| Shopiaalin a întrebat:

Funda. ce este miezul unei centrale nucleare si ce se intampla daca se topeste?

Răspuns Câştigător
| andrey23 a răspuns:

Miezul centralei nucleare este un cilindru in care se afla combustibil nuclear si in care are loc fisiunea nucleara pentru producerea energiei. daca este avariat pot aparea scurgeri de radiatii si nu prea este bine happy

3 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu te speria. A mai fost la Cernobil, si uite, n-avem nimic laughing. Daramite in cealalata parte a planetei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miezul unei centrale nucleare se aseamana foarte mult cu punctul G. Femeia trebuie "racita" corespunzator, atunci cand o apuca dracii. Cand hormonii (atomii) o iau razna, trebuie intervenit imediat pentru evitarea unei catastrofe de proportii. In general, asta se lasa cu dormit pe presul din fata usii, cu hranire necorespunzatoare, si cu interdictia totala de a mai pune mana (si altceva) in locuri care-ti sunt atat de dragi big grin Daca miezul se topeste, trebuie sa te astepti la ce-i mai rau.

| nana_8704 a răspuns:

Sistemul de răcire de urgenţă nu mai funcţionează la reactorul, ceea ce face necesare măsuri de urgenţă de furnizare de apă la reactor, daca miezul unei centrale nucleare se topeste aceasta produce o explozie care este letala pentru oameni a carui efect se poate arata efectul dupa cativa ani chiar, poate duce la cancer si alte boli asemanatoare, miezul unei centrale nucleare este concentratie de substante nucleare din intreaga fabrica