| EmaS a întrebat:

Este posibil ca doi oameni sa priveasca la acelasi lucru, dar sa il vada diferit?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Desigur că da.Fiecare trece lucrurile percepute, prin filtrul personalităţii sale.

59 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sigur ca da, daca te priveste Harciog te vede o rugaciune, daca te privesc eu te vad o gonflabila.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Inseamna ca ai probleme cu vederea.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Am vrut sa spun bunaciune, dar tu nu ai somn?

| EmaS explică (pentru Hombre):

Aha, te-am prins! Nu prea pot sa dorm pentru ca sunt racita, mi-am facut un fervex.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Sa-ti fac un masaj in jacuzzi, iti i-a cu mana raceala.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Prefer sa iau o aspirina! Nu vreau sa risc!
Vise placute!

NOname
| NOname a răspuns:

De cele mai multe ori aşa se şi întâmplă.

| harciog a răspuns:

EmaS,mai lasa citatele tip status de pe facebook.

| EmaS explică (pentru harciog):

Nu stiu la ce fel de citate te referi. Eu nu am facebook!happy

Ti-a promis Hombre o bere?

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Aparea pe youtube un videoclip numit "Conversatie cu Dumnezeu"sau "Interviu luat lui Dumnezeu" unde aparea ce ai pus tu in intrebare.Am zis facebook pentru ca eu acolo l-am primit.

| EmaS explică (pentru EmaS):

Te-ai scos!

| Leocerba a răspuns:

Mai intrebi?
Mai ieri, site-ul nu a functionat. A fost vorba de "un atac foarte puternic de tip denial of service". Probabil, cei ce pastoresc TPU au privit cu ingrijorare, s-au agitat. Eu, de pe un simplu cont, si ala usor inconstient, am vazut partea buna in toata tarasenia asta: uuu, se-ntampla chestii, palpitant! Asta inseamna ca or sa faca un upgrade la sistemul de securitate, ca vor fi mai atenti, ceea ce-i bine.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Da, Leo dragă, perspectiva ta e mult mai promiţătoare şi optimistă (poate uşor cam prea optimistă).

Sau o putem lua şi aşa: suntem atât de importanţi şi invidiaţi, încât cineva s-a gândit să ne atace. Parcă am fi FBI sau SRI. Mişto!

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Pai,da!
Suspans, emotie, un pic de anxietate = denial of service.
Thriller in toata regula.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

rolling on the floor) (ciorba!)

Aha. Presimt că va fi şi-n reluare. laughing

| Leocerba a răspuns:

EmaS, pare ca ti-ai clarificat treaba, totusi daca vrei sa afli si alte puncte de vedere: http://en.wikipedia.org/wiki/Blink_(book) o carte "Blink: The Power of Thinking Without Thinking"

| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă te referi la un lucru fizic, un obiect, probabil că nu.
Dacă te referi la o acţiune, cred că da.
Dacă te referi la ceva abstract, absolut da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Tin sa te contrazic in ceea ce priveste obiectul, sunt oameni care au probleme cu vederea, cel bolnav nu vede acelasi lucru ca si cel sanatos

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine-acum, îmi imaginez că un daltonist probabil o să vadă o floare ceva mai diferit, dar eu am considerat că cel ce a pus întrebarea este conştient de existenţa problemelor de vedere, şi am considerat că problema se pune undeva mai adânc, dacă cumva ar exista diferenţe majore în creierul omului la procesarea imaginii, adică informaţiilor primite de la organul vizual. Acum na, ştiu că există halucinaţii, iluzii şi alte deformări de genul, dar biologic vorbind, eu nu ştiu de existenţa unei diferenţe majore care să fie prezente la rata 1 din 2 oameni, să zicem, în privinţa procesării informaţiilor primite de globul ocular, care să modifice realitatea în halul ăla în care floarea să devină copac, şi copacul să fie urs, respectiv un obiect fizic să fie văzut diferit (cu diferenţe majore) de doi oameni. Restul de diferenţe sunt doar date de caracterizarea obiectului prin limbaj (ceea ce este mereu interpretabil) şi probabil de imaginaţia şi creativitatea omului care priveşte şi încearcă să explice ce vede happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Pace tie scriitoruleeee, ca mare dreptate aaaaaiiiii

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca plecam de la banalul pahar de apa pe care unul il vede pe jumatate plin, in timp ce un altul il vede pe jumatate gol...intelegi ca fiecare vede lucrurile complet diferit!
Privind acelasi lucru.
Ba mai mult, acelasi om, privind acelasi lucru, poate avea pareri diferite!
E natura umana.

| EmaS explică (pentru greece12):

Buna, draga mea. Imi era dor sa te vad!

| greece12 a răspuns (pentru EmaS):

happy
Eu imi bucur ochii cu noul tau avatar!happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru greece12):

Da,e uimitor ce poate ieşi din Ema laughing

| greece12 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ca si din tine, vad!laughing

| Hombre a răspuns (pentru Woodenpints91):

Buna de bagat in jacuzzi si balaceala multa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

uite unde se ascundeau fetele intre ele iubitoare, nu dam nume ca stim noi cum le spune tongue

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica tu iesi lipsa la apel si eu platesc oalele sparte, vrei sa spui...hm,hm...

