| GodBlessYou a întrebat:

De ce sa credem in Dumnezeu? De ce sa nu credem in Mos Craciun? Prin ce este dumnezeu mai credibil decat Mos Craciun?

30 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Haide bă că sunteţi culmea de-amu cu întrebările astea.
Sunt ateu de mai multă vreme decât au unii useri ai acestui site vârstă şi totuşi m-abţin să jignesc.
Da, când mă jigneşte un trepanat cre(ş)tin atunci sar urât şi şterg pe jos cu el dar dacă-şi vede de treabă, îmi văd şi eu de treabă.
Aşa că, stimate utilizator alexsmenaru (un nickname uşor manelistic, aş spune) vezi-ţi şi matale de treaba ta şi crezi în ce vrei sau nu crede în nimic! E problema matale.
Nu am nimic cu întrebările care pun la îndoială biblia sau care reiterează contradicţii reale în dogma creştină sau din altă religie, dar am ceva cu întrebările care denigrează religia sau care denigrează ateismul. Mă supăr crunt la asta.
Ah... si alexsmenaru, oricum ne-ai stricat frima ateilor dar ca să ştii pe viitor: dacă vrei să scrii numele zeului în care cred creştinii, scrie-l cu minusculă peste tot adică "dumnezeu" nu cu majusculă într-o propoziţie şi cu minusculă în alta că laşi loc de confuzii.
Salutare!

| Vizitiul a răspuns:

O intrebare mai puerila nici ca se putea...
Eu merg pe o idee, si anume: " Nu am nimic de pierdut, daca cred in Dumnezeu si se dovedeste ca exista sau nu. In schimb, cei ce nu cred, banuiesc ca vor avea de pierdut, daca se dovedeste ca exista. Nu ceea ce am spus mai sus ma face sa cred in existenta Sa, ci constiinta. Daca ajungi sa crezi in Dumnezeu pentru ca ti-e teama de existenta Lui, atunci ai o problema majora.

| Alphawolf a răspuns:

@GenOm, te-a intrebat cineva de gusturi? Iti impune cineva cum sa te comporti? Vrei sa-ti impui convingerile? Ati descoperit voi, ce este bine omenirii si ce nu? Poate exista un standard de comportament bine definit, iar mie imi scapa. Trebuie sa fim toleranti si respectosi chiar daca devenim plictisitori prin asta? S-a stricat telecomanda?

| Alphawolf a răspuns:

@GenOm, tu ai impresia ca aceste discutii iti sunt dedicate tie si altor persoane de pe "margine", sau ai o mica eroare de logica? Poate iti scapa ca, nu toti au vechime pe site, nu toti au cunostinte, nu toti sunt sceptici, nu toti sunt afectati de religie sau ateism? Iti scapa ca, religia la noi in Ro, nu sunt "lucruri intime"? Prin "voi" inteleg ca, nu esti singurul care ai o parere proasta despre aceste dezbateri. Nu esti primul care si-a aratat nemultumirea. Acuzatiile tale sunt relative si subiective!

| Alphawolf a răspuns:

@GenOm,
1. Daca parerile sunt subiective, de ce vrei sa-ti impui convingerea?
2. Intrebarile da, insa eu vorbeam de discutii. Ce anume te impinge sa citesti raspunsurile plictisitoare, enervante, superficiale si pline de aere de superioritate? Probabil te intereseaza subiectul, cine ce gandeste, sau poate inveti cate ceva?
3. Adevarat, tu ai spus de credinta, insa se ridica o intrebare: Cum se ajunge la credinta? Oare au vreun rol aceste obiceiuri(sau cum vrei sa le spui) acceptate de majoritate ca pe niste adevaruri, si care fac parte din viata noastra? Majoritatea face regula, iti convine, bine, nu-ti convine, taci si inghiti. Este logic? Bineinteles, religia(crestinismul) este obtionala pentru copilul meu la scoala, dar intreb si eu asa ca sa ma aflu in treaba: Copiii care nu sunt curiosi(refuza ora de religie) nu sunt catusi de putin marginalizati de colegi sau de profesori, sau nu sunt influentati de nicio culoare? Daca viata imi este condusa, indiferent in ce masura, nu pot fi indiferent, iar in cazul asta fac ceva...pe toleranta si respect.
4. Ce te face sa crezi ca, persoanele care pun asfel de intrebari o fac doar pentru a epata si a se distra? Cate intrebari despre 2012 ai vazut, cate intrebari despre Justin Bieber sau Hannah Montana ai vazut?
5. Pentru a sustine o anumita parte ai nevoie de ceva convingere si de un gram de superioritate(este un necesar cand nu poti afla un adevar - la o poveste relativa). Referitor la "considerente superficiale", probabil este un punct de vedere. Probabil stii cum poate aparea convingerea unui asemenea punct de vedere...eu ma abtin sa-l comentez.

