| laurentiu a întrebat:

EXISTA DUMNEZEU?

Un barbat s-a dus la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca. In timp ce frizerul il tundea si-l barbierea, au inceput sa stea de vorba. Au vorbit pe multe si diferite subiecte, si, la un moment dat a venit vorba despre Dumnezeu. Atunci barbierul spuse:
Eu nu cred ca exista Dumnezeu
De ce spui asta? - intreba clientul.
Ei bine, nu trebuie decat sa iesi pe strada si ai sa vezi ca Dumnezeu nu exista. Spune-mi: daca Dumenzeu ar exista, ar mai fi atatia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonati? Daca Dumnezeu ar exista, nu ar mai fi atata suferinta si durere. Nu pot sa cred ca un Dumnezeu iubitor ar permite toate lucrurile astea.
Clientul se gandi pentru o clipa, dar nu-i raspunse barbierului pentru ca nu voia sa starneasca o cearta cu acesta. Barbierul isi termina treaba si clientul iesi afara din frizerie. Cand ajunse in strada, clientul vazu un om cu haine murdare, par lung si incalcit, si cu o barba lunga. Arata neingrijit. Atunci clientul se intoarse in frizerie si ii zise barbierului:

Stii ceva? Barbierii nu exista!
Cum poti spune asa ceva? intreba surprins barbierul. Eu sunt aici, si sunt barbier. Tocmai mi-am facut treaba: te-am tuns si te-am barbierit pe tine!
Nu! exclama clientul. Barbierii nu exista pentru ca daca ar exista, nu ar mai fi oameni cu parul lung si neingrijit si cu barbile netunse, ca omul de afara.
A! Ba barbierii exista! Dar asta se intampla cand oamenii nu vin la mine!
„Exact!" zise clientul. Tocmai asta e! Si Dumnezeu exista! Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume

Răspuns Câştigător
| Fifylici a răspuns:

Asa e Laurentiu, Domnu ne asteapta dar prea putini vin la chemarea lui.Pentru mine Domnul Isus exista, si de Craciun nu il sarbatoresc pe tipul ala inventat de coca-cola ci sarbatoresc nasterea Domnului meu Isus care avea apoi sa moara pentru pacatele mele.Am mai intalnit pe cineva asa care mi-a povestit ca a trecut prin multe si ca de cate ori s-a rugat la D-zeu niciodata nu i-a raspuns si asa el a dedus ca Dumnezeu nu exista. Mi-a zis ca el se roaga la el dar nu crede ca exista, la un moment dat m-am intristat dar m-a si bufnit rasul. L-am intrebat dar atunci cand v-ati rugat ati asteptat ca el sa va raspunda? ati avut speranta ca el va va raspunde la care el da.La care au inseamna ca ati crezut dar sunteti prea slab sa sustineti asta.In sinea mea mi-am spus uite un om care are nevoie de ajutor. Mi-a zis daca Dumnezeu exista atunci de ce eu sunt bolnav si in spital si maine voi fi operat? si eu i-am zis fiindca nu ati cerut asta.si mie toti medicii mi-au zis esti de operat dar eu m--am rugand plangand sa fie o confuzie si chiar cand ma pregateam sa merg in sala de operatii atunci medicul a intrat pe usa si mi-a spus ea nu se mai opereaza, iar atunci eu m-am dus zambind si i-am zis asta e Dumnezeul meu caruia ma inchin.
Ar fi de spus multe dar probabil ca ceilalti userii ar spune ca vorbim de masini straine, dar si eu si tu stim ca noi avem un Dumnezeu in care ne putem crede mereu si ca ne iubeste.
Sa ai o viata plina de binecuvantari.
Sarbatori fericite!

| rexiomaria a răspuns (pentru Fifylici):

Ai scris totul asa corect, in afara de acel "Isus", eu sunt atee si stiu ca se scrie "Iisus"...

