| anonim_4396 a întrebat:

De ce metroul intra mereu in statie cu viteza? Imi poate explica cineva? Sunt atatea cazuri de sinucideri la metrou, de asta intreb.

10 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Ti se pare deoarece esti foarte aproape de tren

| Radu284 a răspuns:

Pentru ca s-ar pierde foarte mult timp daca metroul ar incetini inainte de statie, si apoi ar merge cu o viteza foarte mica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred. la noi soferii sunt voiosi la 4 ace chiar si la 6 dimineata cand esti mai trist si cine stie ce esti in stare sa faci, si iti zambesc in timp ce pun frana

| Bobby711 a răspuns:

Pai poate din cauza ca pierd timp nu ca in Romania conteaza asa ceva oricum chiar daca nu te calca metroul sinele tot au curent deci chiar daca e mai putin probabil sa mori electrocutat nu prea ar avea o diferenta persoanele care se sinucid in zone aglomerate vor atentie si presupun ca vor sa incheie povestea intr un mod mai spectaculos

| anonim_4396 explică (pentru Bobby711):

O gaina electrocutata in timp ce toata lumea trebuie sa se grabeasca sa ajunga la munca vietii. deloc spectaculos ba chiar cred ca ar scuipa peste cadavrul tau.

| Bobby711 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze dar nu iti inteleg com-ul. Te referi la ce am spus mai devreme despre felul in care cei aleg zone aglomerate sa se sinucida doresc atentie? Daca da uite ce cred eu:
e cea mai logica presupunere vazuta din perspectiva mea sunt moduri mult mai usoare si rapide de a te sinucide+ ca nu e chiar nedureros daca ai "norocul" sa ramai constient sub tren vei murii in chinuri de ce nu iei un pumn de somnifere in schimb macar mori in pace alt motiv nu vad poate doar daca esti spontan si zici mdea pare un loc bun. Deci presupun ca vor atentie cum sunt aia care se urca pe stalpi de inalta tensiune si apare la stiri. Insa pana la urma doar ei stiu care a fost motivul eu sper sa pot trai cat mai mult posibil lumea asta mi se pare un loc fascinant si vreau sa vad cat de mult vom evolua tehnologic pana x_X

| anonim_4396 explică (pentru Bobby711):

Cu somnifere risti sa ajungi la dezintoxicare, acolo o sa incerce sa te tortureze fara sa mori, desi au si ei 20 de morti accidental, pe an.
nu m-am gandit niciodata la lipsa de atentie dar e chiar misto, moartea in sine e un proces frumos. ce e mai estetic decat o femeie intr-o cada cu sange filozofand; de ce nu m-am gandit la asta

| Bobby711 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm pari o persoana interesanta voi continua cu asta deoarece sunt curios unde vom ajunge. Daca iei multe pastile somnifere te ia somnul si nu te mai trezesti ca sa poata sa te mai salveze trebuie sa ajungi la spital in cateva ore daca substantele din care sunt facute pastilele alea sunt absorbite de organism deja e prea tarziu intri in coma si organele vor incepe sa se opreasca poate te trezesti dar vei fi conectat la aparate sa poti supravietuii asta doar daca te gaseste cineva la timp. Moartea poate fi un proces frumos cum spui si tu insa asta doar daca ai dus o viata frumoasa si fara regrete. Spune mi daca acum ai vorbi cu un om ucis pe campul de lupta crezi ca iti va zice ca e un proces frumos? Ma indoiesc pentru el poate a fost unul incet si dureros iti poti imagina cum ar fi sa calci pe o mina si sa ai langa tine un doctor? Crezi ca va ajuta cu ceva? Nope doar ii va lungii clipele de suferinta.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu,,nu m-am gandit niciodata la lipsa de atentie dar e chiar misto' trecem peste asta asta deocamdata.
Ai vazut in viata ta o femeie intr o cada de sange sa imi poti demonstra estetica scenei? Nu prea cred. Bun schimb intrebarea ai vazut in viata ta o persoana murind intr un mod brutal? Eu da se intampla sa merg la tata la servici intr o zi oarecare puteam sa merg pe alt drum insa am decis sa trec podul pe unde trece sina de tren sa merg prin centrul orasului eram aproape de sina cand a trecut trenul si a calcat o fata cam de varsta mea care nici macar nu avea habar ce s a intamplat atat de brutal a fost impactul ca si cum ai scoate pc-ul din priza se inchide totul imediat iti pot spune ca a fost foarte frumos peisajul mai ales felul in care avea creierul imprastiat peste tot iar felul in care inca isi misca degetul de la mana chiar daca avea capul zdrobit a fost cireasa dupa tort ce peisaj frumos ah si ce amintire grozava nu o voi putea uita in viata mea(am fost sarcastic). Crezi ca esti in stare sa privesti cineva cum moare in fata ta fara sa simti nimic? Suntem oameni sti... pana si criminalii simt ceva cand isi omoara victima furie, razbunare, bucurie, placere si lista poate continua cine stie ce motiv a avut imaginarul nostru ucigas. Ai auzit de stres posttraumatic? Asta e ce experimenteaza soldatii si nu numai. Are mai multe cauze poate e vina sau remuscarile pe care le simte un soldat cand omoara alta fiinta umana mai ales daca a fost un copil sau un civil nevinovat ori poate a fost singurul supravietuitor din plutonul lui si a fost nevoit sa isi priveasca prietenii cum mor mutilati de gloante si explozibili sau poate e un civil luat ostatic si a fost martor la cine stie ce orori. Viata nu e un joc video omul e o fiinta ce poate fi distrusa fizic dar si psihic foarte usor. Voi incheia asta cu spusele unui ofiter de la rutiera,, de cand lucrez aici nu am vazut un singur om care a murit cu zambetul pe buze". Iti astept cu nerabare com-ul mi ai starnit interesul sa nu ma dezamagesti.

