| RAY a întrebat:

Este omul capabil de empatie?

eu personal vad omul o bestie fara pic de bunatate sau de ceva bun o bestie in starea lui naturala care traieste doar sasi satisfaca interesele

Răspuns Câştigător
| Metalheadforever666 a răspuns:

Oamenii sunt capabili de empatie dar cand intervin interesele proprii empatia dispare si apare egoismul,egocentrismul, invidia si ignoranta. Oamenii empatici sufera cel mai mult asa ca ei devin corupti sau se izoleaza de societate. Daca oamenii nu ar fi asa egoisti si ignoranti, oamenii buni, foarte empatici, nu ar fi marginalizati sau corupti.
http://knowledgenuts.com/......sed-to-be/
Nu ar fi de mirare daca peste cateva decenii empatia va deveni un concept uitat sau strain.

13 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ai avut experinte neplacute, Ray?
DA sustin sus si tare ca omul in general si romanul in special e capabil de empatie!
Vezi cutremurul din Italia.Multi oameni /romani si-au riscat viata pentru a fi de folos conationalor.
Auzisem la stiri ca un om s-a aruncat in valuri la mare pentru a salva un copil care nici macar nu era a lui.Din pacate omul a murit.
Sa nu uitam si cazul Colectiv.Pe langa cei care si-au riscat viata ca sa salveze pe cei ramasi acolo, au fost si cei care au donat sange.
.....si voluntariatele prezente mai in fiecare oras in care oamenii sarmani sunt ajutati.
Hai, sa nu fim asa negativisti...,, Dracul '' nu e asa negru!rolling on the floor

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Da angy am avut si mai parasit si tu la greu

| Mayhem666 a răspuns:

Empatie? Mai exista si oameni care sa mai aiba empatie fata de alti oameni. Din pacate putini, dar mai exista.

| Florentina9210 a răspuns:

E in natura umana sa se intample asa ceva.

| Clorox a răspuns:

Vezi ca stii!

| RAY explică (pentru Clorox):

Nu stiu daca stii germana

am vazut intrebarea pe un site din Germania de acolo mam inspirat

https://www.gutefrage.net/......t-moeglich

cica empatia e ceea ce ne face oamenii

| Eduard619 a răspuns:

Exact omul fie este lipsit de bunatate din prostie sau este lipsit de bunatate din prea multa inteligenta.
Cel putin eu cunosc oameni pe care indiferent de ajutorul acordat nu ii poti castiga pentru ca asa le este felul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este,binteinteles.Eu tind sa cred ca sociopatii si psihopatii reprezinta o minoritate(singurele persoane care nu sunt empatice)

| Dragosdoar a răspuns:

Da este capabil de empatie, insa este speciist. Este capabil de empatie doar fata de specia sa sau de alte specii pe care le considera superioare celorlate. Asta nu e un comentariu veganist, e o realiate a omenirii

| Printesa10TM a răspuns:

Nu toti oamenii traiesc doar ca sa isi sattisfaca nevoile. Mai sunt si persoane care ii ajuta pe ceilalti, desi stiu ca nu primesc nimic in schimb. Sunt bucurosi ca au putut sa-i ajute pe ceilalti.

| LostInPark a răspuns:

Exact asa esti tu, Ray.Iti zice lumea de 10 ori sa pui o cratima, pentru ca devine destul de enervant cum te exprimi in scris, iar tu faci la ambitie, satisfacandu-ti propriile interese.
Iti suna cunoscut?

| RAY explică (pentru LostInPark):

Ce legatura are intrebarea cu raspunsul tau? daca devine enervat nu ma citi ce te oblig eu sa ma citesti? daca ai chef de jigniri nu-mi raspunde si asa esti banat se vede clar ce limbaj ai

| ramonia a răspuns:

Da, omul este capabil de empatie. Dar sti de ce nu se vede? Pentru ca in urma unor situatii nu prea fericite, omul isi dezvolta instinctul de autoaparare si devine egoist. Astfel renunta la empatie si la alte lucruri care ii pot aduce intr-un fel sau altul suferinta. De asta, empatia e cumva innabusita. La fel ca sensibilitatea, altruismul si altele. Asa-i ca e o ironie? Acum am vorbit despre oamenii ok. Mai sunt si altii care nici macar nu stiu ce e aia empatie. Si am impresia ca oamenii astia sunt mai fericiti. Trist...