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tu ce ai te-ai trezit cu fata la cearceaf dimineata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Daca te prind ca ma inseli nu stiu ce nu-ti fac waiting

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu vezi-ti de treaba ta si lasa-mi fata in pace, capisci? Urmeaza calea pe care ai ales sa mergi nu o lua pe drumul Gheenei

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Turbarea se trateaza...
Si cu musaca, daca vrei!laughing

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Si de cand ai tu o fiica asa de mare? Batranule! Nu am de gand sa merg pe alta cale. Vreau sa va aduc si pe voi pe calea cea buna!happy

| greece12 a răspuns (pentru EmaS):

Iarta-l Ema draga, ii e ciuda pe-o musaca, glandele salivare sunt de vina!

| EmaS explică (pentru greece12):

L-am si iertat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Daaa? bineee...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Suntem noi, muritorii de rand, in postura de a ierta? vezi ca imi dau drumul la limbarita si incep a-ti spune biblia pe de rost, ha o leuuu.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Domnul Isus ne invata ca iertarea nu este optionala, ci noi trebuie sa ne iertam unii pe altii asa cum ne-a iertat Hristos! Vai ce mi-ar placea sa te aud vorbindu-mi din Biblie!happy

| 4b a răspuns:

Normal...doar suntem diferiti...
Sanatatewinking

evenso
| evenso a răspuns:

Este posibil, de exemplu sa te gandesti chiar si la arta, o pictura poate fi vazut in mod diferit.

Off topic: Frumoasa imagine ai la profil happy

| EmaS explică (pentru evenso):

Multumesc si tu, dar ti-am mai spus!

| evenso a răspuns (pentru EmaS):

Eiiiiii, ai sa vezi de acum inainte ce succes vei aveawinking

| EmaS explică (pentru evenso):

Mie-mi spui? http://www.tpu.ro/......ina-3.html

| evenso a răspuns (pentru EmaS):

laughing Nu stiai ca asa fac cei care se simpatizeaza?
Daca nu ar fi asa, nici macar nu ar discuta cu tine tongue

| EmaS explică (pentru evenso):

Bine,bine m-ai linistit.O seara faina.

| evenso a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc, o seara minunata sa ai si tu.

http://www.youtube.com/watch?v=Kl6Md430ETU

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Totdeauna.viziunile difera,de aia se numeste ca personalitatile seamana dar nu sunt identice,ca fiecare are punctul sau de vedere, propriul sau mod de a vedea o problema, un aspect, un lucru, orice.pentru ca suntem diferiti desi semanam

| Downfall a răspuns:

Evident. De fapt, este imposibil ca două persoane să privească un lucru şi să vadă exact în acelaşi mod. Asta pentru că fiecare persoană e unică şi respectiv, fiecare are un mod unic de a interpreta şi de a înţelege lucrurile. De exemplu, X poate privi un tablou şi să vadă doar un peisaj de iarnă, să zicem, iar altcineva ar putea pătrunde dincolo de suprafaţă şi să vadă fiecare detaliu, poate chiar să facă legătura dintre tablou şi sentimentele autorului în momentul în care l-a pictat.
Deci aşa e, fiecare are o viziune proprie asupra lumii. happy

| RAY a răspuns:

Da desigur ca fiecare vede ce vrea nu ce este daca am vedea ce e cu adevarat nu ar exista multe prosti

| neutrino a răspuns:

Se intampla destul de des.

| Mădă0611 a răspuns:

Bineînţeles. Întodeauna. Percepţia e cauza.

| WhatheWow a răspuns:

Intotdeauna vedem lucrurile cu aceiasi ochi, le procesam in schimb, cu minti diferite.
" Daca 2000 de ochi privesc acelasi lucru, acesta ramine unic, neschimbat; daca 1000 de minti il proceseaza, el se poate transforma intr-o mie de forme. " Omul cu 1000 de fete.

| dragos9234 a răspuns:

Da! Eu sunt aproape sigur ca nu toti vad acelasi lucru cand se uita la un obiect.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Desigur.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyutzaDeea a răspuns:

Daaa.

| Loora a răspuns:

Da. E posibil. Fiecare om percepe lucrul asa cum vrea, dupa bunul sau plachappy

| danielalov a răspuns:

Da, nu suntem toti la fel fiecare cu parerea lui si imaginatia de asemenea

| scumpicamada68 a răspuns:

Da... de ce nu...