| anonim_4396 explică (pentru Bobby711):

Scuze ca iti raspund atat de tarziu
cand spuneai de a atrage atentia la metrou m-am gandit la acea fuga plina de drive dar apoi la faptul ca sunt destul de putini in lume care sa se deteste pe sine pana la moarte deci spectatorii sunt de calitate inferioara. chiar daca ai incerca sa iti tai cu un pumnal pieptul in fata lor, ei or sa incerce sa aduca totul la normal fara sa inteleaga nimic.
moartea cuiva este speciala prin calitatea ei de a fi evocatoare, corpul este ca un avatar al intregii tale vieti. iti imaginezi privindu-l viata prin care a trecut persoana respectiva, te unifici cu ea prin acelasi destin si incepi sa vezi ca nu sunteti atat de diferiti pe cat lumea va cere sa va impuneti.
cred ca toate sinuciderile sunt tragice, fie ca ti-ai ucis 5 copii ca sa fii cu barbatul sau pur si simplu timpul impus de barbati nu se potriveste cu timpul firii tale, fie mai rapid, fie mai moale.
suna de parca ti-ai fi imaginat ca ma uit la filme nazi cu creieri zburati toata ziualaughing: deci acolo impui repulsia fata de violenta si nu poti sa te transpui in personajul mutilat. nu e ca si cum ai vedea o sinucidere din libertatea mintii sau o boala terminala care poate fi oarecum acceptata.
deci tot ce e terifiant fara sa fie nevoie sa fie si fericit sau drept este prin natura sublim, si sublimul e foarte diferit de zambetul pe care il avem la ceva frumos, e o suspendare si nu o placere a simturilor
cat despre femeia in cadalaughing sunt destui autori care pot sa inspire ceva asemanator, georg trakl de exemplu a fost farmacist in razboi si desi nu i-a picat bine putea reda poeticul din el

| Bobby711 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi ai depasit asteptarile daca ar fi mai multe persoane interesante asa ca tine lumea nu ar mai fi un loc atat de monoton felicitari esti prima persoana care a resuit sa nu ma plictiseasca dupa un lung timp individualitatea e un lucru din ce in ce mai rar intalnit. Va trebui sa imi schimb perceptia despre acest subiect. Pe moment mi am amintit doar ce am simtit in acel moment nu a fost ceva placut insa dupa cateva minute am devenit plictisit si am plecat iar dupa cateva zile am uitat totul iar viata a continuat fara sa fi avut impact asupra ei. Oricum acesta a fost doar un simplu exemplu nici macar nu se stie sigur daca s a sinucis sau nu a continuat sa mearga ignorand semnalele locomotivei. Stiu ca exista multi autori care scriu acest gen de opere dar eu nu sunt un fan in opinia mea acestia incearca sa vada frumusetea chiar si in lucruri atat de morbide insa aceasta gandire pozitiva nu ma caracterizeaza tocmai de aceea voi incerca sa ma uit peste zid si sa vad lucrurile din perspectiva lor. Iar cat despre chiestia cu filmele nazi laughing) si acela a fost tot un exemplu e greu sa conturezi caracterul unei persoane din cateva randuri iar faptul ca nu vorbim fata in fata face situatia si mai grea neavand posibilitatea de a ti analiza expresiile faciale si gesturile corpului. Ah daca ai sti cat de mult ma bucur ca am avut dreptate in privinta ta mi asi fi dorit sa fi avut posibilitatea sa vorbim fata in fata ai respectul meu.