| mihaibrasov a răspuns:

Citeste Meditatiile metafizice ale lui Descartes si iti demonstreaza acolo logic si coerent (chiar de o finete matematica) faptul ca Dumnezeu exista. Nu cauta religii, cauta harul lui Dumnezeu. Mos Craciun este o inventie... ca si Mos Gerila (care a disparut) sau Mos Nicolae.

| Razvan a răspuns:

Spre deosebire de Mos Craciun de a carei "existenta" afli la o varsta si esti dezamagit, despre Dumnezeu nu se poate afirma aceeasi chestie. Misterul in jurul acestui personaj planeaza de sute de ani si numarul de adepti, numarul de obiecte de cult si numarul de carti despre el il fac atat de celebru.Este mai credibil pentru ca el face asa zisele miracole, acele lucruri pe care omul nu le poate explica(sau nu vrea) logic si se multumeste sa faca ochii mari si sa inchine
De asemenea de ce Dumnezu a luat un avant considerabil.Ai auzit probabil de :"Iisus a murit si pentru tine"
Normal cand auzi asta te pune pe ganduri. E ca si cum ai avea un om pe constiinta.Acel om a murit pentru mine, insa eu oricum ma nasc cu pacate pe care in timp se fac tot mai grave. Spovedania da, e solutie dar eu vreau sa il aud pe Dumnezeu nu vocea unui preot care nu ma cunoaste. El se presupune ca stie totul despre mine, atunci cum sa nu ajungi la fraza lui Tudor Arghezi:"Doamne, daca existi da-mi un semn"

| PhaseMorphXR a răspuns:

@Andutsaa
Pe cat de naiva esti, pe atat de scumpa deviihee hee
Pussy happy... vorba aia'

@alexsmenaru Lasa acum asa, omul va vedea si va crede ce vrea, doar nu te astepti sa schimbi tocmai tu lumea acum happy
P. S. Shhh, nu starni dialectici cu Mos Craciun, doar nu ai vrea ca lumea sa-si faca griji in privinta securitatii propriului domiciliu.
P. P. S. O intrebare mai adecvata despre Mos Craciun ar fi, daca e legal sau nu ca el sa invadeze fiecare proprietate privata in parte pentru a lasa cadouri in noaptea de ajun, fara consimtamantul proprietarului... acu'i acu' straight face... poate de asta nu mai vine Mos Craciun de cativa ani incoace (pe langa motivele financiare evidente datorate crizei), poate isi ispaseste pedeapsa la inchisoare, motiv pentru care lumea nu mai crede in el sad (nemaifiind vazut nicaieri in lume)

| Duhovnicul a răspuns:

Idem @Kongeriket, nu stiam ca sunt si manelisti atei rolling on the floor. De regula astia sunt foarte bisericosi, purtand cruci de aur masiv la gat sau laudandu-se in versurile lor cu " mi-a dat dumnezeu noroc " rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Laminin a răspuns:

Hei!
Dumnezeu si-a dat propriul Fiu sa moara pentru tine. Si Mos Craciun (parintii, rudele etc) iti ofera in fiecare an un cadou daca ai fost cuminte...cine crezi ca te iubeste mai mult?
Gbu :]

| noreligion a răspuns:

Ma uit pe raspunsuri si marea majoritate dau dovada de lipsa de ratiune.Nici nu ma mira, de vreme ce 50% dintre romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului.
@alexsmenaru-de care dumnezeu intrebi, de cel al evreilor, care nu are copii nici in ziua de azi, sau de cel al crestinilor care s-a dedulcit la fiicele muritorilor lasandu-le gravide cu duhul sfant(soldatul roman Pantera)?
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiberius_Iulius_Abdes_Pantera

Nu exista nici unul nici celalalt decat in mintea ignoranta a unora.

| GodBlessYou explică:

Sa nu ma intelegeti gresit dar eu nu cred in Mos Craciun, nu am motive sa cred in el dar nici in Dumnezeu.

@Andutsaa, se face bine datorita medicilor si tehnologiei de care dispunem noi in sec. 21

Andaa@, cred ca numai am ce sa comentez, esti pelanga subiect.

