| Maximus a întrebat:

De unde credeti ca este atata rautate, dusmanie, ura, lacomie in lume?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Aceste atribute sunt aparute din "concursul de supravietuire". Nu putem fi indiferenti la lucrurile materiale, nu putem fi indiferenti la parerile celor care ne inconjoara, deci pe fiecare ne intereseaza sa avem mai mult decat altii, sa stim mai multe decat altii(sa fim mai mai inteligenti), imaginea care o facem in societate etc. Viata-i un concurs, iar acest concurs inlatura omenia. Realitatea face ca ratiunea sa predomine partea sentimentala(tot ce numim noi omenie), partea sentimentala detinuta de om este inferioara dorintei de progres, iar dorinta de progres naste atribute negative. Suntem doar niste animale evoluate.

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

E simplu. Daca tu te ridici prin fortele proporii, atunci, mie imi este mult mai usor sa te urasc, dusmanesc, sa-ti port ranchiuna, sa fiu lacom la ceea ce tu ai realizat.
Nu asa trebuie sa fie, trebuie sa te respect pentru ceea ce ai facut prin fortele proprii.
Dar, vezi tu, e mai mult mai greu sa respecti omul pentru ceea ce a facut ( pentru ca traiesti cu impresia ca in momentul in in care-i recunosti reusita ii esti inferior, dar nu e asa, e o mentalitate gresita). E usor sa urasti si sa dusmanesti, e mai greu sa apreciezi si sa respecti. Este o chestie care tine de caracterul omului. Aici iti poti da seama de valoarea fiecarui om in parte.

| Parintele a răspuns:

Ce intrebare stupida.parca ai 2 ani! Cea mai stupida intrebare intalnita pe site!

| Flav a răspuns:

De la om. Tu crezi ca n-ai rautate, dusmanie, ura?

| Razvan a răspuns:

Pentru ca omul nu mai are principii si isi invata urmasii sa lupte pentru ce vor fara scrupule

| carminaburana43 a răspuns:

Lantul slabiciunilor plus lipsa de bani si de dragoste dezinteresata.

| YourDailyApple a răspuns:

Din adn-ul nostru, avem in genele noastre aceste "calitati".
Acronimul malefic : ADN devil

| YourDailyApple a răspuns:

Raporteaz-o pe mama ta

| Marcian a răspuns:

Pentru ca asta este natura umana.Noi suntem rai, dusmanosi, nervosi, lacomi.Nu avem ce altceva sa facem decat sa incercam ne schimbam.

| GodBlessYou a răspuns:

Asa e natura, nu e doar ceva specific oamenilor... hai sa vedem, lei ucid pui de hiene din placere, oameni tot din placere ucid lei.Nu toti oameni sunt rai, asa e natura.

| Aero a răspuns:

Eu cred ca de la bani pleaca multe.

| Ervin a răspuns:

De la guvern.

P. S.: Nu veniţi voi iar cu dzeu. să vă explic de ce, dacă există, el a inventat răul. pentru că el a inventat totul! sunt ateu.

| AnnaMariaaa a răspuns:

Ptr ca lumea este mult prea lacoma si nu le mai ajunge ce au si vor mai mult.

| blonda_6663 a răspuns:

Pentru ca exista multe lipsuri
pentru ca oamenii au impresia ca daca fura lucrul altcuiva le creste valoarea
pentru ca omul in esenta lui, este egoist
pentru ca pornim de la inceput fiind inegali si pe parcurs diferentele se accentueaza
pentru ca ...aici sunt nenumarate motive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din launtru fiecarei fiinte happy