| Cretaker a întrebat:

Guys...guuuuys...v-ati gandit vreodata ca lumina s-ar reflecta la infinit?

http://i.imgur.com/l1y9u.png

Răspuns Câştigător
| deviant18 a răspuns:

Din moment ce esti si tu in camera, lumina nu se va propaga la nesfarsit pentru ca deja ala nu mai e mediu omogenbig grin decat daca te faci oglinda si te "fit in".

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O idee super tare! Chiar daca e mai greu s-o punem in practica. 10 pentru creativitate! big grin

Apache
| Apache a răspuns:

Si ce dracu faci ma cand tr sa te duci la baie?

| carminaburana43 a răspuns:

De acord cu deviant 18 nu mai este mediu omogen asa ca nici o sansa.

| CosteaVlad a răspuns:

Wow... super tare. Asta ar însemna categoric un fel de "perpetuum mobile" big grin Bestială descoperire, păcat că n-am chiar atâtea oglinzi ca să acopăr toată camera. laughing

| CosteaVlad a răspuns:

@288474, "o persoana se misca cu 0. 0001 secunde inainte sa o vedem noi miscandu-se". Păi din momentul executării acţiunii de mişcare de către persoana respectivă, până la propagarea imaginii în cauză către globul ocular, care se face cu viteza luminii, deci totuşi nu instantaneu, la care dacă mai adăugăm şi timpul în care informaţia "video" e transmisă prin nervul optic la creier, şi ulterior procesată/analizată, întreg procesul ar putea depăşi chiar 0, 0001 secunde, şi ce-ar fi atât de remarcabil în asta? big grin

| Aero a răspuns:

Chiar nu m-am gandit, dar daca tot te-ai gandit tu, ia mai bine lumineaza-ne cum se reflecta in continuare lumina in oglinzi si dupa ce opresti lanterna! Oare chiar e Science-Fiction chestia asta doar pentru mine sau din pacate sunt paralel eu cu Science-ul(optica) si ma impac doar cu Fiction/Fantasy? laughing Si cand ma gandesc ca ma cert o groaza cu multi pe acest site ca eu ma cred intr-o lume fantasy happy, dar nu sunt eu HarryPotter?

| mih5a a răspuns:

Mijto faza, as vrea sa incerc odata, cand am bani sa-mi cumpar oglinzi!laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Dutzulescu a răspuns:

Asa ca idee SF e super dar in realitate nu se poate asa ceva, din mai multe motive. Daca ne legam spre exemplu de materialele folosite:nu exista oglinda perfecta(sticla nu este omogena, stratul reflectorizant nu reflecta tot spectrul luminii)ceea ce inseamna pierderi. Daca ne legam de geometria incintei:aceasta chiar si in teorie ar trebui sa fie o sfera a carui interior sa fie perfect reflectorizant. Apoi lumina = caldura, iar tu ca observator in interiorul incintei o sa o absorbi instantaneu; si chiar daca presupui ca nu exista nimic in incinta decat un beculetz care sa "amorseze" fenomenul, acesta dupa ce s-a stins absoarbe lumina.Crede-ma si daca lasi un par pubian in incinta (scuze expresia) el va constitui o sursa de absortie enorma. Repet ideea e interesanta. Ce poti sa obtii sigur, este incetinirea vitezei luminii.Asta este posibil. Toate cele bune.

| Uptime_7655 a răspuns:

Interesant, am experimentat asa ceva mai demult, dar nu exact

| change12 a răspuns:

E calumea asa poate il vad si eu pe ala cu chilotii portocalii... tu l-ai vazut?

| 288474 a răspuns:

Lumina si undele sonore.
oamenii de stiinta au gasit chiar si amprenta sonora a big bang-ului.
o persoana se misca cu 0. 0001 secunde inainte sa o vedem noi miscandu-se.

cat despre treaba cu lanterna si oglinzile: nu stiu ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce misto! ai incercat?

| Adrian11690 a răspuns:

Cata inteligenta!