| Alphawolf a întrebat:

Exista suflet? O parte din creier o putem numi suflet?
http://www.youtube.com/watch?v=rSrIkUXwsNk
Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ce nu te duci la Biblie care explica in mod clar ce este si din ce componente este facut sufletul.
Geneza 2, 7. Domnul Dumnezeu a fãcut pe om din tãrâna pãmântului, i-a suflat în nãri suflare de viatã, si omul s-a fãcut astfel un suflet viu.
Deci corpul uman (substantele chimice) + suflarea de viata (energie proprie lui Dumnezeu) = Suflet. Simplu, nu? Celelalte teori ca ar exista ceva in on ce s-ar numi suflet si care la moarte se desparte de corpul fizic, sunt teori inventate de Dracu (Satana) si fac parte integranta din culturile cu religii Sataniste (spiritismul, brahmanismul din care deriva hinduismul, budismul si in general religii tribale sau pagane.) Din nefericire prin asocierea cu spiritismul, catolicismul a aderat la aceste teorii iar in ortodoxism isi gasesc loc prin traditile antecrestine sau cele imprumutate de la rromi care au venit cu obiceiurile lor pagane.

soothe
| soothe a răspuns:

Exista. In chineza se numeste Shen. Shen este, de obicei tradus ca "spirit / suflet" şi se referă la acel aspect al fiintei noastre, care este spirituală. Ea include constiinta, emoţiile şi gadurile. Potrivit medicinei tradiţionale chineze (TCM), se spune ca Shen conduce activităţile care au loc în plan mental, spiritual si creativ.

Medicina chineză (TCM)consideră Shen a fi una dintre "cele trei comori" care constituie viata: Jing (esenta), Qi (forţa de viaţă – energia), şi Shen (spiritul – sufletul). TCM vede sufletul ca parte integrantă a sănătăţii noastre si a starii de sanatate iar cultivarea spiritului este considerată esenţială pentru menţinerea sănătăţii.

Inteleptii chinezi spunea ca Shen este acel ceva care ne face sa stralucim. Sufletul este acea lumina care se rasfrange pe fata oricarui om viu. Acesta strălucire (mai mult) "spirituala" se manifestă ca intelepciunea noastra, echilibrul nostru interior si abilitatea noastra de a vedea toate laturile unei probleme. Shen se referă la acel aspect al nostru (acea insusire a noastra) care analizeaza continu Universul si care nu este axat pe emotii. Shen-ul ne atrage atenţia asupra divinitatii. Aceasta contribuie la dobandirea înţelepciunii, virtutii, calmului, pacii inteioare şi menţine toată fiinţa noastră în ordine.

Spiritul / sufletul poate fi lezat de factori externi, dacă nu reuşim să ne menţinem vitalitatea prin bune obiceiuri, conditie fizica, şi hrană adecvată. Spiritul poate fi, de asemenea, lezat de factori interni, în special emoţiile excesive.

Dizarmonia din interiorul sufletului de se manifestă de multe ori ca anxietate, insomnie, ochi fara stralucire, confuzie in gândire, uitare, nelinişte cronică şi, în cazuri severe, boală mintală, inclusiv depresie si manie. Se spune că Shen / sufletul poate fi consolidat prin meditatie, exercitii fizice energetice, cum ar fi Tai Chi şi Qi Gong, precum şi prin acupunctura si remedii din plante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi da o functionare pur si simplu biologica.(robotica)Du-te la freud si cauta sa intelegi notiunile de. constient si subconstient si vino mai in secolele noastre la notiunea de inconstient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sulfetul face parte din misterele lumii. Un cuvant atat de simplu, pe intelesul tuturor, dar greu de patuns. Daca te-ai apuca sa rasfoiesti carti, definitii, nimic nu te va multi. Simti ca sufletul tau este cu mult peste cele scrise acolo.
Acesta existenta bizara imi da un motiv in plus pentru a crede in existenta unei divinitati.