| MauiNight a întrebat:

De la ce varsta se intra in lumea adultilor? Ce iti trebuie ca sa intri in lumea adultilor, cum trebuie sa te comporti? Mi se pare o lume plictisitoare fara un strop de spirit de copil.
De ce unii adulti vor sa faca lucrurile sa para mai complicate decat sunt?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Devii adult cand procesele de crestere si maturizare s-au incheiat.De obicei dupa adolescenta(18 ani). Adultul vede complexitatea realitatii si se conformeaza ei.Progresul a dus la simplificarea multor activitati ale omului, de aceea mi se pare ca exagerezi cand ii acuzi pe adulti.Prin efortul lor lumea a progresat.Este adevarat ca uneori s-a complicat, insa intoarcerea la comuna primitiva nu este o solutie.

| MauiNight explică (pentru mira):

Am zis unii adulti, nu toti adultii.

65 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Esti adult cand te simti ca unul...

| Dumnezău a răspuns:

Nu exista o asa sintagma "lumea adultilor" in realitate,si nici "lumea copiilor". Prea multe diferentieri retardate,se fac aici,exista lumea oamenilor,si punct! Mai mici,mai mari, mai profunzi, sau mai grabiti in gandire, mai butucanosi, sau mai vivace.Nu exista lumi diferite.E un cretinism total sa creezi lume, spirituale, mentale sau sociale, in lumea deja existenta.

Iar spiritul de copil e overrated.Cand ai sub 10 ani, automat, esti mai prost, iar cand ai sub 7, esti automat retardat, neputand intelege ce se intampla in jurul tau, la un nivel de intelegere realist si exact.Copiii mici sunt niste legume galagioase, dispensabile, stresante, ce nu gandesc.Doreste vreounul de aici sa detina toate aceste "calitati"?

Majorii,fiindca,in fond, astia sunt adulti, dpdv biologic(dar nu si mental/conceptual) nu incearca sa faca lucrurile sa para mai complicate, da' vezi tu, incepand de pe la 25 de ani, daca nu ai parinti nababi si mult noroc, cel putin la noi in tara, incep sa te framante tot felul de probleme sociale.Ca de te-ar framanta cele filosofice, deja n-ar mai fi vorba de complicatii, ci de stari critice, traumatice, hematom.De la o anumita varsta, daca nu ai cele enumerate de mine mai sus, e normal sa capete alte sensuri viata, mai ales din pricina stress-ului oferit de tot felul de probleme ce ar parea minore, dar necesita mult pentru rezolvare.Probleme strict sociale.Nu "adultii" complica lucrurile,lucrurile se complica de la sine,chiar daca cei ce le sufera,nu isi doresc asta.

Eu nu fac diferente de genul adult-copil,sau major-minor. Exista doar doua tipuri,cu mici variatii:
-comportament retardat
-comportament evoluat,lipsit de doza de tamp a celui retardat

Este,de exemplu,evoluat,sa recunosti ca lumea nu e un loc asa de prietenos,pe cand ai crede, cand detii un comportament retardat, flower-power, irealist, incapatanat ca un catar...pardon,copil.Spiritul de copil, in sine, pe cat de inocent pare, este tamp si neavantajos pentru "purtator".

| AlxMro a răspuns:

Cu totii traim in aceeasi lume. Acest spirit de copil... cine v-a bagat in cap chestia cu spiritul de copil si cu "o lume minutata" nu stiu. Pentru mine spirit de copil inseamna intrebari infantile, stagiu de dezvoltare de descoperire prin joaca. Daca va referiti la spiritul de copil ca mentalitate e o pierdere de timp. Crezi ca oamenii ce stau la baza societatii, sau mai mult, la baza a mai multor natiuni au timp de a-si manifesta "spiritul de copil"? Sa-i domine imagininatia si sa traim intr-o lume dezechilibrata? Spiritul de copil, dupa parerea mea, trebuie si el manifestat in anumite situatii, cu familia, cand esti intr-o vacanta si daca ma gandesc mai bine nu-l pot numi spirit de copil ci doar o metoda de a te detasa...

| sabin89 a răspuns:

Varsta de adult e cea mai frumoasa. Iesi de sub tutela parintilor, a scolii; iti iei zborul, cum ar veni. Spirit de copil poti sa ai si in continuare. Sa râzi, sa glumesti, sa joci fotbal, sa iesi seara pe la terase... Faci ce vrei. In plus, uite, mai reflectezi si la sensul vietii. Incerci sa prinzi "Adevarul" de un picior.

| Wøodenpints a răspuns:

Am 21 de ani, nu-s adult şi nici nu aş vrea să fiu. Mi se pare o chestie mult prea plictisitoare, ipocrită şi care-ţi îngrădeşte libertatea.

| Wøodenpints a răspuns (pentru MauiNight):

Deja îmi curg balele! Bradul ăsta e mai mişto decât 1000 de ţâţe.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

laughing Wrong.
La "18 ani" te face societatea adult, asta NU inseamna ca toti sunt adulti.
Intr-un trib de pe Amazon, membrii devin "adulti" la varsta de 14 ani, in SUA devii adult la 21 de ani, etc.
In general insa, devii ADULT trecand peste barierele societatii, oricare ar fi respectiva societate, cand viata te "accidenteaza".
As vrea sa ma contazica cineva, dar daca se poate, sa fie si ADULT, nu un intrebator de tipul: "Am o problema la mate, ce sa fac cu ea?" big grin

| zuzualina a răspuns:

Adult esti considerat odata ce ai implinit varsta de 18 ani. La minte, sunt unii care s-au maturizat devreme, dar si care s-au maturizat destul de tarziu.

Punand intrebarea asta, inteleg ca ai sub 16 ani. Deci, mai ai mult pana atunci.

| MauiNight explică (pentru zuzualina):

"Punand intrebarea asta, inteleg ca ai sub 16 ani. Deci, mai ai mult pana atunci. " zise un user cu nickname-ul "zuzualina"

| zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):

` lumea adultilor ` a zis un user necunoncut, logat cu numele de ProtossMaui, nume neiregistrat rolling on the floor

nu vezi ce aiurea suna intrebarea, lumea adultilor laughing sa intri in ea laughing
da` logica le lipseste unora

| MauiNight explică (pentru zuzualina):

Interesant este ca joci teatru, punand emoticoane dand impresia ca razi de intrebarea mea, desi mi-ai dat un raspuns de rahat, tot tu incerci s-o faci pe desteapta "zuzualino"

| zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):

Pai de ras rad de nu mai pot ( lumea adultilor ) laughing
raspunsul meu e logic, eu am facut scoala
si de rahat esti tu si da, sunt muuuult mai desteapta ca tine

| MauiNight explică (pentru zuzualina):

Numai dobitocii jignesc gratuit si tinzi sa crezi ca esti desteapta.
De semnele de punctuatie nu ai auzit? Ce fel de scoala faci tu? Nu imi spune, deja raspunsurile tale zic totul.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru zuzualina):

Prin astfel de comentarii demonstrezi ca nu esti adult, dar nici copil. straight face
Intrebarea lui este foarte buna si poate daca ne-am opri sa ne gandim cateva minute la ceea ce a intrebat el, am putea sa schimbam ceva in lumea asta rea.

| sabin89 a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

De unde stii ca e un el si nu o ea? Si da, si eu cred ca intrebarea e bine venita.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu, am presupus. Username-ul m-a facut sa cred ca este baiat.
Oricum, fata sau baiat, raspunsurile mele raman aceleasi happy

| MauiNight explică (pentru TiffanyღBJ):

Dap tongue sunt fata si imi place raspunsul tau.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru MauiNight):

Opsss...scuze! tongue

| zuzualina a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Nu sunt adult? am 18 ani, draguta

| zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):

Mergi si tu la ore, eu pot sa zic ca n-am facut romana pentru ca profesoara nu era interesata sa predea, dar nici tu nu demostrezi mai multe, citeste mai bine si ai sa vezi semne de punctuatie ( doua puncte, virgula, punc, se vede ca nu le stiai)

| MauiNight explică (pentru zuzualina):

Povestile alea sa le zici prietenilor tai care te cred. Si daca ar fi asa, cu putina ambitie, pui mana pe carte si singurica. Mai ai si 18 ani... trebuia sa taci, te-ai facut de cacao. Acum nu te apuca sa imi faci chat pe intrebarea mea. Bafta!

