| costin95 a întrebat:

Exista viata dupa moarte, voi ce credeti?

27 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Exista a fi, dar in alt sens, sub o alta forma. dupa ce "murim" mergem mai departe, spre o alta lume, spre alte lucruri.am auzit foarte multe teorii legate de asta. eu pana nu demult credeam in reincarnare, nu credeam in fantome, credeam ca sufletele merg automat in alt trup, dar nu e asa, unele spirite raman pe pamant si ne bantuie

| RAY a răspuns:

Depinde ce inseamna moarte? un om care nu este constient de ceea ce face e viu dar totusi parca nu ar exista, un om cu multiple personalitati nu are constienta de ceea ce au facut personalitatile lui, daca viata inseamna constinta atunci viata e ultima pe care o vei trai vreodata pentru ca ea dispare dupa ce creierul isi inceteaza activitatea lui

| T0T a răspuns:

Pentru că nu-i putem întreba pe cei decedaţi dacă există ceva după moarte, nu ne rămâne decât să încercăm să ghicim ce se întâmplă. Pe de o parte sunt cei care presupun că nu există viaţă după moarte, presupunere ce nu poate fi neapărat dovedită. De cealaltă parte, din prisma newtoniană/einsteiniană sau a teoriei cuantice, nu există niciun motiv să credem că avem doar o singură şansă la viaţă. Este posibil ca viaţa să fie „reciclată" la infinit. Hans Moravec, cercetător în domeniul inteligenţei artificiale, a afirmat că neobsevarea Universului este imposibilă: trebuie să fim în viaţă şi să observăm Universul într-o formă sau alta.

| Spike25 a răspuns (pentru T0T):

Le este mai usor unora sa spuna "Universul" sa nu recunoasca ca de fapt este Dumnezeu

| T0T a răspuns (pentru Spike25):

Unii incearca sa fie cat mai rezervati din acest punct de vedere happy

| T0T a răspuns (pentru Spike25):

De exemplu Einstein numea universul si tot ce face parte din acesta, Dumnezeu. Era panteist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As mai vrea eu sa traiesc inca o data dar nu prea cred ca o sa mai am sansa asta.Nu stiu daca exista, sper ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Tuturor celor care spun ca da. eu le spun: dovada face diferenta. trebuie sa faceti dovada daca ziceri ca da.

| VladyXR a răspuns:

Cand vei muri tu, o sa vezi laughing
Sincer nimeni nu stie.

| floryn1993 a răspuns:

Sigur ceva este, nu stai si te plictisesti pe veci,

| Georgemy2 a răspuns:

Azi mi-am inmormantat o ruda, am vazut ca i-a batut vreo 7 cuie pe sicriu, sigur nu mai iese de acolo. Dupa ce mori pur si simplu dispari, constienta ta dispare, iei somn si nu mai stii nimic. Suferi ceva dureri inainte sa mori, dupa caz, dar dupa gata, negru, somn fara vise. Probabil ca cei morti nici nu stiu ca au murit. Eu nu cred in viata dupa moarte, daca ar fi, cei morti de ce n-ar veni inapoi la noi? tot suferim atat dupa ei, li s-ar face mila de noi si s-ar intoarce...

Răspuns utilizator avertizat
| IQ a răspuns:

Orice este posibil.

| AlexanderHamilton a răspuns:

Exista nu exista, pana acum nu a venit nimeni inapoi din morti sa se planga laughing

| Calvin199s5 a răspuns:

Exista rau si bine, deci exista Dumnezeu si Diavol, deci exista rai si iad, deci DA exista cu siguranta.

| doctorandus a răspuns (pentru Calvin199s5):

Google non sequitur.

| Inferno a răspuns (pentru Calvin199s5):

Deci logica ne depaseste.

| Dumniezău a răspuns (pentru Calvin199s5):

Afirmația ta nu are logică

| AleHh a răspuns:

Nimeni nu stie, avand in vedere ca nimeni nu mai poate comunica cu cei ce mor.

| Akatsuky a răspuns:

Pot sa-ti spun cu siguranta ca exista viata dupa moarte,dar as fii mai explicita spunandu.ti ca in univers nu exista moarte,tu,'cand mori ' de fapt iti parasesti doar corpul,tu nu esti corpul tau, la fel ca o masina, cand se strica iti iei alta, asa schimbi tu corpurile doar ca la fiecare reincarnare memoria iti este stearsa atata tot, viata asta pamanteasca e doar o clipa suspendata in raport cu Universul, ti.as sugera sa citesti carti despre reincarnare, vei intelege mai bine la ce ma refer, bafta!

| costin95 explică (pentru Akatsuky):

Am inteles destul de bine happy

| Akatsuky a răspuns:

Acele spirite care raman pe pamant,sunt sufletele care nu au fost capabile sa treaca mai departe,adica acelea care au fost omorate sau criminalii,dar asta depinde de vibratiile fiecarui om, la un om plin de iubire care nu stie sa ofere decat bunatate, spiritele acelea nu se pot apropria de el, iubirea e scutul sau, toti criminalii sunt ghidati de acelw suflete pentru ca au aceleasi vibratii si pot fii influentati...

| georgiana2100 a răspuns:

Eu cred ca da, eu cred ca după moarte exista o noua viata după

| Spike25 a răspuns:

DA, exista. Dupa moarte exista doua vesnicii:iad si rai.Ca sa ajungi in iad, nu trebuie sa faci nimic.Nu trebuie sa dai in cap nimanui sau sa furi, minti etc.Ca sa ajungi in rai trebuie doar sa iti predai viata in mana lui Dumnezeu, sa fii mantuit (mantuit inseamna sa iti marturisesti pacatele IN FATA DOMNULUI nu in fata PREOTULUI pentru ca preotul nu poate ierta pacatele.El este om ca si oricare.In fata lui Dumnezeu avem aceiasi valoare si sa crezi in jertfa lui de facuta pentru noi). Daca Fiul lui Dumnezeu nu ar fi venit pe Pamant prin fecioara Maria, atunci nici un om dupa ce moare nu ar mai fi ajuns in rai, in prezenta lui Dumnezeu.

Sper ca te-am ajutat P.Stongueentru mai multe detalii citeste Biblia(chestia cu mantuirea e extrem de inportanta, nu te juca cu ea. Dupa ce mori, unde ajungi, acolo ramai.NU vreau sa te sperii.
SI NU SUNT DISPERAT DUPA FUNDA, am vrut doar sa te ajut.winking

| Spike25 a răspuns:

DA, exista. Dupa moarte exista doua vesnicii:iad si rai.Ca sa ajungi in iad, nu trebuie sa faci nimic.Nu trebuie sa dai in cap nimanui sau sa furi minti etc.Ca sa ajungi in rai trebuie sa iti predai viata in mana lui Dumnezeu, sa fii mantuit (mantuit inseamna sa iti marturisesti pacatele IN FATA DOMNULUI nu in fata PREOTULUI pentru ca preotul nu poate ierta pacatele.El este om ca si oricare.In fata lui Dumnezeu avem aceiasi valoare si sa crezi in jertfa lui de facuta pentru noi). Daca Fiul lui Dumnezeu nu ar veni pe Pamant prin fecioara Maria, atunci nici un om dupa ce moare nu ar mai fi ajuns in rai, in prezenta lui Dumnezeu.

Sper ca te-am ajutat P.Stonguet mai multe detalii citeste Biblia(chestia cu mantuirea e extreme de inportanta, nu te juca cu ea. Dupa ce mori, unde ajungi, acolo ramai.NU vreau sa te sperii.
SI NU SUNT DISPERAT DUPA FUNDA, am vrut doar sa te ajut.winking