| RAY a întrebat:

Doar pentru ateii

de cate ori trebuie sa repeti o informatie ca sa o reti in memoria de lunga durata?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Depinde...unii vor memora din prima. Altii vor repeta de cateva ori. Nu exista o regula!
Insa clar "repetitia e mama invataturii"!

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In fiecare zi, la fiecare 18 secunde. Da rezultate garantat.

| Narcis2007 a răspuns:

Depinde daca e ceva care ma pasioneaza si de cantitatea de informatii... oricum intr-o saptamana retin daca repet de 2-3 ori pe zi

| Musique a răspuns:

Dacă informația respectivă mă interesează și vreau cu adevărat să o rețin, ajunge să o spun/aud o singură dată ca să-mi rămână în minte.

| white02 a răspuns:

Cam de 2 ori pe zi, cam 7-8 zile

| FemeiaPisică a răspuns:

Daca faci ceva din placere, atunci vei retine repede. Daca faci asta din obligatie, iti va fi mai greu, fiindca te vei simti silit, si dispare placerea de a cunoaste mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O singura data, chiar daca sunt date ce nu le pot accesa atunci cand vreau eu.De multe ori, ma chinui sa imi amintesc avand nevoie urgenta de o amintire si ea nesimtita isi face prezenta pe neasteptate, in timp ce stau pe wc sau in cinematograf.
Sunt persoane care si-au dezvoltat memoria pe termen scurt, care pot retine foarte repede dupa primul contact cu informatia.In schimb la capitolul momorie pe termen lung stau mai prost. Apoi mai sunt persoanele care uita si o figura vazuta acum o secunda, dar care dupa un timp, informatia reapare.
Subiectul e mult mai complex mai ales cand apar si unele dereglari psihice.
Tu sa retii ca o minte antrenata, nu are probleme cu memoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi ajunge o singura data daca ma intereseaza informatia.

| SuperCoolDude a răspuns:

Depinde de lungime. Am memorat in 10 minute un numar de telefon, repetandu-l continuu. Nu ma intreba de cate ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Daca asociai cifrele cu date banale din viata ta terminai mai repede.

| OmuCuBasca a răspuns:

Damn! Ba, acum... pe bune: chiar atat de mult urasti gramatica limbii romane?

| SteinZer0 a răspuns (pentru OmuCuBasca):

Eu n-am vrut sa spun nimic... Dar ma bucur ca a facut-o cineva.

| Perseverance a răspuns:

Daca sunt focusat pe ceea ce citesc am nevoie de 2 min si retin circa 2-3 saptamani ceea ce am citit.Nu conteaza cat de lung este eseul ...etc

| BlackRockGirl a răspuns:

Dacă sunt concentrată, rețin din prima. Dacă informația mi se pare inutilă, nu aș ține-o minte. ಠ_ಠ