| Suntopisica a întrebat:

Fizica cuantica si mecanica cuantica sunt aceeasi chestie? Sau nu?
Daca nu, care sunt diferentele dintre cele doua.

3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Mecanica cuantica reprezinta o ramura a fizicii cuantice. Exista si optica cuantica si teoria cuantica a campurilor. "Granitele" dintre aceste ramuri sunt destul de difuze, unele fenomene neputand fi incadrate strict (de exemplu fizica fotonului, care este si mecanica si optica cuantica, in acelasi timp).

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

" Fizica cuantică poate fi numită o ramură a științei care se concentrează pe sisteme explicate de teorii cum ar fi mecanica cuantică și teoria câmpului cuantic. Oamenii de știință și cercetătorii se concentrează asupra acestei zone pentru a folosi aceste cunoștințe pentru a înțelege comportamentul particulelor la nivel subatomic. Cu toate acestea, termenul "fizica cuantică" poate fi folosit de unii cu același înțeles al mecanicii cuantice. Dar cea mai bună utilizare a termenului este în descrierea subiectului.
Care este diferența dintre fizica cuantică și mecanica cuantică?

1. Mecanica cuantică poate fi descrisă ca un set de principii folosite pentru a explica comportamentul materiei și energiei, în timp ce fizica cuantică este o ramură a științei, care se concentrează pe mecanica cuantică. "

| Necunoscutu92 a răspuns:

Este o mica diferență