asta trebuie sa te intereseze pe tine. Etichetari vor exista mereu. Nu trebuie sa ii inveti pe ei sa nu mai eticheteze, trebuie sa te inveti pe tine sa nu iti pese de ceea ce zic ei.

| anonim_4396 explică (pentru Nolkyz):

Cand ma intreaba de religie ce sa zic?

| Nolkyz a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ceea ce crezi tu ca e bine sa zici in momentul ala. Daca tu crezi ca e bine sa ascunzi ceea ce esti de fapt, go ahead. Dar nu cred ca asta e solutia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spune dracu că ești ateu, ce atâta fofileală? Deși eu n-am auzit pe nimeni, niciodată, să întrebe pe cineva, așa, din senin, ce religie are.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pocaiti te intreaba omule, ortodoxi nu ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Nolkyz):

Poate mi frica de reponsabilitatea de a recunoaste ca sunt ateu, dar crede-ma ca nu as vrea sa ma ascund asa mult ma bucur ca am cu cine vb

| Nolkyz a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu-ti fie frica, nu ai de ce. Este parerea ta, iar atat timp cat te regasesti intr-o anumita conceptie, inseamna ca e cea mai potrivita pentru tine si nu ar trebui sa te lasi influentat de teama pe care o ai in ceea ce priveste parerea celor din jur.

Ma bucur ca te bucuri ca ai cu cine vorbi laughing tongue

| anonim_4396 explică (pentru Nolkyz):

Ai dreptate

| FerLin a răspuns:

Daca te-ai uita mai atent la intrebarile de la categoria religie ai observa ca obosesti cautand o intrebare la care sa nu gasesti macar un raspuns al unui ateu mandru de statutul sau de ateu si de aroganta lor. N-as zice ca e le e rusine sa recunoasca acest lucru, mai degraba ii vad foarte mandrii de ei si inteligenta ce ia determinat sa se declare atei.
Asta nu inseamna ca ar trebui sa le fie rusine ca sunt atei, dreptul la religie il are oricine, daca vrei sa fi ateu, nu incalci nici o regula, este decizia fiecaruia si face parte din latura civilizata a omenirii. Ce mi se pare anormal nu este faptul ca sunt multi atei, ci atitudinea lor superioara, atat.

| florin08 a răspuns:

Poate pentru ca nu sti sa scrii.

| LucianR a răspuns:

Eu unul nu te-as ucide ca esti ateu...si nu iti spun ce religie am.Am multi colegi atei si nu ii urasc pentru asta.Fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea.Dar sti ce cred eu? ca ateii i-ar ucide pe pocaiti pentru ceea ce sunt ei...

| anonim_4396 explică (pentru LucianR):

E posibil