Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

De ce unele persoane pur si simplu mint doar ca sa le convina lor?

Voi discuta despre dieta vegetariana desi nici un studiu nu afirma ca vegetarienii au o sanatate mai buna, ei mint in continuare. Boli precum cancer, hipertensiune, boli cardiace se regasesc oriunde este prezenta alimentatia moderna bogata pe dulciuri, patiserie, fast food, grasimi rele etc

Au existat populatii care consumau mult peste dar gata acuma e rau, la fel si grasimile sanatoase, carbohidratii. Cum au devenit proteinele, grasimile dintr-o data rele, ele fiind consumate de milioane de ani? Se spune ca romanii consuma multa carne, gresit romanii sunt pe primele locuri la consum de dulciuri. Cum de carnea devine rea din moment ce noi avem carne si suntem facuti din carne iar proteina e esentiala vieti?

In continuare astept studiul care sa ma contrazica.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

De fapt ei nu mint, au citit niste gargara si in naivitatea lor sunt convinsi ca asta e realitatea.

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

"De ce unele persoane pur si simplu mint doar ca sa le convina lor?"
Majoritatea persoanelor încearcă să își justifice prin anumite metode niște acțiuni nejustificabile sau aparent nejustificabile(în acest caz neputând să își dea seama de cauza pentru care desfășoară anumite acțiuni ceea ce e cam grav).

"Voi discuta despre dieta vegetariana desi nici un studiu nu afirma ca vegetarienii au o sanatate mai buna, ei mint in continuare. Boli precum cancer, hipertensiune, boli cardiace se regasesc oriunde este prezenta alimentatia moderna bogata pe dulciuri, patiserie, fast food, grasimi rele etc"
Tocmai, vegetarienii nu au o sănătate mai bună ci pot îndrăzni să afirm că mai proastă. Am văzut la ce faci referire. În acea întrebare am văzut diverși care ori o băgau pe chestia cu mila pentru animale și cum am zis și atunci e un mare bullshit căci tone de carne sunt aruncate la ghenă zilnic și vor continua să fie cât timp există măcar jumătate din populație omnivoră(mi se pare imposibil să ajungi chiar și aproape de jumate, populație omnivoră fiind clar majoritară, până la urmă asta e natura noastră), ori puneau anumite studii culese și alese de pe internet prin care încercau să demonstreze că stilul lor de a se alimenta este mai benefic, mai sănătos(încă o prostie crasă căci studiile care spun că carnea e un aliment de bază și consumat în cantități moderate e chiar sănătos sunt clar majoritare față de studii făcute de așa ziși "experți" care spun contrariul.)

Mă bucur că ai observat modul în care se mint aceste persoane, dar e o chestie pur psihologică, fiecare om caută cât mai mult să își justifice propriile acțiuni și să își demonstreze lui și celorlalți că decizia făcută de acesta e cea mai bună(și asta oriunde, legat de orice). Cum am zis motivul pentru care desfășoară anumite acțiuni ori e unul chiar justificabil dar incapacitatea acelui individ de a gândi îl face să nu își dea seama ori este nejustificabil ceea ce e cam la fel de grav.

Cât despre cancer, se știe de când timpul că cel mai mult este influențat de anumite gene, mutații ale adn-ului, factori din jur care chiar ar fi extremi(suntem loviți de radiații în niște proporții covârșitoare și noi evităm carnea? E PENIBIL) și mult mai puțin de alimentație. Iar carnea făcută cum trebuie putem să o excludem dintre prăjeli sau fast-food căci carnea se poate mânca și sănătoasă, dar poate unii habar nu au și au auzit numai de fast-food, că părinții lor nu prea au avut timp să le gătească ceva făcut acasă, ceea ce e trist...

"Cum au devenit proteinele, grasimile dintr-o data rele, ele fiind consumate de milioane de ani?"
"In continuare astept studiul care sa ma contrazica."
Pur și simplu sunt oameni îndobitociți de acele așa zise studii de care am vorbit mai devreme care sunt clar niște minciuni. Să citească niște studii serioase dacă vor să fie documentați. Acea dorință tâmpită de a-și justifica acțiunile sau cretinitatea pură le cam ia luciditatea, deci ce să te aștepți de la ei? Asta e...Nu avem noi de ce să ne stresăm pentru ce terci au unii în cap.

Cum ziceam în acel răspuns de ieri cred, unui om poate să nu îi placă carnea și este absolut ok să nu mănânce din cauza asta și să și recunoască că e din cauza asta, nu să bage tot felul de inepții și să aducă numitele "studii", că așa studii pe internet absolut jalnice găsesc și eu la fiecare pas ca să justific absolut orice prostie am eu chef.

| RAY explică (pentru T0T):

Tu meritai fundita sincer, mam grabit o fac cam des irational ma grabesc nu stiu unde naiba ma grabesc sau copiez pe alti nu stiu

| sublime89 a răspuns:

"Cum de carnea devine rea din moment ce noi avem carne si suntem facuti din carne iar proteina e esentiala vieti?" Asta e un argument gresit. Si animalele erbivore sunt facute tot din "carne", dar nu au nevoie sa o si consume.

| RAY explică (pentru sublime89):

Parca creierul a crescut ca am mancat carne prajita nu?

