| aabaaab3278 a întrebat:

Este matematica o caracteristica a Universului sau o creatie a omului?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

La nivel cuantic fiecare particule e diferita de alta doar prin numere.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorotheea21 a răspuns:

Este scrisul ori literatura o "caracteristica" a Universului?
Desigur ca nu, dar cu ea il putem descrie.
Matematica este o creatie a omului, ca si scrisul si cu ajutorul ei putem intelege Universul, insa, ar fi fost suficient ca indienii sa nu-l "inventeze" pe zero, si "matematica" nu mai era folositoare decat la piata.
Nu sunt optimista in speranta "universalitatii" matematicii pure, si mai departe, al comunicarii cu o alta specie inteligenta cu ajutorul matematicii "universale" cum se tot pretinde ca ar fi posibil, din chiar motivul expus mai sus.
Imagineaza-ti un sistem de masura in "coti", "picioare", "palme", "pfundzi" big grin si incearca sa-l armonizezi cu cel metric... happy
Unde e "universalitatea", daca cealalta specie nu-l are /inca/, pe zero, sau pe minus?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Confunzi metrica cu matematica.

E imposibil ca o specie extraterestra sa calatoreasca prin univers fara sa fi descoperit 0 si 1.

Comunicarea cu o specie extraterestra se va realiza 100% matematic. E singurul limbaj universal din... univers.

Acum, spune-mi ca nu am inteles ce ai vrut sa spui!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am utilizat exemplul metric tocmai pentru a se intelege ca si matematica este o creatie a omului.
Nu este "universala", ne place noua sa credem ca am facut-o universala.
Subliniaza "AM FACUT-O". Adica am inventat cifre si operatii si teoreme.

| Teardrop a răspuns:

Matematica este o caracteristică a Universului, care a fost descoperită de om și transpusă în simboluri astfel încât să o poată înțelege.

Uneori, când mă uit la complexitatea Universului, înțeleg de ce profu' meu e aşa fascinat de matematică.

| dragos38 a răspuns:

Universul functoneaza dupa legile fizicii, chimiei, matematicii.

| Kinus12 a răspuns:

Matematica este creatia omului(parerea mea). Este ceva artificial ce ajuta omul la gandirea logica, la succesul in viata, dar nu este naturala.Nu a adus-o Dumnezeu pe Pamant, in plus daca ar vi o caracteristica a Universului atunci s-ar fi aflat si pe alte planete
Desi explicatiile astea sunt destul de convingatoare nu uita ca totul e posibil.Insa nu tot se intlampla ce e posibil
Atata tot happy Cuplacere pentru ajutor!

| Ohaithar a răspuns:

Matematica în forma pură și analitică este universală. Numerele și simbolurile văzute de tine sunt create de om. Baza în care lucrăm noi este 10, fiindcă avem 10 degete. Dar 12*12(10)=0xC*0xC(16)=0b1100*0b1100.

| BroSafarii a răspuns:

Matematica este o caracteristica a Universului, este folosita de stra-stra-stra...-stramosii nostri de demult, inca din inceputul aparitiei omului, chiar daca ei nu stiau asta, dar omul asta... desteptu' laughing sa zic asa, o zis sa puna numere/cifre, astfel a observat ca el are 10 degete, si la fiecare deget a pus numar, la primul-1 la al 2lea-2, si tot asa. Acum cifrele arabe sunt cele mai folosite, cele mai simple, doar nu ai sa zici la un numar cu cifre romane de genu: MMMCDLVI ar suna absurd nu? dar cifrele arabe rezolva asta si in loc de MMMCDLVI vine 123456. Pana la urma este o caracteristica a Universului, cat si o creatie a omului. O zi geniala sa ai!

| Alina49335 a răspuns:

Eu personal sunt pe mate-info si profesorul meu de mate,inainte de a incepe predarea unui nou capitol vorbeste despre descoperirea bazelor acelor lectii,cine, cum, cand, in ce imprejurari, etc.Deci,dupa parerea mea, este o creatie(mai bine zis o descoperire)a omului.

| Kirschen a răspuns:

Matematica este o caracteristica a Universului. Omul doar a denumit aceasta caracteristica. Sunt n exemple ale matematicii în natura. Ex: curba lui Koch

| redwood a răspuns:

Creatia omului.