| juniper a întrebat:

De ce lumea de azi se duce de rapa? Ce se va intampla in viitor cu lumea asta? Cei normali care au ramas, nu cred ca vor mai exista. Ce putem face ca lumea sa fie mai buna, mai respectuasa? Chiar foarte putini oameni normali au ramas. Cum putem face sa schimbam lumea? Cei normali sa-i influenteze pe ceilalti? Deja cum ne povesteste profesorul de religie ceva bun si toti ceilalti sunt "de acord", deja cum se suna uita totul.

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

"Normalitatea" oamenilor incepe prin "cei sapte ani de acasa", din nefericire generatile care puneau accent pe educatia de acasa sunt pe cale de disparitie (chiar au disparut in general). Educatia religioasa se face acasa, in familie, nu la scoala. Acesta este motivul pentru care oameni morali sunt din ce in ce mai putini. Religia din scoala nu este altceva decat prozeletism mascat. Religia se face acasa si la biserica, nu in scoala. Profesorul de religie este doar un angajat care nu emana dragostea parinteasca ce trebuie sa insoteasca informatia vitala data de parintele matern care transmite odraslei informatia despre Creator si relatia pe care trebuie sa o aibe cu El.

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ce inseamna "normal"? Ca lumea sa fie mai buna, TU nu ai ce face decat sa fii tu mai bun si sa speri ca exemplul personal se lipeste de ceilalti. Uite, un exemplu: maica-mea ma intreba asta-toamna, cand am fost la plantat de copaci cu cei de la mai mult verde, de ce ma duc, ca doar nu se schimba planeta de la aia 10 copaci pe care ii plantez eu. Asa e, nu se schimba decat cativa metri patrati din ea. Eu vreau sa schimb coltisorul de lume in care eu traiesc, nu aspir catre schimbari la scara planetara; cu cat iti vei da seama mai repede ca asa ceva e imposibil de realizat, cu atat iti vei putea orienta eforturile catre a realiza, efectiv, ceva, in loc sa te ingrijorezi si sa dai din cap de cat de "anormala" e lumea.

| oz a răspuns:

Intotdeauana cei normali vor ramane in inferioritate.Este foarte usor sa faci ce fac ceilalti...este foarte usor sa fii badaran...este foarte usor sa fii prost crescut. Un singur om nu poate schimba toate astea...de asta exista tot felul' de grupari care incearca sa se separe de restul.Viitorul apropiat nu cred ca va fi unul fericit... poate peste 20, 30 de ani...cand pamantul o sa se "duca de rapa" se v-a produce o schimbare... dar cred ca se v-a produce prin forta...cateodata "raului" trebuie sa ii raspunzi cu "rau"

| andrei_5514 a răspuns:

Esti demn de apreciat pentru intrebarile pe care ti le pui. ceea ce voi scrie este ceea ce spune Biblia, cuvantul lui Dumnezeu si cea mai demna carte de incredere (oriunde ai nevoie de detalii, abordeaza-ma cu incredere).

I: De ce se duce lumea de rapa?
R: Biblia afirma ca Satan guverneaza la acest moment pamantul (1 Ioan 5:19: "Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rătu."). E firesc sa fie asa pentru ca Satan stie numai sa distruga si sa faca rau.

I: Ce se va intampla in viitor cu lumea asta?
R: Biblia spune ca Dumnezeu il va distruge in curand pe Satan si oamenii lui, iar supravietuitorii (oamenii sinceri si interesati de Dumnezeu), vor trai vesnic pe un pamant paradisic ( Psalmul 37:29 :"Cei drepţi vor moşteni peământul şi vor locui pentru totdeauna pe el")

I: Cum putem face sa schimbam lumea? Cei normali sa-i influenteze pe ceilalti?
R: Biblia afirma ca oamenii vor fi foarte rai (de fapt rautatea oamenilor este semnul sfarsitului rautatii si a interventiei divine), si ca nu vor putea fi schimbati din cauza ca Satan este cel care ii va guverna. (2 Timotei 3:1-5: "Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de peărinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpeânire de sine, cruzi, neiubitori de bine... ")

tot ce putem face este sa ne straduim sa fim aprobati de Dumnezeu printr-o cunoastere exacta a vointei Lui.
Daca doresti mai multe detalii, scrie-mi personal.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Normalul asta al tau e foarte relativ.
Depinde unde te uiti cand zici ca "totul se duce de rapa".

| alexdop21 a răspuns:

Problema nu este ca nu mai suntem respectuosi, ca se duce de rapa lumea ci problema pleaca de la bani, toata lumea alearga sa faca bani, sa isi mentina "averea ", si se pare ca nu mai avem timp de lucrurile astea marunte... Daca te uiti in masinile oamenilor nu o sa mai gasesti o scrumiera curata, nu ai cum sa nu gasesti un hands free ceva, toti vorbesc la telefon in incercarea de a rezolva ceva. Problema este ca nu putem face mai nimic atata timp cat banii or sa fie pe primul loc, si cand toata lumea o sa alerge dupa ei.

| Linda a răspuns:

Sunt multi relativisti prin jur. Cu ei e super greu. Ce e bun pentru tine, e apa de ploaie pentru ei. Eu stiu ca bisericile, in care oamenii accepta sa faca parte din convingere sunt un bun catalizator pentru schimbare spre moralitate.

| deeea28 a răspuns:

Nu ai ce sa faci ca lumea sa fie mai buna, asta ar trebui sa depinda de fiecare si daca fiecare ar lasa orgoliul, ambitia si egoismul la o parte ai avea parte de o lume mai buna. Ar fi chiar usor, trebuie doar sa zica da, dar nu vor, le e lene si cauta mereu sa amane cu fel si fel de motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăăă...cu ce sa incep? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sint normal.Cu ce as putea sa te ajut? Iar despre faptul ca toti uita totul cind se suna tine minte ceva ce are sa-ti ajute;"Adevarul are valoare pe moment"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce putem face sa schimbam lumea asta an bine? pai nu putem face nimic, daca omeni ar avea putina credinta poate lumea s-ar schimba putin an bine dar oameni sunt din ce an ce mai rai si nu putem schimba singurul ce poate schimba este dumnezeu si asta va fi an curand, sa fiti pregatiti pentru toate ce vin pentru ca toate ce vin vor veni ca hotul cand vine sa fure la casa ta asa va veni si sfarsitul.