| AnnaCCC a întrebat:

Din punct de vedere biologic ce inseamna entitate?(Virusurile sunt entitati.)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In biologie nu se foloseste termenul de entitate ci de organism(microorganism, pentru cele cu dimensiuni microscopice) Exista insa o exceptie : virusii. Unii biologi definesc virusii ca fiind" entitati biologice" ---altii, ca fiind "agenti infectiosi" sau "agenti patogeni".

Prin urmare, virusii nu sunt organisme. Acestora li s-a dat denumirea de entitati lipsindu-le unele caracteristici esentiale organismelor, precum:

* structura celulara
*reproducerea in afara unei celule-gazda
*procese metabolice stabile.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Virusi prind viata doar cand intra in organismul unei finte vii, din punct de vedere biologic viu inseamna orice lucru care isi transmite genetic mai departe genele in primul rand apoi care se adapteaza unui mediu