| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se strica mierea? Ce anume ii da proprietatea asta?

Răspuns Câştigător
| nightluser a răspuns:

Mierea nu se altereaza datorita in primul rand continutului in substante antiseptice; in alta ordine de idei solutiile care au concentratii mari de zahar (o dizaharida compusa din glucoza+fructoza, componente care sunt prezente in cantitati mari si in miere) au proprietati conservante; prepararea dulcetii se bazeaza pe acest principiu.
ca o paranteza, si "Bula" vroia sa spuna acelasi lucru (cred) dar a fost un pic grabit

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Continutul mare de zahar si unele enzime.
Si fructele raman nealterate natur daca sunt conservate doar cu zahar (ex. dulceata de visine).