| Golgot_Sabin_1996 a întrebat:

Exista 2 numere iraționale a căror suma sa fie rațională?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Da. De exemplu radical din 2 + (- radical din 2). Suma este 0.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Desigur, o speculatie neacceptabila algebrica.In fine.

| T0T a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce mă?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Poate esti vreun politician. Banuiesc ca ai o boare de cultura, dar asta ma sperie, gandindu-ma ca din 2 irationali poate iesi chiar si in irational. Mai precis, daca ai fi citit intr-adevar pe Kant (nu ma gandeam decat la LOGICA), ai fi constatat ca te incadrezi in TAUTOLOGIE.Prostesti copiii!
Asta e un gest foarte urat!
I-ai explicat tautologic, cum ca nu exista, '0' poate fi considerat de vreun nestiutor ca poate fi rational. Dar iti pot demonstra ca este chiar cel mai irational numar care exista. Mai tare decat Pi!
Cred ca ti-ai luat vreun doctorat la analfabeti! Altfel nu-mi explic!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Si nu 'CE ma?"ca mai ai multe de invatat!

| T0T a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dacă la tine cel mai irațional număr e 0 înseamnă că te pot reprezenta într-un mod matematic pe tine ca pe o constantă și această constantă o denumesc constanta idioțeniei și o constantă mai irațională ca asta nu exista.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Ai inceput sa intelegi! Te legi de legi gresite! Poate asta e descoperirea epocala, ca o nulitate ca tine(glumeam) sa nu fie acceptata unanim (prin CONVENTIE ) RATIONAL!
Din punct de vedere LOGIC e o greseala repetata milenar!
Unde ti-ai luat doctoratul? Ca-ti spun eu ce stii si ce nu! In schimb, cred ca ceva 'scantei' ai in... ceva care seamana cu creierul, ceea ce este POZITV!
Cand cineva se supara pe 'un gunoi' (ca mine), mai ai sperante!

| T0T a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai probleme tipule, pe matematica asta greșită din punctul tău greșit de vedere se bazează cam toată fizica. Mergi la psihiatru, după repetă-ți școala. Nu-mi mai pierd timpul cu tine, nu are rost. Tot ce ai spus are la bază o logică de toată jena.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Desigur că nu voi sta să îți explic toate erorile tale logice, e cum m-aș confrunta cu morile de vânt.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Cred ca trebuie sa-ti explici tie insuti, daca e ceva de explicat! Probabil ca esti corporatist. Trebuie si esti obisnuit sa gandesti cu mintile lor (autorizate). Imi cer scuze, totusi ca te-am deranjat, retractez, doar in fata ta tot ce am spus, nu si in mintea mea pe care o consider LIBERA! Scuze!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar te pot medita, daca vrei sa inveti logica si matematica. Doar ca un fel de ajutor pot sa-ti spun ca"0" este o cifra si nu un numar!
Zero este o referinta mentala si pentru numere rationale si pentru cele irationale, deci nu poate fi nici rational, nici irational, doar daca este 0, 00(0)00 ceea ce este stupid.
Daca tu ai fi sau esti '0', nu inseamna ca esti rational.Doar ca de la tine mai departe poti calcula IQ -ul.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Sau alt exemplu, dar sunt multe: daca presupunem ca IQ-ul tau este 0 si IQ -ul meu este 1, impartind IQ-ul meu la al tau (in ideea ca '0' este numar ) rezulta 1/0 care da infinit. Ceea ce e imposibil, caci nu pot fi infinit mai destept decat tine sau Doctorandus, caci IQ =1 este de sub orice critica de cretin.Nici nu stiu daca exista. Ti-am facut si schema logica a gandirii tale, dupa modelul pe care-l propagi cu o siguranta demna de mila.

| T0T a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum ziceam, trebuie să începi cu psihiatrul și cu clasele primare, ai multe lipsuri iar gândirea ta e cam demnă de milă, nici operațiile nu le știi, dar nici nu mă așteptam la altceva dacă nici măcar mulțimile de numere nu le stăpânești. Toată matematica e foarte logică dar tu ai probleme mari la acest capitol. Ai nevoie de ajutor.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

