| AlxMro a întrebat:

Exista bine si rau?

Adica, daca eu am facut un lucru care pentru "x" este bine iar pentru "y" este rau, ce-am realizat? un bine sau un rau?

10 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Nu exista bine si rau, exista doar echilibru, gen nuante de gri

| AlxMro explică:

@delilah, eu nu am probleme de genul acesta, si chiar daca as avea in orice caz nu le-as pune pe TPU sub nici-o forma. Am dat doar un exemplu, spre dezbatere.

| Kanghu a răspuns:

Eu adopt gandirea personala. Bine este ceea ce iti face bine pe moment sau pe viitor, iar rau este ceea ce iti face rau. Pentru ca pentru tine, TU esti cel mai important in universul asta.

| DaddySGirl a răspuns:

N-ai realizat nimic.+1-1 insemnand nimic.Ai facut un lucru bun pentru cineva dar un lucru rau pentru altcineva.
Din punctul meu de vedere, binele si raul sunt doar inchipuirea omului cu privire la ce ne place si ce nu ne place.Fiecare vede ca bune lucrurile care ii plac si vice versa.

| micutsa19 a răspuns:

Este evident ca exista si bine si rau,dar vezi tu nu putem sa facem pe plac tuturor si incercam sa multumim doar o parte din ei daca pentru o mare parte din ei e bine atunci e bine,restul vor ramane cu regretul,,,dar nu putem sa ne facem noua rau pentru ca asa vor unii,sau pentru ca asa e bine pentru ei,cand facem ceva incercam sa fie bine pentru mai multi,iar daca e bine pentru noi at e bine, pentru unii nu e bine pentru ca asa vor ei,,, pentru ca nu vor sa accepte ceva bun pentru ceilalti,,,

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenii de "bine" si de "rau" sunt relativi. Nu exista "bine" absolut si "rau" absolut pentru ca, din cate ai observat si tu, fiecare persoana are percetii diferite, iar binele si raul apartin subiectivului.
Ce ai realizat? Un bine pentru "x" si pentru nu stiu alte persoane care vad lucrul acela ca pe un bine, si un "rau" pentru "y".
Asa stau lucrurile, nu le poti schimba. Mereu vor fi oameni in avantaj si oameni in dezavantaj (care for percerpe lucrurile ca fiind bune sau rele) indiferent de deciziile pe care le iei.
Asa ca cel mai "bine" e sa faci ce crezi tu ca e "bine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista bine sau rau. Exista doar perceptia celorlalti, in functie de cum ii afecteaza actiunile tale.

| 5pik3 a răspuns:

Nu exista un bine universal sau un rau universal.Astea sunt valori morale,pe care ti le impui dupa standardele tale, adica tu consideri cat de bine ai facut ceva, sau cat de rau l-ai facut

| fuzzyone a răspuns:

Nu,nu exista bine, nu exista rau, exista doar fapte.