| Quato a întrebat:

E posibil ca polurile magnetice sa se schimbe, pamantul sa inceapa rotatia inversa, dar din cauza inertiei totul ce exista sa fie distrus?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Polii magnetici s-au schimbat de mai multe ori in istoria Terrei, insa asta nu a insemnat ca ea sa se roteasca invers.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru doctorandus):

Yep

| drutzix a răspuns (pentru doctorandus):

Plus ca se schimba treptat. Nu te trezesti intr-o zi si N e S si S e N.

| sublime89 a răspuns:

Nu, asta ai vazut tu probabil pe nat geo in seria "Apocalipsa, esti gata?" Sunt doar niste oameni neinformati care interpreteaza stiinta complet aiurea. Polii magnetici s-au schimbat de multe ori in istoria planetei, dar dureaza cateva sute de mii sau milioane de ani pana cand se produce o schimbare. Si niciodata nu s-a intamplat ca rotatia pamantului sa se inverseze si sa fie totul distrus. Astea sunt mituri. E imposibil sa se intample asa ceva.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Da si am vazut un documentar care zice exact asta. Luna se indeparteaza lent de pamant ia in lipsa atractiei sale gravitationale se va intampla asta insa soarele va exploda cu mult inainte sa se intample asta.

| ThePerfectMan28 a răspuns:

Doar daca tatal de sus ingaduie acest lucru!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru ThePerfectMan28):

Asa cum ingaduie popalailor sa violeze copii? si cum ingaduie ca sute de milioane de copii sa faca foamea in africa etc. in fiecare zi?

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Păi eu nici oamenii nu cred că există. Adică există acei copiii săraci din Africa, dar noi nu îi ajutăm. Există preoții care folosesc chipul lui Dumnezeu pentru interese proprii, dar noi nu luăm nici o măsură. Dacă al exista oamenii i-am fi ajutat, dar nu o facem.De ce?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Datorita prostiei. clasic.