| CatyVany a întrebat:

Dumnezeu ne cearta prin tunete?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca puneai intrebarea asta acum cateva secole, nimeni nu ar fi luat-o in ras. Asta arata ca ne-am mai schimbat totusi in bine in ultimul timp, si nu mai atribuim fiecare eveniment natural zeilor suparati pe noi. Practic, asta a fost originea religiei si conceptului de zeu. Stiinta insa, ne-a invatat ca natura functioneaza de la sine, si ca nu are vreo dorinta ascunsa de a ne pedepsi sau rasplati. Practic, stiinta ne-a invatat ca nu exista zei, insa multi dintre noi nu vrem inca sa acceptam asta. Asa ca i-am modificat pe zei, in loc sa scapam de tot de ei. Acum spunem ca ei au creat totul, dar ca aleg sa nu mai intervina in creatie, si sa lase totul sa decurga de la sine. Cat de convenabil.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, pe tine doarlaughing

| WR104 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si ne critică prin fulgere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar mai intai ne avertizeaza cu un fulger si cand face pipi ploua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da. si cand ploua el de fapt scuipa

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar cind e ceata de-aia foarte densa tocmai a facut o l48a.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Chiarca doamne fereste laughing

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Face pipi stiu ca se zicea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Va bate ti joc de Dumnezeu? Nenorocitilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mai bine "nenorocit" decat dobitoc mental

| Dendoris a răspuns:

Ne cearta prin tunete, ne plange prin ploaie, ne sufla prin vant, ne spermeaza prin ninsoare... stai, ce?

| CatyVany explică:

Frate, unii pareti prea introvertiti! Sunt intrebari generala... Asta de exemplu...e bazata pe superstitii.

| CatyVany explică:

Asa nu se poate! Voi chiar sunteti pe alta lume. Cum puteti sa raspundeti asa batjocoritor... avand in vedere ca e doar o simpla intrebare, bazata pe superstitii? Chiar ..sunteti niste cazuri pierdute. Bravo!

| InuyashaKagome14 a răspuns:

Ce amuzant/(ă) ești laughing Tunetele și fulgerele sunt fenomene fizice, demonstrate științific. Dumnezeu nu ne ceartă, ci doar ne atenționează de la faptele rele, dar ne lasă să ne alegem calea, care depinde doar de noi happy

| C4JC a răspuns:

happy sa stii ca Dumnezeu nu te cearta prin tunete...dar prin faptul ca inca exista frica in inimile oamenilor se dovedeste inca o data ca Dumnezeu a pus anumite fenomene in natura pe post de indici ca sa le arate daca sunt sau nu impacati cu El. Hristosul bibliei, Hristos Emanuel, Dumnezeu cu noi, a venit sa ne ofere viata. Invataturile Lui sunt viata. Dar iertarea si impacarea vin prin credinta in moartea si invierea lui Isus. El a fost strapuns pentru pacatele noastre, si jertfa Lui ne-a adus impacarea. El a spus: Eu sunt calea, adevarul si viata! ISUS iti spune azi vino la Mine si toata puterea si maretia Mea vor fi de partea ta, nu impotriva ta in ziua judecatii si pana atunci! Domnul iti spune ca vrea sa fie cu tine! happy primeste dragostea Sa!