| ElDictator a răspuns (pentru zuzualina):

E trist rau daca ai impresia ca la 18 ani esti mare adult... Si, si mai trist este ca postezi aberatiile astea pe net in loc sa-ti faci temele.

| zuzualina a răspuns (pentru ElDictator):

Fa-ti-le tu, eu am terminat cu scoala laughing

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru zuzualina):

Atunci comporta-te ca atare, "draguta"!

| zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):

Tu te-ai facut de ras auzi, lumea adultilor si lumea copiilor, nu stii ca e o singura lume?

si ce am zis mai devreme, am terminat scoala si invat fara sa-mi zici tu, fara sa pun mana pe carte

| zuzualina a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Eu ma comport, unii se comporta mai prejos decat varsata lor ( fara vreo aluzie la tine ` draguta `)

| ElDictator a răspuns (pentru zuzualina):

Atunci treci la prasit
Adult vei fi cand nu vei mai depinde de banii parintilor, ba mai mult, vei avea niste chestii numite responsabilitati, care tie-ti lipsesc la varsta asta.

| MauiNight explică (pentru zuzualina):

Este o metafora, dar ce sa intelegi tu.
Ti-am zis, inceteaza sa mai faci chat pe intrebarea mea, nu imi mai da reply-uri, vad ca te chinuie inteligenta.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru zuzualina):

Sigur ca da!

| CarlaElena a răspuns (pentru zuzualina):

Nu ai o părere prea bună despre tine dacă ai ales să răspunzi la o întrebare care consideri "că sună aiurea"... Dar probabil ca eşti şi tu la vânătoare de fundiţe.

| zuzualina a răspuns (pentru ElDictator):

Pai eu sunt pe banii mei, sunt coafeza la un salon din cartierul meu laughing
și am mai multe responsabilitati decat ai tu ( și o sa ai )

| zuzualina a răspuns (pentru CarlaElena):

Eu nu caut fundite pentru ca nu am de ce si am raspuns pentru ca s-au trezit unii sa tot comenteze la raspunsurile mele

| zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):

Ma chinuie rau, n-ai cum sa intelegi, nu esti inteligent ca mine

| zuzualina a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Ce sa intelegeti voi minorii, du-te si invata nu mai sta pe net

| MauiNight explică (pentru zuzualina):

Coafeza? Tu pe banii tai? Nici sa minti nu stii.
Gata! Hai valea de pe intrebarea mea, du-te cu basinile astea de vedeta la alte intrebari.

| zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):

Vedetisme ai tu si cei care nu stiu sa faca nimic e logic ca nu ii cred pe cei care o fac

si daca tu comentezi, comentez si eu, doar n-am sa tac la prostiile tale

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru zuzualina):

Ma faci sa rad...si sa imi doresc mult ca oamenii din generatia ta sa fie altfel decat tine, adica mai buni pentru ca altfel e de rau.
Pt informarea ta, nu sunt minora si nu mai am nevoie sa invat, am nvatat suficient, mult mai mult decat tine.
Have a nice day!

| zuzualina a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

„ am nvatat suficient, mult mai mult decat tine " nu se vede

| CarlaElena a răspuns (pentru zuzualina):

Eu cred că primul răspuns pe care l-ai dat la această întrebare a fost din propria iniţiativă... Nu mai încerca să găseşti atâtea scuze pentru tot ce ţi se reproşează...

| FartsMaker a răspuns (pentru zuzualina):

Eu stiu ca daca nu ai intelepciune degeaba esti "desteapta" si daca dadeai dovada de intelepciune lasa-i de le tine si nu te implicai cu (zici tu) o copila

| zuzualina a răspuns (pentru FartsMaker):

Nu mai are rost sa mai zic ceva, oricum nu intelege-ti

so, bye-bye :*

| zuzualina a răspuns (pentru CarlaElena):

Nu mai zic nimica, oricum n-are rost, fiecare se crede inteligent

bye

| ElDictator a răspuns (pentru zuzualina):

