| Tyberiu2000 a întrebat:

Fi se pare că o lume fără granițe, cu o singură limbă comună, o singură religie, fără nici un conducător este o lume perfectă.De ce?

Răspuns Câştigător
| GindestePozitiv a răspuns:

Din cele spuse pare ar fi ca oamenii ar trai dupa legea naturii. Ideea cu fara granite si cu aceeasi limba sau religie e buna dar fara conducator nu prea iese, la urma urmei trebuie sa fie cineva care sa faca principalul, sa isi ia toata responsabilitatea.Dar da eu de exemplu cred ca daca ar fi cum zici tau ai idee unde s-ar putea ajunge? stii de templul care se spune ca l-au inceput oamenii sa-l construiasca pina la cer si Dumnezeu le-a schimbat la toti limbile ca sa numai poata comunica, pai si daca n-ar fi el lumea ar cam lua razna.Desigur daca vor fi cu aceeasi religie si limba nu se vor isca razboaie intre tari sau de cucerit un pamint pentru ca acel pamint va fi deja al tuturor si da aici intervine si ideea de a nu fi un conducator, cineva care sa lupte pentru acel pamint pina ar da si toata populatia lui, de aia tot ar fi bine sa nu fiiba conducator.Lumea nu ar fi perfecta dar ceva ceva va fi diferit, nimeni si nimic nu este perfect.happy

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu perfecta, dar superioara.

| Archangells a răspuns:

De azi inainte se poate si asa ceva. pana acum a trebuit sa fie cineva responsabil de sistem, sa dea legi sa controleze. de acum, robotii pot controla sistemul si optimiza. pot sa spuna cand gresim si sa ne opreasca din eroare, sa ne dea sfaturi despre ce ar trebui facu i nasa fel incat sa aiba loc o evolutie in cele mai bune conditii. o simbioza de sistem informatic ce analizeaza si sustine viata umana

| RAY a răspuns:

Asta vrea hitler, dupa cum vezi multi nu lau lasat evrei din america, Anglia etc

| neutrino a răspuns:

Asa ceva nu se poate. O societate nu poate functiona fara "sef" si fara religie.

| Copac13 a răspuns:

Nu prea are logica deoarece asta nu ar opri problemele actuale ca de exemplu razboiu nu conteaza ca este o singura tara asta tot nu ar opri conflictele sau dac nu ar exista un conducator lumea sar diviza deci practic ceai spus tu nu pre are sens

| a3e6u9 a răspuns:

O lume fără granițe înseamnă o lume unită, care e preferabilă unei lumi dezbinate, ar fi mai puține războaie și mai multe proiecte importante.

Dacă toți oamenii ar avea o limbă comună, ar comunica mai ușor, evident.

O singură religie nu poate exista, fiindcă religia divide, nu unește, întotdeauna vor apărea noi secte. Mai bine ar fi fără religie, dar e alegerea fiecăruia.

Cu privire la conducător, "puterea corupe; puterea absolută corupe absolut." - John Dalberg Acton

| Popa_Andrei_1994_TXOf a răspuns:

Nu.deoarece o lume in acest fel ar face ce vrea si nu ar fi o tara normala