NOname
| NOname a întrebat:

"DOR vs HIPNOZA"
Intrebarea e veche de cand lumea: Cum scapam de dor, de acel nod in gat, care ne sufoca? Poate, stiti voi ceva, ce eu nu stiu.
Iar ca sa intrati in starea potrivita, pentru a medita asupra acestui lucru, puneti niste casti in/pe urechi, relaxati-va si dati clic (macar) pe unul dintre link-urile de mai jos (ma bag si eu cu voi)! N-o sa va para rau, promit. Ne vedem la finis.
http://www.youtube.com/watch?v=jdi2EKJypzo
http://www.youtube.com/watch?v=hGgItFBxjU8
http://www.youtube.com/watch?v=Xz-KDXWsepI
http://www.youtube.com/watch?v=F8ZttBrKboA
Deci, ce parere aveti despre hipnoza (autohipnoza)? Nu-i asa ca va simtiti minunat acum (cei care n-ati adormit, hihi)? Personal, aproape ca as renunta la prima intrebare (cred, ca am descoperit deja reteta (nu stiu insa, daca va "potoli foamea" pentru mult timp)...de fapt, o stiam demult, dar n-am mai folosit-o de ceva vreme...nu simteam nevoia), dar daca tot suntem aici, de ce sa nu dezbatem ambele subiecte, nu?

Iar in final ceva frumos si relaxant pentru inspiratie (optional):
http://www.youtube.com/watch?v=Fj-DWJE7Y2Y
http://www.youtube.com/watch?v=fYxKB70dhaw
http://www.youtube.com/watch?v=ZtBtNSFoCS8
http://www.youtube.com/watch?v=AnuUS6gLeZg
Le puteti lua si la pachet. Reincalzite vor fi si mai delicioase.
Va multumesc pentru atentie si rabdare! Sa aveti o zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Eu ţi-aş sugera meditaţia transcedentală, vindecă orice şi te împacă atât cu tine cât şi cu ceilalţi. Eu n-am avut nevoie de vreun discipol, am făcut-o prima dată pur întâmplător şi mi-am dat seama că oricine o poate face, în condiţii bine alese (construite, dacă vrei). Pentru mine n-a existat vreodată o altă senzaţie mai frumoasă şi mai interesantă, nici chiar iubirea (pură) nu are aceeaşi intensitate. Inducerea prin hipnoză este doar o amăgire, este un furt. Atâta timp cât sinele nu este împăcat, nu ai făcut nimic. Împăcarea se poate face doar prin conectarea la mentalul colectiv (preferabil superior); sentimentul de apartenenţă nu are egal. Ura profundă sau iubirea totală sunt pe jumătatea acestui sentiment al apartenenţei - în deplină autodeterminare. E greu de înţeles măcar această paradigmă: libertate totală în apartenenţă, în comuniune (asta datorită societăţii în care trăim şi în care orice grup are reguli fără de care nu poţi accede: o stupiditate).
Ca să n-o mai lungesc (am avut o zi infernală de...shopping big grin), dorul poate fi înţeles, acceptat dar golit de acea urmă de tragic prin meditaţie, prin apartenenţă la Umanitate. Nu ai nevoie de hipnoză, ai nevoie doar de iubire pentru cei ce-au fost şi cei ce sunt. Asta e legătura cu ancestralul tău, al tuturor. Toţi pentru unul, este o asemenea legătură sferică, perfectă, în care nu există nicio fisură, nicio muchie. Succes!

35 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Inca ceva pentru relaxare si gandire pozitiva (pentru doritori):
1. http://www.youtube.com/watch?v=9nDZQPxeklA&feature=related
2. http://www.youtube.com/watch?v=mlEnuCE00eY&feature=related

NOname
| NOname explică:

MrSmithIsReloading, ce bine imi pare sa te revad! Chiar mi-a fost dor de o gura de umor inteligent (absolut delicios...ma ling pe degete). Vrei sa fii terapeutul meu in urmatoarele zile (aceasta e intrebarea)? Vorbeste si cu nevasta ta (psiholoaga)! Poate, se baga si ea. Ce zici?
Ey bine...stii tu, ce stii. Chiar o sa tin cont de recomandarile tale. Mai in gluma, mai in serios, dar retetele tale suna foaaarte tentant, iar eu (uneori) rezist mai greu tentatiilor.
Si totusi, de hipnoza ce zici/eti (tu + nevasta)? O fi buna, o fi rea? Sunt cam neee-hotarata. Parca, iti da asa o stare de bine pentru cateva ore. Sau? Oare daca o combin cu tequila si salsa (offf, am uitat de baieti) nu merge?

