| bleakk a întrebat:

E bine sa cunosti cate ceva din fiecare sa ai o gama mai larga de cunostinte sau sa fii limitat intr-un domeniu insa sa-l stii foarte bine?

Răspuns Câştigător
| TortQuemado a răspuns:

Supraspecializarea doar pe un anumit domeniu, rămânând ignorant față de restul, e periculoasă, având în vedere că lumea se mișcă din ce în ce mai rapid. Este bine, totuși, să-ți asiguri o mobilitate, din moment ce mare parte din domeniile de ocupație de azi vor arăta complet altfel sau vor dispărea complet peste câțiva ani, datorită evoluției tehnologice. Nu pleca de la ideea că o să faci un lucru toată viața, ca bunicii tăi.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cultura generala este bine sa stii cate ceva din mai multe domenii, nu se poate chiar din toate domeniile.
Pentru profesie este bine sa stii foarte bine un anumit domeniu.
Cele doua nu se exclud, dimpotriva, as spune ca se completeaza.

| TheAce a răspuns:

Se spune ca ''a jack of all trades i s a master of none''. E adevarat. Daca vrei sa ai succes, e important sa devii foarte bun intr-un anumit domeniu, care sa fie specializareata. Pentru dezvoltare personala insa e bine sa fi deschis la tot si sa-ti largesti cat mai mult orizonturile.

| sublime89 a răspuns:

Cel mai bine e sa ai o gama larga de cunostinte intr-unul sau mai multe domenii foarte importante, si sa cunosti cate ceva si din celelalte domenii mai putin importante.

| Duucu a răspuns:

E mai bine să fii limitat într-un domeniu.

| Miree a răspuns:

De preferat este să fii limitat şi să cunoşti foarte bine un anumti domeniu. Dar nu strică să ştii câte ceva din toate domeniile!

| Iamnotme a răspuns:

E bine sa stii cate putin din toate in viata.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Desigur ca e mai bine sa cunosti mai multe cate un pic )) Nici o stiinta nu exista singura, toate sunt dependente unele de altele.Bafta!

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa stii cateva ceva din fiecare domeniu, te-ar putea ajuta in viitor.