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 a răspuns:

E ca religia. Cand il auzi pe unul ca e mai sanatos, mai bucuros ca Dumnezeu e cu el. Se simte mai tanar, mai in siguranta, asta pana ajunge sub o masina.

| Dragosdoar a răspuns:

Eu sunt vegetarian si recunosc ca meniul fara carne nu e mai sanatos, o fac strict din mila fata de animale, desi am unele scapari, recunosc, cand vad prea multa carne in jurul meu

| CLCQ a răspuns:

In afara de interese economice (adica bani pe romaneste), totul depinde de alimentatia sanatoasa (adica fara e-uri) si excesele care se fac in consumul alimentar. Noi nu mancam un hamburger 'de pofta', ci fiindca stim ca tine de foame, e ieftin, se gaseste peste tot. Nu intrebam ce are in el, dar e bun fiindca e cald, gustos si se mananca in fuga.

| RAY explică (pentru CLCQ):

In hamburger se baga mustar dulce sau ketchup care stimuleaza nevoia de a manca mai mult sa stii, manca o bucata de carne sau mancal cu ketchup sa vezi diferenta, eu am incercat fara am mancat jumatate de bucata cu am mancat doua pentru ca zaharul contine fructoza deci manci mai mult

| CLCQ a răspuns (pentru RAY):

Exact ce spuneam. Totul depinde de cunostinte si educatie. Daca 'inghiti' reclame pe paine ai sa mananci la fel. Nu tot ce zboara se mananca, stii si tu.

| RAY explică (pentru CLCQ):

Corect asa e

| daniel33441 a răspuns:

Nu este vorba de minciuna.sunt multe exemple care au fost facute si publice in legatura cu inbunatatirea sanatatii atunci cand o dieta vegetariana este adoptata.studii sunt multe atat pentru vegetarieni cat si pentru omnivori.omul este omnivor insa trebuie luati in considerare urmatorii factori: poluarea-aer apa mancare.fructele care sunt crescute mai mult cu chimicale etc. nu poti avea asteptari ca FIECARE om care adopta o dieta vegetariana sa fie sanatos pentru ca depinde de organism, de bolile pe care acel om le are, de sistemul lui imunitar mai slab sau mai puternic lista continua.Da o dieta vegetariana este mai sanatoasa in zilele noastre.de ce? pentru ca omul a inceput sa vaneze cand trebuia sa reziste conditiilor de viata dure, lipsei de hrana, bolilor si cand efortul fizic era la ordinea zilei.in ziua de azi insa stilul de viata al omului se schimba din ce in ce mai mult. obezitatea devine o problema de sanatate mondiala inca de la varste fragede.nu doar din cauza carnii cat si a chimicalelor din macare.In zilele noastre omul nu trebuie sa mai suporte vechiul still de viata triburilor sau moartea nu ii mai pandeste la fiecare pas in lipsa medicinii moderne.nu mai ardem caloriile asa cum o faceam alta data.un alt argument al vegetarienilor mai mult sau mai putin adevarat este faptul ca intestinele noastre nu au dimensiunea potrivita pentru a fi carnivori.asta poti da si tu search pe google.in concluzie nu este vorba de minciuna ci de cele mai multe ori de neinformare.da cred ca hrana omului pe viitor se va baza mai mult pe legume atat din cauza sanatatii cat si a faptului ca zonele ocupate pentru. cresterea vitelor la nivel mondial au un nivel alarmant adica 26% din suprafata pamantului. dauneaza ingrozitor planetei.in momentul de fata suntem 7 miliarde.din care un procent prea mic este vegetarian.pe vremea romanilor nu erau 7 miliarde de oameni din care majoritatea sa consume carne.Plus ca in multe colturi ale lumii in care fermele nu sunt controlate din punct de vedere legal animalele sunt tratate in conditii de iad. Exista o explicatie cu privire la consumul de lapte care logic nu este normal pentru un organism adult.adaptarea organismului nostru pentru a consuma lapte s-a format cu timpul si nu e tocmai avantajos. poti cauta tu singura de ce consumul ridicat de lactate poate avea efectul invers decat cel care il credem noi(lipsa de calciu) si de ce exista intoleranta la lactoza de asemenea poti cauta singura. uite link-ul : https://www.youtube.com/watch?v=UcN7SGGoCNI asadar...fiecare sa creada ce vrea suntem liberi sa mancam ce vrem fara a judeca pe altii.cel putin deocamdata.

| daniel33441 a răspuns:

Si asta e un video cu privire la vanzarea oualor de gaina. https://www.youtube.com/watch?v=utPkDP3T7R4 trebuie sa gandesti obiectiv cand vine vorba de acest subiect.iti pui intrebari de genul:cine are de castigat de pe urma unei anumite industrii si cat? *banul cantareste cel mai mult in aceasta dezbatere pentru ca noi consumam ce ne pun ei pe piata* cine are de castigat din a-mi vinde mie legume si cat? vs cine are de castigat din a-mi vinde mie carne\lactate\oua si cat? dupa cum se stie de sarbatori consumul de oua pentru paste e imens, carnea pentru craciun si asa mai departe. apoi..cu ce difera stilul de viata al omului modern cu cel al omului din trecut? ce schimbari globale au loc si cum suntem noi afectati? ce chimicale ni se baga pe gat? acum fiecare are dreptul sa decida ce fel de hrana doreste sa consume dar daca vrei sa iei o decizie cel mai bine e sa cauti singura care sunt factorii sau motivele pentru ambele puncte de vedere.