P. S. Mersi! Zambesc..., iar pe alocuri, rad cu pofta.

Later edit: Unde ai disparut? Esti in transa cumva?

NOname
| NOname explică:

@mihaibrasov, da, te rog. M-ai facut curioasa.

NOname
| NOname explică:

Kronstadt, te si cred. Daca pana si pe mine m-a hipnotizat pentru o clipa... N-ai ceva si cu posterior, masculin de data asta?

Ceva foaaarte frumos si 100/100 romanesc:
http://www.youtube.com/watch?v=3srIU2AkXWk.

NOname
| NOname explică:

UnVisAlMeu, ma bucur, ca ti-a placut, ca stii sa apreciezi frumosul (natura este o sursa de inspiratie nelimitata). Sper, ca razele soarelui isi vor face aparitia si in viata reala. Mie una imi lipsesc...
Iti doresc o zi cu soare! Numai bine!

NOname
| NOname explică:

Kronstadt, o daaaa! Este de mult printre favoritele mele, dar nu stiam, ca exista si varianta remixata. E suuuperrrba! Mersi!
Vin si eu cu ceva in schimb (dublu sau nimic; numai daca ai doi asi, mai ai sansa sa duci mana asta):
http://www.youtube.com/watch?v=i6eewqgGs_Q,
http://www.youtube.com/watch?v=Nig12F1vRL4 (totusi avem talente in Romania, nu gluma!).

NOname
| NOname explică:

UnVisAlMeu, multumesc...
Si apropo, deja simt o...raza pe obrazul meu stang. Este inca timida, dar foarte calda...

NOname
| NOname explică:

Leopardon (melomana si inteleapta site-ului), bine ai venit! De cand te astept! Ia da-mi ceva sa ma izbeasca! Da' bine, bine de tot! Alege-mi, te rog, ceva din partea casei... da' asa, ca pentru tine (fara mila, fara cenzura), nimereste-ma si de data asta...fix in inima (nu sunt chiar o tinta usoara, dar pentru unii, se pare, ca sunt)!

P. S. desi am trecut deja de faza cu explozie, niciodata nu se stie, cand va fi alta... vreau sa am dulapurile pline cu haine de iarna - primavara nu tine la nesfarsit. Imbraca-ma in ceva crazy, socheaza-ma (desi, e cam greu)! Vreau sa vad, cum imi sta...

NOname
| NOname explică:

Leopardon, pentru "stupid" imi cer scuze. Probabil, e iarasi vreun "fan" de-al meu (am multi, dupa cum vezi). Ignora-i! Nu merita mai mult de atat. Si da, te astept pe privat cu niste link-uri, cand ai timp, dar si aici, cu ce se poate (mai sunt si altii pe cale de a exploda, atunci sa-i ajutam, nu?).
Eh, daca mi-ar mai da MrSmithIsReloading macar un "stupid"-doi, m-as simti cu adevarat onorata. Stie omul sa le dea cu o gratie desavarsita, nu ca altii. Le da din amuzament, nu din rautate. E o placere sa le incasezi si sa te amuzi dupa.

NOname
| NOname explică:

Pudik, mersi. Esti o scumpa. Ma bucur, ca te-a incantat ideea. Si sa stii, chiar functioneaza. De cate ori te vei simti "la pamant", fa-mi o vizita! Te voi primi cu drag...

P. S. "tratament la domiciliu" - bine spus! Hai, ca ne vedem vinerea viitoare.

NOname
| NOname explică:

@laurentiu, stai linistit! Nu e nici o graba. Mereu selectez raspunsul castigator in ultima clipa (a cincea zi), cand toti au avut deja ocazia sa-si exprime punctul de vedere. Asa mi se pare cel mai corect.
Si da, stiu, ca e doar un moment de relaxare, de liniste, pace, dar uneori este suficient, ca sa-ti refaci fortele si sa incepi sa privesti lumea din jurul tau cu alti ochi. Pana la urma viata e formata din mai multe momente, atunci de ce sa nu facem in asa fel, ca cele frumoase, fericite sa fie ceva mai dese, nu?

