| DorelSudoru a întrebat:

E bine sa fi optimist sau nu?
In ultima perioada nu-mi mai pasa de nimic este bine sau nu?(n-am zis ca vreau sa ma omorlaughing)
Daca va scufundati in monotonie cum scapati?
Si un bonus:laughing
Realizati o compunere de 10 randuri in care sa povestiti viata voastra...
laughingNu e tema vreau sa vad cam cum traiti voi...

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa fii realist.Sa fii cu picioarele pe pamant. Daca traiesti cu scop, vei scapa de monotonie.Nu vei avea timp sa te plictisesti.Depinde de alegerile pe care le faci in viata.Intotdeauna exista si consecinte.Cat despre inclinatiile tale religioase, eu te-as sfatui sa incerci sa il cauti pe Dumnezeu.Nu vei regreta nici o clipa.Personal am incercat sa ascult de Dumnezeu, si sa ascult de Cuvantul Sau, si atunci nu am facut alegeri pe care sa le regret.Privesc toate lucrurile din perspectiva lui Dumnezeu,si am o nadejde ca intr-o zi ma voi bucura impreuna cu cei dragi ai mei,ca am trait frumos, ca am ascultat de Dumnezeu, ca am facut Binele. Dumnezeu da un sens vietii.

| Paulla a răspuns:

E bine sa fi optimist dar cu masura.
Daca ma scufund in monotonie fac ceva extrem.

| bebetho a răspuns:

E bine să fi optimist dar să ai un motiv pe care să-ți bazezi optimismul, că altfel se numește prostie nu optimism.Eu sunt mai sceptic de fel în privință cu unele lucruri, dar când îmi propun ceva, analizez situația și încerc să-mi formez o părere cât mai realistă (nu zic se poate, se poate!- dacă văd ca n-am nicio șansă). Când concluzionez că am un minimum de șansă trag de ea și cu cariile.

| CrazyTeenager a răspuns:

Normal ca este bine sa ai o atitudine optimista referitoare la viata, altfel lucrurile nu se vor schimba, pana cand atitudinea ta referitoare la viata nu va fi una buna, viata ta va fi tot plictisitoare si tot nepasator vei trata fiecare lucru, si este pacat deaorece cu totii avem timp, si de ce sa nu il folosim pentru a ne simti bine, folosim atat de mult timp pentru a ne ingrijora, si atat de putin pentru a ne simti bine si uitam de noi insine, de pasiunile noastre, de propria noastra persoana, intr-un final sfarsesti batran, singuratic, cu probleme de sanatate si nefericit, daca continui cu acest stil de viata, boala secolului XXI este stresul deci cauta metode sa scapi de el.

| ostea a răspuns:

Dacă ești optimist treci mai ușor peste orice problemă.

| Smile_9049 a răspuns:

Compunerea nu o fac, imi este prea lene...sunt doua lucruri care se bat cap in cap, nu stiu cum sa iti explic, alegi tu care iti comvine.Pe de o parte, pesimistul este doar un optimist experimentat, plus fericirea de care ai parte cand crezi, spre exemplu ca vei lua o nota mica si iei o nota mult mai mare decat cea la care te astepti, decat daca iei o nota mare si stiai asta.Dar, Oscar Wilde afirma ca pesimistul e persoana care din doua chestii rele le alege pe ambele, tu sa decizi care iti place mai mult.

| Isabela_6206 a răspuns:

E bine sa fi optimist. De unele lucruri e bine sa iti pese de altele nu. Scap de monotonie uitandu-ma la ceva ce ma distreaza.