| bleakk a întrebat:

Este evident faptul ca unul care cauta sa isi intareasca/consolideze o ideea/o credinta,in cautarea sa va gasi multe alte idei diferite de ale sale, chiar contradictorii care il vor determina cumva pe acesta sa-si schimbe sau sa isi pastreze ideea (putin probabil). Iar eu va intreb:este necesar sa ne bagam in viata altei persoane ca sa-i schimbam ideile sau anumite concepte fara ca acesta sa fie interesat sa-sa schimbe sau nu pozitia? Evident ca nu. Dar daca am face asta iar respectiva persoana ne-ar multumi dupa aceea ca i-am deschis o perspectiva mai ampla? Sper ca observati relativitatea sau paradoxul

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Depinde despre ce chestiune este vorba. Daca este ochestiune delicata dar totodata importanta, o incercare in a-i deschide ochii se cere. Dar daca acea persoana este nesemnificativa din diverse puncte de vedre, sau mai bine zis, conceptiile sale, atunci nu are rost.
Aici intervine creierul principiile fiecaruia dupa care se ghideaza in viata, ucruri dupa care cantareste situatia si ia decizii. Eu nu am creierul tau, nu stiu cum vezi tu lucrurile. Fiecare situatie este vazuta altfel, in mod unic de fiecare persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff, traim inconjurati de oameni cu tot mai multe idei fixe in lipsa de suficiente cunostinte. Pierdere de vreme. Nu merita osteneala. Sunt indivizi carora poti sa le demonstrezi si ca ploua afara iar ei vor sta la plaja. Pricepi unde bat.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Precum electonii au anume valori discrete de energie, la fel si oamenii au anume nivele de pregatire "spirituala". unii se vor simti bine pe o anume frecventa, chiar daca e una de mai joasa intensitate, si te vor uri si dusmanii daca tu incerci sa le sugerezi ceva mai mult; chiar daca le va face bine; si probabil in timp tot acolo vor ajunge intr-un fel sau altul. Deci fa ce vrei, esti liber, si asta nu e un paradox. E putina relativitate cata vreme te raportezi la ceilalti, dar n-o fa cand simti ca te trag in jos.