P. S. Inca o melodie, care ma linisteste si imi da o stare de bine:
http://www.youtube.com/watch?v=nWuZMBtrc1E.

NOname
| NOname explică:

Pudik, o sa-ti spun doar atat: "Bine ai venit in lumea mea! Te mai astept si alta data"...

P. S. Ai descris perfect ceea, ce simt si eu dupa o sedinta de hipnoza (autohipnoza) de acest gen.

| mihaibrasov a răspuns:

Mai utilizatorul anului 2010, imi place intrebarea. Hipnoza te ajuta sa constientizezi de fapt puterea mintii. Eu momentan am cautari care depasesc starea simpla de hipnoza, sper sa reusesc. Nu scriu aici despre ce e vorba, dar iti pot scrie intr-un pm, daca te intereseaza...

| Leocerba a răspuns:

Stiu eu!
Daca vrei sa scapi de nodu-n gat nu dai cu "relaxamente"-n tine, nu te afunzi in muzica misto de introspectie ca-ti baga dorul o reverberatie de strangi lacrimile cu farasu`.
Cauti "adevaraciuni" care sa-ti scoata sufletul, exista muzica din aia care sa te izbeasca-n tote colturile, care sa te solicite si sa te haituiasca iar cand te-ntorci la tine cu rasuflarea intretaiata vei constata ca nodu-n gat e Piece of Cake fata de transeele din care ai scapat.
La mine nu merge cu relaxarea si implozia, functioneaza mai bine epuizarea si explozia.
(Sa pui 13 muzici pe-o singura-ntrebare? oau, Noname, e un gest de cutezanta, pana la urma, tu chiar esti utilizatorul anului: cel ce vrea sa se exprime, fie si muzical)
Sau, mai bine, hai la sanius, a nins asa fain in Timisoara, 2-3 bulgari bine plasati si-ti scot eu dorul, vii?

| Leocerba a răspuns:

Noname, blushing
o voi face, dar pe mesaje, ca asta nu-i trebusoara pentru toata lumea(mi-am luat stupid fara sa fi apucat sa dau vreun link)

Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu a răspuns:

Stiam de mult dar chestia asta nu te poate vindeca de anumite instabilitati sau probleme(dor, etc)iti da pe moment o relaxare falsa, poate si fortata e ca si cand vrei sa intri intr-un joc si ai si facut parte din el, iar cand ai iesit, ai iesit si din el! dar iti spun sincer cand s-a terminat ''vraja'' o iei de la capat unde ai ramas, cu ale tale.deci concluzia: din mersul tau pe care il faci prin lumea de probleme daca vrei iti iei un foarte putin timp de stat in loc,(relaxare) atunci metoda da rezultate, dar in niciun caz nu te va scapa de nimic! si nimic intra si nodul pe care il descri tu si pe care il am si eu!
Toate cele bune!

| laurentiu a răspuns:

NOname
vezi ca o sa primeasca automat fundita raspunsul pe care tu nu o sa fi de acord fiindca are multe voturi inteligent, si daca intrebi cine poti sa vezi! asa ca mai bine selecteaza tu!

| Enigmă a răspuns:

Wow.
Ma uitam in intrebarile mai vechi de la aceasta categorie.
E uimitor, nu ma asteptam sa fie atat de relazant.

Multumesc NOname.
Cya!

| InoKo a răspuns:

Mmm.Treaba cu hipnozul suna bine. Dai click si..."sfr-sfr-sfr". big grin Eu as aplica-o vinerea dupa scoala. Ahh, ce chestie grea e si scoala asta. Dar ar prinde bine linkurile care le-au pus tu aici.Cred ca e "tratament la domiciliu"."gratis si eficient". N-ar strica si o ceasca cu ciocolata fierbinte linga notebook si castile in urechi, doamne, ce altceva mai trebuie? Raiul e pe loc.NOname,ca de obicei vii cu idei misto. Ce ne-am face fara tine? :*

| InoKo a răspuns:

Da da, Noname.@Laurentiu are mare dreptate, am patit-o si au asa. Dar in fine, nu pentru asta scriu...Revin la propunerea ta cu hipnozul. N-am rabdat pina vineri, am incercat-o ieri si azi. Spun in gura mare tuturor ca are efect.Si inca mare efect.Sa incep asa simplu. M-am asezat comod pe scaunul moale, am pus castile in urechi, am facut "click" si am ascultat atent.Descarca toata energia negativa acumulata de peste zi si daca meditezi bine, mai descoperi si altceva.De exemplu regasesti un spirit calm, relaxat si cu buna dispozitie.Toata ziua merge ok si lucrurile merg ca pe carte.Planurile se realizeaza si cind intri in contact cu oamenii, ai mai mult succes.Asta datorita faptului ca hipnozul te face sa-ti golesti mintea de tot stresul si toate gindurile.

Intr-un cuvint, cum spun filosofii, asta este :"RENASTERE". Parca s-a trezit un alt spirit in mine.Si daca incercati si voi, va veti convinge!
Eu spun doar ca sunt foarte recunoscatoare ca am gasit un mod simplu de a scapa de grijile de la scoala.Nu sunt de acord cu ideea ca aceaste relaxare dureaza doar pentru moment, adica depinde cit de dispus/a esti si de atitudinea pe care o ai. Mia mi-a placut si cred ca e benefic si "sanatos". NOname mersi mult. Sper sa vin si eu cu ceva interesant care sa te multumeasca.

| as0ter a răspuns:

Nu stiu.probabil ca as avea raspuns la toate intrebarile de genul asta, cel mai practic cred ca este regasirea sinelui, filmuletele de genul asta...autohipnoza si formarea unui echilibru conduc in cele din urma omul spre abisul sinelui, acolo unde mai rar se ajunge sau unii deloc. Momentan am impresia ca sufletul, spiritul, gandirea, creierul meu(spune-i cum vrei) e o mare groapa a Marianelor laughingsi mi am pierdut putin rabdarea sa mai caut ceva, deja ma doare capullll.Dorul este perceput de catre noi ca fiind durere, ne lipseste ceva, avem un gol al constiintei, al sentimentelor daca vrei..., dar el este de fapt dorinta de a retrai din nou momentele in care am simtit bucurie si cei mai multi fac greseala de a se regasi in clipele alea, de a se lega de ele, fara a se gandi ca pot oricand fi retraite, bineinteles in alte imprejurimi si cu alti oameni. E bine sa fim spontani, live the moment.

| Cortex a răspuns:

Un joint sau o bere

| marinica a răspuns:

Sincer nu am apelat niciodata la asa ceva, am auzit ca se practica si da rezultate fff. bune.totusi eu spun ca ar fi mai bine sa nu am nevoie de ea.linistea si relaxarea sunt de un real folos, dar in lumea asta agitata, stresul datorat greutatilor din ce in ce mai mari, multi au ajuns sa ignore chiar ce le-ar face bine. oare nu mai avem timp si pentru. sanatatea noastra?

| doc69 a răspuns:

Te apuci si vorbesti cu cel cea de care iti e dor in minte, traiesti rememorezi clipe placute planifici surprize, nu mai rezisti iti bagi picioarele in toti si in toate si de deplasezi la el si. oricum uneori ti-e dor si cu ea in brate uite asa pur si simplu

| morena a răspuns:

kissFooarte fain! Msm!

| karina_5950 a răspuns:

Sa iti spun din experienta mea in legatura cu hipnoza relaxarea.Eu am incercat si vreau sa -ti spun ca am intrat intr-o transa ce ma speriat foarte tare.Nu am mai incercat sa aplic ceva cu puterea mintii.Desi relaxarea este foarte buna daca sti sa o aplici.Este o arta si asta. oricum daca am sti sau realiza cate putem face cu puterea mintii, viata noastra ar fi extrem de frumoasa.Trebuie doar sa vrei.Gandaste pozitiv ti se intampla lucruri pozitive.Nu stiam de la un momendat atrag numai lucrurile negative, si am realizat ca gandind doar negativ si dandu-mi mereu la cap cu tot felul de bobarnace atrageam necazurile in lant.si mi-am zis daca nu-mi schimb propria gandire nu pot schimba nici circumstantele.Si dorul il stingi tot prim autoeducare.Noi oamenii avem puterii nebanuite.Asta e parerea mea.