125 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Despre ce e vorba?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Slăbuţ. Slăbuţ tare de tot!
Mai convingătoare era povestea creştină cu privire la existenţa Sfântului Nicolae (sau Moş Nicolae).
Dar asta cu bărbierul?laughing E puerilă rău de tot.
Eh... las-o aşa. Noi să fim sănătoşihappy.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Misto. Ce nu inteleg e atunci de ce unii cuviosi mai mor de boala sau se scalda in mizerie. Presupun ca uneori barbierul e prea ocupat sa ne tunda pe toti, nu?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ÉrotiqueConseils & sconcs

Putina lumina de sarbatori. La multi ani si multa gnoza.

http://www.tpu.ro/......cand-este/

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cristiana,
Cum există la tine Domnul Iisus? Cu un singur "i"?
Sunt de acord cu tine, dar dacă există şi-L respecţi, scrie cum trebuie.
O zi bună happy!

pa, pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Foarte frumoasa povestea.Omul care s-a tuns a zis exact ce trebuie si ce era important si adevarat.Multumim pentru poveste.

| Alphawolf a răspuns:

Este o reclama fara valoare. Argumentul lipseste cu desavarsire. Povestea aceasta se potriveste la fel de bine zeilor antici, sau oricarui produs al imaginatiei.
Au sarit naivii sa-ti laude povestea(cu vorbe frumoase si cu voturi), insa asta arata ce fel de persoane sunt.

| Alphawolf a răspuns:

@laurentiu, reclama este a ta. Tu vrei sa argumentezi ceva, dar argumentul lipseste, iar faptul ca au fost persoane care ti-au laudat povestea, reclama(povestea) devine inselatoare, tu devii un fariseu, iar persoanele care au gasit un argument in povestea ta, naive.
Oamenii care nu cred in Dumnezeu sunt fara valoare? Baiete, ai haos in cap! Daca nu sunt naiv, superstitios si emotiv, sunt fara valoare? Pentru a crede in Dumnezeu trebuie argumente evidente, incontestabile, insa ele lipsesc. Eu as vrea sa cred in Dumnezeu dar nu ma lasa ratiunea.
De ce sa ma uit inca o data peste raspunsuri, sa vad cum atribui tu nestiinta si intunericul persoanei care iti critica propaganda inselatoare? Tu esti in ceata nu el. Are dreptate omul. Daca credintele sunt intime, de ce faci propaganda, si de ce incerci sa conduci conform convingerilor tale?

Apache
| Apache a răspuns:

Eu cred ca exista! de ce? pai stiinta spune ca totul a fost creat printr-un accident! dar paraca totul este prea legat, prea bine facut, ca sa fie totul doar o coincidenta! corpul omenesc este atat de diversificat incat este aproape imposibil sa crezi ca a fost creat printr-un accident! terra este la o distanta ideala fata de soare! ...care ar fi sansele? cred ca Dumnezeu ne-a creat! dar nu asa cum se zice in Biblie! cred ca El ne-a lasat sa evoluam si din cand in cand mai intervine, ca sa nu ne distrugem ca prostii! sincer nu cred ca Dumnnezeu este o singura divinitate si nu cred ca este totul atat de simplu precum zic oamenii! cu siguranta este ceva ce ne depaseste cu mult gandirea! si poate totusi intr-o zii o sa ajungem sa intelegem,,, dar nu in viitorul apropriat!

| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu exista, cred cu toata taria.
Totusi parabola ta nu e buna desi e motivanta.

"Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume". Da? Si copii din Africa ce mor de foame pe la 3-4 ani? Ce vina au?

| Razvan a răspuns:

Recomand sa nu va mai duceti la barbier/frizer ca de cand cu Jhonny Deep nu mai iesiti intregi de acolono talking

| danut a răspuns:

"HepHap a răspuns: Misto. Ce nu inteleg e atunci de ce unii cuviosi mai mor de boala sau se scalda in mizerie. Presupun ca uneori barbierul e prea ocupat sa ne tunda pe toti, nu? "
Cu toate ca sunt sigur ca sti bine raspunsul la intrebarea ta, am si eu o nelamurire, nu inteleg de ce ai pus-o. :-)

| AndrogynBeauty a răspuns:

Diferenţa e că bărbierul e real, evident, iar cei care nu merg la el o fac din considerente materiale (nu că n-ar vrea), în schimb, Dumnezeu este o entitate ireală (nedovedită, nepalpabilă), comercializată de oameni sub diverse forme religioase (convenabile la un anumit moment istoric). Dacă vrei, bărbierul e un număr real, iar Dumnezeu e radical din -1.
Povestea e pilduitoare, dar pune în balanţă lucruri conceptual diferite. E ca şi cum ai măsura distanţa Bucureşti-Piteşti folosind un cântar.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu

| YourDailyApple a răspuns:

Slabut argumentul. Cu crestinii devodati, ce se roaga in fiecare zi cum ramane? Si li se intampla si lor lucruri rele desi cred cu tarie in dumnezeu si se duc zilnic la biserica, tin post, fac ritualuri ( impartasanie, spovedanie ), la ei nu te-ai gandit?