Zuzualina a răspuns (pentru Tiffanyღ):
„ am nvatat suficient, mult mai mult decat tine " nu se vede

zuzualina a răspuns (pentru MauiNight):
lumea adultilor ` a zis un user necunoncut, logat cu numele de ProtossMaui, nume neiregistrat

e adevarat ca nu exista ''am nvatat'', dar nici ''necunocut'' sau ''neiregistrat'' n-am gasit in DEX.
Era un provoerb, stai sa mi-l amintesc.
A, da : Rade ciob de oala sparta, hehehe ce sparta e...

| zuzualina a răspuns (pentru ElDictator):

Ca bine zici laughing
in primul era citat si am copiat ce a zis Tiffanyღ si la restul imi da erori corectarea automata (nu e prima data sa stii)
a, si citat = reproducerea vorbelor cuiva
cum am mai zis, bye

| ElDictator a răspuns (pentru zuzualina):

Tu proasta nu esti (te-a dus capu sa mi-o bagi pe aia cu robotu) doar ca nu tine de fiecare data. De exemplu, in cazul de mai sus nu avea cum sa-ti transforme cuvintele alea 2 asa.

| FartsMaker a răspuns (pentru zuzualina):

Tot la vorba mea ai ajuns

| zuzualina a răspuns (pentru ElDictator):

Nu crezi, iti scriu din nou cuvintele si imi dai un id de mess si iti trimit un print screen sa vezi

| zuzualina a răspuns (pentru FartsMaker):

Pai m-am saturat de toate comentariile prostilor

| TiffanyღBJ a răspuns:

Teoretic esti adult de la 18 ani. Practic, poti sa alegi sa iti pastrezi ceva din inocenta unui copil toata viata. Numai ca viata este grea, intervin atat de multe probleme, incat uitam de asta sad
Dar ai dreptate, unii adulti isi complica viata inutil. La fel, unii copii se grabesc sa creasca, sarind peste etape...
In mod normal, in lumea adultilor ar trebui sa dai dovada de maturitate, sa fii reponsabil pentru actiunile si cuvintele tale. Asta ar fi normal, in realitate de multe ori se intampla exact pe dos. Si de aici, complicatiile despre care vorbeai si tu.

| lSummerl a răspuns:

18 ani

| Mn0 a răspuns:

Daca mi se scoala **** si la 70 de ani joc de-a v-ati ascunselea cu copiii, nu ma intereseaza ce zic cei din juru meu
Nu-i intelegeam pe parintii mei de ce toata ziua munceau si nu se distreau si ei macar o ora pe saptamana, dar eram mic si prostut ii mai si suparam, nu invatam, nu-i ajutam la treaba ii faceam sa planga fara sa mi dau seama ca ei de fapt munceau doar pentru viitoru meu sa mi fie mie bine si mi pare rau pentru asta asa ca am zis sa ma apuc sa invat sa ma pun pe treaba si sa ma fac ceva "mare" cu salariu bun si sa le ofer o viata "de lux" parintilor meu si nu vreau sa mai munceaca absolut deloc ca au muncit destul(inca sunt tineri 37 de ani mama si 40 tata)...si sa se simta ca si cand ar fi copii... fara nicio grija.

Pana la urma varsta e doar un numar.

| sabin89 a răspuns (pentru Mn0):

La 70 de ani nu cred ca se mai scoala. Si atunci pica chestia cu jocul de-a v-ati ascunselea.

| Mn0 a răspuns (pentru sabin89):

Ba da ....se antreneaza de acum, faca sport si mananca sanatoslaughing

| Mn0 a răspuns (pentru Mn0):

Face sport...

| ElDictator a răspuns:

Majoritatea pun mai mare accent pe imaginea care vor sa si-o faca decat pe ceea ce sunt ei de fapt. Practic, poarta niste masti. Dar te asigur ca nu exista adult care sa nu mai aiba niciun strop de spirit de copil.

| TheDrunkDevils a răspuns:

Depinde de adulti. Unii prefera sa mai pastreze ceva din spiritul de copil si altii aleg sa-l uite definitiv sau daca nu pot, sa-l nege.
''De ce unii adulti vor sa faca lucrurile sa para mai complicate decat sunt?''
Multi sunt ipocriti si/sau aleg sa se victimizeze.