| sabin89 a întrebat:

Eu, ca oricare altul, am o data a nasterii. Si, cu niste luni in urma, a existat bineinteles un moment al conceperii. Daca la acel moment ar fi intervenit ceva si parintii ar fi amanat relatia respectiva cu o ora, sa zicem, sau chiar mai putin, m-as fi nascut tot eu sau se nastea altul? Daca se nastea altul, cum ramanea cu mine? Mai aveam si eu o sansa sa ma nasc altadata sau eram pe vecie sortit inexistentei? Se joaca zaruri in univers?

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şi eu deseori mi-am pus această întrebare.
Este uimitor ce mult înseamnă şansa! În cazul meu, ea a făcut diferenţa între mine şi un material genetic neutilizat.

| sabin89 explică (pentru NOname):

Bine ca s-a intamplat asa! Gandeste-te ce jalnic ar fi aratat lumea asta fara noi...ha ha

| NOname a răspuns (pentru sabin89):

Da, ha!

| Inferno a răspuns:

Fiecare celula sexuala are informatia genetica putin modificata datorita schimbului de segmente intre cromozomi in timpul diviziunii (Crossing-Over) si datorita interactiunii cu mediul.
Chiar daca parintii tai nu ar fi amanat relatia deloc si tot ramane posibil sa se nasca alt individ, deoarece devoltarea copilului este influentata de interactiunea zigotului cu factorii exteriori.
Si in conditi i de laborator este aproape imposibil sa clonezi un sobolan cu „personalitatea" originalului.

| sabin89 explică:

Multumesc de raspunsuri. O sa mai reflectez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Inainte de a mai reflecta, citeste chestia asta si dupa aia o sa-ti fie foarte usor sa gasesti raspunsurile:

http://www.sitemedical.ro/......unui-copil

| Kaℓi a răspuns:

Nu ai fi fost tu. A fost o sansa unica sa te nasti happy
Doi frati provin din acelasi material genetic, dar pot fi extrem de diferiti. Asa ca, nu conteaza daca intervalul era de o ora sau de un an, ar fi rezultat altceva, sau altcineva happy

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Ma gandeam la o generalizare. Sa zicem ca s-ar fi intamplat fenomenul asta - amanarea momentului - la toti care sunt astazi in viata pe pamant. Cum ar fi fost? Practic, o alta lume. Mai buna, mai rea? Poate mai buna, fara atentate teroriste si alte da genul.

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred ca ar fi fost o alta lume. Nu ai fi fost tu, nu as fi fost eu, n-ar fi fost LostInPark, dar ar fi fost altii, poate diferiti, dar totusi la fel. Nu cred ca ar fi fost diferente mari.

| LostInPark a răspuns (pentru Kaℓi):

S-a demonstrat stiintific (fac rost de link) ca nu poate exista viata in Univers fara LostInPark. straight face Poate ai vrut sa zici ca n-ar fi fost carbon, eh, tot mai era plauzibil. tongue

| darrio2007 a răspuns:

Gandesti prea mult pentru secolul ăsta.Cu cate luni in urmă?

| darrio2007 a răspuns:

Se nastea altul care, poate, ar fi pus aceeasi intrebare ca si tine.

| sublime89 a răspuns:

In acest Univers nu ai mai fi existat. Ar fi existat altul, un "frate" de-al tau, care probabil s-ar fi mirat si el la fel de mult de sansele infime ale existentei lui. Am spus "in acest Univers" pentru ca daca e sa credem in teoria multiversului, al unui numar infinit de universuri, atunci ar fi imposibil sa nu existi intr-unul dintre ele. Chiar daca in aceasta realitate din acest univers nu ai fi fost conceput, acest lucru s-ar fi intamplat intr-o alta realitate paralela, dintr-un alt univers. Asta te poate face sa te gandesti ca poate exista cu adevarat un univers in care ai tai au amanat relatia cu o ora, poate un alt univers in care au amanat-o cu o zi, si tot asa. In niciunul dintre acele universuri tu nu ai exista. Dar existenta ta a fost inevitabila, macar intr-unul dintre universuri. Si de aceea esti aici. Poate o sa te intrebi daca eu cred in teoria asta ce suna atat de fantezist. Inclin sa nu cred, dar sunt destui fizicieni si cosmologi care cred, si ei sigur stiu mai bine cum sta situatia. Dar deocamdata lipsesc dovezile, bineinteles. Pana o sa le avem (daca o sa le avem candva) suntem liberi sa speculam si sa ne lasam imaginatia sa lucreze.

| sabin89 explică (pentru sublime89):

Universuri paralele...o ipoteza tentanta.

| UnBroken2016 a răspuns:

Posibil sa nu. Acest " tu" este datorita tuturor intamplarilor de pana acum. O chestie daca schimbi, poate nu erai sau erai cu totul alta persoana. Daca esti religios poti crede ca asa "ti-a fost dat sa fii" dar vazand categoria, sper ca nu esti atat de tont.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ai fi tot tu, doar cu un alt ascendent, (daca crezi in asta).
Fara sa mai glumesc, tu chiar astepti un raspuns la asa ceva? big grin
Cam cine crezi tu ca ar putea sa-ti raspunda exact?
Ce spui, ai mai fi fost tot "tu" daca mamica ta se apuca in cele noua luni sa consume rachiu ca un marinar in port? Ar mai fi contat diferenta de o ora?
Singurul raspuns ti-l da astrologia, altcineva nu explica diferentele de ore, deci foarte urat. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nivel de personalitate nu sunt în stare să mă pronunț, o persoană e ceva complex, iar dezvoltarea ei depinde de mai mulți factori, dar din punct de vedere genetic și fiziologic, nu te-ai fi născut tot tu. Probabilitatea ca cromozomi să se fi așezat în fix aceeași combinație ca acum este foar minusculă. Iar universul nu joacă zaruri, chiar și cel mai aleatoriul lucru are o oarecare probabilitate matematică.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

"chiar și cel mai aleatoriul lucru are o oarecare probabilitate matematică" - Nu cred ca am facut o comparatie gresita (cu zarurile). Si la zaruri exista o oarecare probabilitate matematica ca sa obtii o anumita aranjare a lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intru si eu in cursa pentru funda, se poarta vara asta.
Cand eu m.am nascut era noapte, de aia s.au si bucurat ai mei cand am iesit, promiteam. Dimineata, au descoperit ca se bucurasera prea repede..nu.i nevoie sa dezvoltam, sunt destul de complexata.Mama a mers la cateva vrajitoare, in speranta ca acestea ii voi da raspuns la o intrebare ce.i tulbura somnul:daca fata mea s.ar fi nascut ziua si nu noaptea, tot asa ar fi fost/aratat?
Doamna aceea distinsa care invartea tarotul cum invarte vecina mea mestecaul in mamaliga, i.a explicat:fata matale, cucoana, e facuta la betie si d.aia e asa ametita. Daca matale ii cereai omului sa se linisteasca putin si nu faceati stiti matale ce atunci, fata ar fi semanat leit cu Fat Frumos sau Ileana Cosanzeana si ar fi avut mintea sclipitoare a lui Tariceanu.
Asadar, exista un cod pe care nu.l vom descifra vreodata.
Nu te mai chinui cu aceste intrebari, bucura-te ca existi!

| 6684464 a răspuns:

Tu reprezinti ce ai consumat si ce educatie ai primit.
Atat timp cat mediul tau nu se schimba, erai aceeasi persoana si daca te nasteai din alta femeie, dar cu un alt chip.

| KillaNoFilla a răspuns:

La-i vazut pe Dumnezeu pe TPU?
De unde sa stim noi lol.

| ExprimareLibera a răspuns:

,,Dumnezeu nu joacă zaruri cu universul".
*"Dumnezeu" are sens pur metaforic

| LostInPark a răspuns:

Eu cand ma afum zic ca suntem doar energii.Noroc cu tata ca era mereu matol si avea jlitul descheiat, ca altfel cred ca ma trezeam motan sau ceva cu solzi.
Biologic nu cred ca era posibil sa ma mai nasc, ca doar nu suntem programati sa existam, ori...
Nu-mi plac intrebarile tale.Ma trimit in prea multe directii, iar raspunsul nu exista.Chiar daca as "putea" sa ti-l ofer, as fi la fel de pasiv ca un zeu.Adica mna, doar n-o sa ma cobor la funda.Ce inseamna sa "poti" oferi raspuns, pai nu stiu, intreaba nimicul, el e mai relaxat.Nu apartine nimanui, nu e conectat de nimic.
Pff, some deep sh1t...

| sabin89 explică (pentru LostInPark):

Ba mie imi plac raspunsurile tale. Si nu e vorba sa te "cobori la o funda". Nu toate intrebarile primesc funda. Probabil asa va fi si in cazul de fata. Cum sa dai funda unui raspuns vag sau unuia de genul "nu stie nimeni"? desi nu acelasi lucru sa poate spune despre raspunsul lui Inferno sau despre cel al lui Alexandru, raspunsuri care dau totusi niste argumentatii stiintifice. Incearca sa accepti si intrebari puse doar de dragul conversatiei.

| LostInPark a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu bre, stiintific sau scormonistic, mie asa mi-a zis Oreste cand incerca sa-si maresca grila de salarizare.Eu nu fac conversatii, misto-uri la intrebari.E funda, sex, cash sau nimic.Tratez pe fiecare dupa ce chimie la nivelul creierului imi declanseaza.
Sa-ti fie rusine daca-ti plac raspunsurile mele, inseamna ca esti neserios! Sa-i stearga cineva contul, please!

Răspuns utilizator avertizat
| Coquina5 a răspuns:

Suntem binecuvantati ca te avem printre noi.
cine altcineva de pe planeta mai ardea bulgari de zapada?!

| FaraNume77 a răspuns:

Hahahalaughing)))

| eminescu1 a răspuns:

Sa stii ca m-am gandit si eu la chestia asta, sau daca ma concepea cu alt barbat, si mai interesant. Cred ca am un raspuns logic, cred. Daca te gandesti ca si spermatozoizii au o varsta si cu cat sunt mai inaintati in varsta isi pierd din calitati, chiar si cu o ora, atunci poti sa-ti dai seama de raspuns. Erai evident tot un "tu" mai schimbat, cu alta personalitate, alt caracter, sau mai schimbat din punct de vedere al sistemelor organice din corp etc