Nicoleta@, Biblia e dovada? Eu am citit biblia si ce am aflat? nimic... doar aberatii si aberatii. Cum spunea un alt utilizator biblia este cel mai bun argument pentru atei.

| pwp a răspuns:

Adica u crezi in mos craciun, si nu crezi in dumnezeu?

| Nicoleta a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut daca crezi in Dumnezeu, insa daca nu ai crezut, si El exista, pierzi totul.
Toata lumea stie ca Mos Craciun e doar o poveste si nu e nici o dovada a existentei lui, pe cand existenta lui Dumnezeu poate fi dovedita intr-un fel. Spre exemplu Biblia e o dovada. In orice religie din lume(sau majoritatea) exista un Dumnezeu. Cum poti explica faptul ca profetiile din Biblie s-au implinit si se implinesc sub ochii nostri? Exista multe religii in lumea asta, insa cam toate au ceva in comun. Daca Dumnezeu nu ar fi existat, crezi ca ar mai exista toate religiile? sau crezi ca toate ar avea ceva in comun?

| Nastia a răspuns:

Mos Craciun ne face cadouri insignifiante, Dumnezeu ne-a daruit lumea si propria viata.

| Sorina111 a răspuns:

Mos Craciun este doar o povestioara pe care parintii le spun copiilor lor.Trebuie sa accepti insa faptul ca exista un Dumnezeu, pentru ca daca nu ar exista, tu nu ai fi aici. Oricum ai vrea tu sa il numesti, exista.Suntem creati de ceva mai presus de noi si desi nu este nici o dovada concreta (vizuala, ma refer), trebuie sa credem. Dumnezeu vrea ca noi sa ii simtim prezenta. Experienta cunoasterii lui nu trebuie sa fie una superficiala, ci profunda.De-aia nu oricine are prilejul sa il cunoasca.

| maryana5 a răspuns:

Wtf citeste si tu carti si nu mai blama numele Domnului!

Răspuns utilizator avertizat
| Andutsaa a răspuns:

Si tu acum?:O nu mai stau sa-ti explic si tiehee hee da` gandeste`te:

Daca o persoana draga tie ar fi in spital (Doamne fereste!) si s`ar face bine, datorita cui? Lu` Mos Craciun? NU! Asta e dovada ca Dumnezeu existahappy!
Cand iti doresti ceva si primesti? e datoria lu` Dumnezeu nu lu` Mos Craciun!

Pusy!happy

| Andutsaa a răspuns:

Deci deja m`ati plictisit pana peste cap, nu vreti decat atentie! Asta e problema voastra!winking...nu stiu ce sa va mai spun ca sunteti, pentru ca sunteti mai mult decat niste inculti (imi pare rau ca va jignesc dar asta este) tu nu crezi in Dumnezeu, mai era unu care zicea ca Fecioara Maria nu e o sfanta! oh go on vai de capul vostru! Rugati`va la Dumnezeu sa va ierte pacatele astea, rugati`va sa va dea putina minte! La revedere!winking

| andrei a răspuns:

Prin tot ce ni se impune
trebuie sa credem!

| MMadalina a răspuns:

Iubita, dar cine te pune sa nu crezi in "Mos Craciun"?thinking

| Andaa_2747 a răspuns:

Uita`te in jur!

ce crezi ca Mos Craciun a facut tot?

daca da.crezi ft prost...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu, fara suparare, dar esti nebuna nebuna nebuna!
Crede ca pr***** in Mos Craciun daca vrei, dar Dumnezeu te va pedepsi, pr****o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa credem? mantuirea este personala.eu cred in Dumnezeu. tu poti sa crezi in mos craciun, daca ti-a promis ca te ajuta si-ti da mantuirea sufletului in dar.sau orice. e problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ruda cu userul "Satana"? se vede happy, numa` ca ala ai destul de descuiat incat sa faca diferenta dintre un simbol al unui eveniment, pe cand tu crezi ca Dumnezeu se aseamana cu Mos Craciun, luati-va de mana si impuscati-va ca vad ca este contagioasa profa` de religie de toti aveti ceva cu ea laughing

| avy a răspuns:

Mos Craciun tot de Dumnezeu e facut. asa ca daca crezi in Mos Craciun poti sa crezi si in Dumnezeu!

| florinnike11 a răspuns:

@Laminin
Si eu cand mor pot sa zic " am murit pentru tine " ce zici de asta?