In locul tau mi-as rezolva problemele mele.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Fizica este gresita! Bazata pe matematica voastra a astora cu doctorate pe spaga! Luate de la alti doctori docenti, pe spaga si ei!
Logica la tine? Dar stii ce e aia?
Mai bine las-o cum a cazut.
Poate ramai filosof!

| OlegCaleandru5688 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cumva o cunoașteți pe doamna Donos Alexandra? All love no hate

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A=sqrt(2)
b=(2-sqrt(2))
a+b=2

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Este imorala demonstratia.Filozofic si logic!
Daca citesti LOGICA lui KANT ai sa constati ca, sa-ti dau exemplu simplu, din 2 oameni irationali nu va iesi ceva rational.
Tot pe intelesul tau, iti mai spun, ca si in Logica Transcedentala demonstratia ta este neacceptabila!
Este ca si cand as spune ca din 2 bombe atomice, va iesi pe un perimetru scurt ceva constructiv! Poate ca ai dreptate, s-ar putea sa iasa ceva rational! Esti oricum mai destept decat hotomanul castigator.
(doar era o intrebare filozofica!).
Ala a zis ca 'un nou inceput'!
De aia merge bine societatea, caci furati pe partea matematica, gresita! Neinglobata si in logica. Se pare ca sunteti la nivel de Newton, comparativ cu Einstein!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ha, ha, ha, ce comic esti. Dupa tine demonstratiile matematice s-ar imparti in morale si imorale. Ridicol!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai inteles gresit! Sunt multe demonstratii matematice (stiintifice de moment) care prin aprecierea 'moralitatii, logicii) in timp, vor deveni doar 'abur in ochi', nu te vor ajuta, depinde la ce viteze circuli. Pentru un prost un carnat de ziua republicii este folositor, caci nu-l intereseaza decat imediatul, nu nocivitatea, pentru cine vrea sa circule cu viteza luminii, nici nu vede carnatul, daca se uita numai la el se transforma in scrum!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ridicol pentru cine? Daca cautai traictoria lui Mercur cu mijloacele matematice, gaseai ca nu poti anticipa traictoria. Faceati aceleasi gimbuslucuri matematice, (matematica e doar un formalism, care depinde de orizontul cunoasterii!), dar daca iti maresti dimensiunea cunoasterii, modifici formalismul matematic, apoi reformezi formalismul! Ce e ridicol in asta?
Apoi, ca sa continui ideea, Einstein(ma rog, purtatorii lui de cuvant) au observat ca traictoria in jurul Soarelui se modifica apreciabil, uitasera in calcule ceva variabile, nu intru in amanunt!
Si a aparut teoria relativitatii.Si atunci puteau anticipa corect traictoria lui Mercur!
Ce e amuzant in a-ti cunoaste limitele? Ce e amuzant in a accepta apriori ca limitele sunt infinite?
Dar sa nu intru intr-un teren care sa va puna mari probleme!
e mai usor sa gandesti cu ce stii de la altii acum.
Poate ca viitorul stiintei EXACTE va fi MORALITATEA!
Dar va trebuie timp sa faceti atatea conexiuni deodata!
Imi cer scuze! Nu ma mai bag! Daca sunt ridicul.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Caci atunci, ti-as pune o alta intrebare:'De ce matematica originara, cea a lui Pitagora' sa zicem, este doar o istorie?"
Raspunsurile care nu tin cont de cele pe care voi le considerati in 'bascalie' pseudostiinte, sau nu sunteti pregatiti, dar va dati 'doctorate ' in ele, reflecta lenea de gandire! Nu sunt stiintifice! In sensul absolut al intelesului!
Daca nici acum nu ai priceput, ma retrag din 'circul asta pseudostiintific' simulator adica.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Bati campii, amice. Recomand antipsihotice.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Poti testa pe tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Zero si InFINITUL sunt necuantificabile, sunt entitati conventionale. Deci nu pot fi folosite in demonstratii, mai ales a compara numere rationale cu numere irationale.Ar trebui sa existe biunivocitate, si nu este. Un numar irational il poti obtine dintr-un numar rational, invers niciodata! Doar prin conventie!(aproximare-ca sa fiu pe intelesul tau).

| oprescudorin11 a răspuns:

Baga-te in politica! Lasa stiinta si filozofia! Acolo "e si bani multi!"