| YourDailyApple a răspuns:

Sunt curios totusi cine v-a invatat sa va aparati credinta prin a da cu stupid in dreapta si in stanga. Tot religia? Dupa logica voastra doar cei care nu il cauta pe dumnezeu nu il simt sau nu il percep in vreun fel, da? Am intrebat si eu, pe aceeasi logica, cei care il cauta de ce nu primesc ajutor din partea lui?

| Pomar a răspuns:

Dumnezeu, asa cum sustine religia, nu poate fi comparat cu un barbier la care nu vin clientii... Dumnezeu este omniscient, omniprezent, omnipotent deci este peste tot, este in noi, noi suntem Dumnezeu tot ce exista in spatiu, timp este Dumnezeu si Dumnezeu este dincolo de aceste dimensiuni.Nu te poti intoarce cu fata catre Dumnezeu pentru ca Dumnezeu reprezinta un echilibru perfect a tot ce exista si tot ce faci tu face de fapt Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Ii frumoasa povestealaughing. cine zice cai dovada a existentei ar inseamna ca nu ar avea ce sa caute nici la gradinita.am vazut pe undeva ca zicea unu ca nici aeru nul vedem da exista.da ce nu stia el era ca existenta aerului se poate demonstra stintific.laurentiu,hai sa lasam stinta deoparte si sa incepem sa dovedim tot prin povesti nu vrei?

| Rapplex a răspuns:

Apropo.de vreo 2000 de ani preotii asteapta "a doua coborare a lu isus", da creca i s`a stricat liftu.mai lasatil ca a murit de mult omu si voi inca il mai asteptati.Referitor la viata de apoi in iad si rai, va dau eu un argument. Dupa ce murim nu mai existam asta stim toti, dar si inainte de a fi conceputi tot nu existam.deci treaba sta cam la fel in ambele cazuri.acum ganditi'va daca va amintiti de vreun iad sau rai inainte de a fi conceputiwinking. sfatu meu e sa punem LOGICA pe primul loc si atunci vom avea un raspuns la oricewinking

| GyeBaek a răspuns:

Faina poveste si zic eu ca explica totul foarte clar despre existenta lui Dumnezeu.

| CobraLeon a răspuns:

Vai frate, si acum presupun ca toti ar trebuie sa "vina la Dumnezeu". Am cititi zeci de povesti asemanatoare, insa nici una nu m-a impresionat. Multi incearca sa dovedeasca existantea lui Dumnezeu prin demostrarea altor lucruri...adica de exemplu, stai domnl' daca sunt oameni blonavi nu exista Dumnezeu si daca sunt oamenii cu parul lung nu exista barbierii!? Este o comparatie mult prea mare. Un TATA care isi iubeste copiii, nu i-ar lasa sa sufere. Si inca ceva un tata nu si-ar pedepsi niciodata proprii copii cu chinuri vesnice, oricat de mari ar fi pacatele.

| Sconcsiş a răspuns:

@HepHap
Sa fie nemuritori atunci...

| Sconcsiş a răspuns:

@Cristiana
Peste tot... Ai citit Biblia?
Si exista limba... E ebraica

| laurentiu explică:

Kronstadt
bai ma mira nestiinta si intunericul tau, daca nu erai de accord cu afirmatia mea, taceai din gura si treceai la alta intrebare si era si mai bine pentru tine
dar vad ca tea deranjat adevarul acesta si pentru asta ai reactionat viguros, ai vorbit aberati pe care nici tu nu le cunosti, ce legatura are popii, bisericile ortodoxe cu intrebarea mea? am mentionat eu ceva despre ortodoxi sectanti etc?oh go on, spre uimirea ta eu nu sunt de nicio religie,
vorbeai de lup si lupul erai tu, spui sa luam invataturi bune din Biblie fara ca tu sa deschizi vrodata Biblia fiindca daca ai sti ce scrie nu ai mai reprezenta atata judecata si ura din partea ta!(acum cine este fatarnicul si fariseul?)
toate cele bune!

| laurentiu explică:

ÉrotiqueConseils

daca credinta ta ortodoxa care iti impune anumite reguli, circumstante iti spune si impune ceva si tu iei aminte nu ai decat, fiindca sa nu vedem partea din afara a paharului, si cea din inauntru e plina de toate necuratirile, nu tot la fel fac si vamesi, farisei?
Cristiana a scris foarte correct fiindca asa se scrie iar motivele pentru care apare de ce asa si nu asa e foarte simplu, dar sunt ascunse de ochi multor oameni!